Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çalışma, bitkilerin stres altındayken veya sudan mahrum kaldıklarında yardım için ağlayabildiklerini söylüyor.

Yeni bir araştırma, bitkilerin de insanlar gibi acı çektiklerinde çığlık attıklarını ve farklı sesler çıkardıklarını iddia ediyor.

Perşembe günü Cell dergisinde yayınlanan Airborne Sounds adlı araştırma, bitkilerin sudan mahrum bırakıldığında veya stres altındayken diğer organizmaların duyabilmesi için ultrasonik ses dalgaları yaydığını gösterdi.

Araştırmacılar ayrıca, bu gürültünün frekansının insanların algılayamayacağı kadar yüksek olduğunu, ancak böcekler, diğer memeliler ve muhtemelen diğer bitkiler tarafından duyulabileceğini belirtti. Ayrıca bu seslerin seslerinin bitkilerin ruh hallerine göre değiştiğini söylediler.

Araştırma, İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yürütüldü.

Araştırmacılar, üniversiteden yapılan bir basın açıklamasında, “Bitkilerin genellikle stres altındayken ses çıkardığını ve her bitkinin ve her stres türünün belirli, tanınabilir bir sesle ilişkili olduğunu bulduk.” Dedi.

“Bitkilerin çıkardığı sesler insan kulağı tarafından algılanamazken, yarasalar, fareler ve böcekler gibi çeşitli hayvanlar bunları potansiyel olarak duyabilir.”

Tel Aviv Üniversitesi’nden Lilac Hadani liderliğindeki ekip, yaptıkları deneyde tütün ve domates bitkilerini küçük kutulara yerleştirdi ve 10 santimetre uzağa ultrasonik bir mikrofon yerleştirdi.

Acı vermek veya su vermemek gibi stresli olduklarında bitkiler, yalnızca bir mikrofonun algılayabileceği sesler çıkarır.

Hadani, sesler alçaltılıp hızlandırıldığında “biraz patlamış mısır gibi – çok kısa tıklamalar” gibi geldiğini söyledi. “Şarkı değil.”

Tespit edilen sesler 20 ile 250 kHz arasındaki frekans aralığındaydı. Araştırmacılar, insan yetişkinlerin yalnızca 16 kilohertz’e kadar olan frekansları duyabildiğini söyledi.

Bu kayıtlar, bitkileri ve çıkardıkları ses türlerini ayırt edebilen AI algoritmaları tarafından analiz edildi.

Ve bitkiler ne kadar stresli olursa, o kadar çok çığlık atarlar.

Araştırmacı Lilac Hadani, “Stressiz bitkiler ortalama olarak saatte birden az ses çıkarır. Stresli bitkiler, ister susuz kalmış olsunlar, saatte düzinelerce ses çıkarır” dedi.

READ  NASA, Mars'ta bir "ayı yüzünün" fotoğrafını çekiyor

(ajanslardan gelen girdilerle)