Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bugün Hisse Senedi Piyasası: Wall Street, Bu Hafta Banka Kazançları ve Powell’ın İfadesi Önünde Sallandı

Bugün Hisse Senedi Piyasası: Wall Street, Bu Hafta Banka Kazançları ve Powell’ın İfadesi Önünde Sallandı

NEW YORK (AP) — Hisse senetleri Pazartesi günü Wall Street’te öğleden sonraki işlemlerde dalgalı bir seyir izledi ve geçen hafta belirlenen rekor seviyeler civarında seyrediyor.

S&P 500 pek değişmedi. Nasdaq %0,2 yükseldi ve Dow Jones Endüstriyel Ortalaması erken kazançlarından vazgeçerek 13:24 itibarıyla yaklaşık 75 puan veya %0,2 düştü.

Başlıca endeksler son birkaç ayda istikrarlı kazançlar kaydederek, S&P 500’ün bu yıl şimdiye kadarki 34 rekor seviyesine yükselmesine yardımcı oldu.

Nationwide’ın yatırım araştırması başkanı Mark Hackett, “Mevcut piyasa neredeyse benzeri görülmemiş derecede olumlu ve istikrarlı. Neredeyse hiç dalgalanma olmaksızın bu tür sürdürülebilir kazanımları görmek son derece nadirdir” dedi.

Özel cam eşya üreticisi Corning’in hisseleri, satış tahminlerini yükseltmesinin ardından Pazartesi günü piyasadaki en büyük kazançlardan birini kaydederek %13,3 arttı.

Zorlukla mücadele eden uçak üreticisi Boeing’in hisseleri, 346 kişinin ölümüne yol açan iki 737 MAX uçağının düşmesinden kaynaklanan cezai dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmesinin ardından yüzde 0,8 düştü. Hükümet şirketin kimliğini belirledi Anlaşmayı ihlal etti Bu da onu üç yıldan fazla bir süre boyunca kovuşturmaya karşı korudu.

Eğlence devi Paramount Küresel Saudi Telecom Company’nin hisseleri, Sky Dance ile birleşmeyi kabul ettikten sonra %3,6 oranında düştü.

Yatırımcılar bu hafta Delta Air Lines’ın Perşembe günkü güncellemeleri de dahil olmak üzere çok sayıda kazanç raporunu sabırsızlıkla bekliyor.

JP Morgan, Citigroup ve Wells Fargo’nun mali sonuçlarını Cuma günü açıklaması planlanıyor. Bankalarla ilgili son gelişmeler, Wall Street’e tüketicilerin artan borçlarla nasıl başa çıktığı ve bankaların ödemeler ve potansiyel temerrütler konusunda endişe duyup duymadıkları konusunda daha net bir resim verebilir.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Salı ve Çarşamba günü Kongre’ye hitap edecek. Merkez bankası, enflasyonu dizginlemek amacıyla gösterge faiz oranlarını yirmi yılı aşkın süredir en yüksek seviyesinde tuttu.

READ  Japonya'nın Toyota'sı yeşil yakıtla 'doğmuş motor'u sergiliyor

Fed’in hedefi, ekonomik büyümeyi çok fazla yavaşlatmadan enflasyonu %2’ye düşürmek. Enflasyon tüketiciler üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor ancak iki yıl önceki zirve noktasına göre önemli ölçüde düştü. Ekonomik büyüme bu yıl yavaşladı ancak güçlü işgücü piyasası ve tüketici harcamaları nedeniyle nispeten güçlü kalmayı sürdürüyor.

Merkez bankasının Perşembe günü tüketici enflasyonuna ilişkin daha fazla güncelleme yapması planlanıyor. Wall Street, son hükümet raporunun enflasyonun Mayıs ayındaki %3,3’ten Haziran ayında %3,1’e düştüğünü göstermesini bekliyor.

Maliyetler tüketicilere yansıtılmadan önce Cuma günü toptan enflasyon raporunun yayınlanması bekleniyor.

Çoğu ölçümde enflasyonun yüzde 3 civarında sıkışıp kaldığı görülüyor. Bu durum Fed’in daha temkinli davranmasına neden oldu ve bu yıl beklenen faiz indirimi sayısıyla ilgili beklentileri yumuşattı. Uzmanların çoğu, Fed’in bu yıl faiz oranlarını bir kez düşürmesini, ancak Eylül ayından önce yapmamasını bekliyor. Fed bir sonraki politika toplantısını bu ayın sonlarında gerçekleştirecek.

Tahvil piyasasında hazine getirileri nispeten istikrarlı seyretti. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi Cuma günü sonunda %4,28’den %4,27’ye düştü.

Avrupa borsaları karıştı Fransa seçimleri Yunan parlamentosunu sol, merkez ve aşırı sağ arasında bölünmüş durumda bıraktı ve hiçbir siyasi grup çoğunluğa yaklaşamadı.

Asya’da hisse senetleri düştü.

___

Associated Press İşletme Yazarları Zimo Chung ve Matt Ott bu rapora katkıda bulundular.