Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çalışma, kadın astronotların daha verimli olduğunu ortaya koyuyor ve bu da gelecekteki uzay görevlerinin tamamen kadın ekiplerle gerçekleştirileceğini gösteriyor.

Bu makale Science X’e göre gözden geçirilmiştir. düzenleme süreci
Ve politikalar.
editörler İçeriğin güvenilirliğini sağlarken aşağıdaki özellikleri vurgulayın:

Doğruluk kontrolü

Hakemli yayın

güvenilir kaynak

Düzeltme

tüketilen güç (A), oksijen (B) tüketici, karbondioksit (C) ve ısı (doktor(hidrasyon için gerekli ürün ve su)H) tüm dişiler (siyah çubuklar) ve tüm erkekler (beyaz çubuklar, karşı aerobik egzersiz kullanılan 1080 günlük bir görev sırasında farklı boylardaki mürettebata bakın. Şeklin sol kısmı, 1,50 için mutlak boylarla karşılaştırılan kadın ve erkeklere ilişkin verileri gösterir. m ve 1,90m, sağ kısım Verileri, ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) 2015-2016 Ulusal Sağlık’a göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlar ve erkekler için 5., 25., 50., 75. ve 95. ve Beslenme İnceleme Anketi (NHANES).Kredi: bilimsel raporlar (2023). DOI: 10.1038/s41598-023-31713-6

İnsanlar diğer gezegenlerde yaşamı düşünürken, hemen iki seçenekle karşı karşıyayız. Bunlardan biri, (mevcut teknolojiyle) on binlerce yıl alacak ve katı bir nüfus kontrol rejimine bağlı kalırken bir uzay aracının sıkışık sınırlarında yaşamak için yaklaşık 2.000 nesil gerektirecek başka bir güneş sistemine yolculuktur. Diğer seçenek ise Mars.

Mars’ın birçok avantajı vardır, bunlardan en önemlisi, uzay aracı kapasitesi dolduğunda insanları hava kilidinden çıkarma ihtiyacını ortadan kaldıran yakınlıktır. Ayrıca, gelişmiş bir ekibin daha verimli olması için temeldeki altyapıyı oluşturmasına olanak tanır – ekibin tamamı kadın olmalıdır.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Almanya’daki Uzay Tıbbı Ekibinden araştırmacılar, dergide yayınlanan bir çalışma yürüttü. bilimsel raporlar kadın astronotların hidrasyon, toplam enerji harcaması ve oksijen için daha düşük su gereksinimlerine sahip olduğunu buldu (O2) tüketim, karbondioksit (CO2) ve erkek meslektaşlarına kıyasla uzay keşif görevleri sırasında metabolik ısı üretimi.

Ekip, “Tüm Kadın Mürettebatlı Keşif Görevleri Sırasında Vücut Büyüklüğünün Etkileri ve Karşı Tedbirlerin Yaşam Destek Kaynağı Tahminleri Üzerindeki Etkileri” adlı çalışmada, erkek astronotlarda vücut “boyutunun” yaşam desteği gereksinimleri üzerindeki etkilerini tahmin etmek için geliştirilen bir yaklaşım kullandı. Tüm boylardaki tüm parametreler için, kadınlara yönelik tahminler erkek astronotlara göre daha düşüktü.

Uzun bir görevdeki bir uzay aracına sığdırılmış sınırlı alan, güç, ağırlık ve yaşam destek sistemleri düşünüldüğünde, çalışma kadın formunun uzay araştırmaları için en verimli vücut tipi olduğunu buldu.

NASA’ya göre, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) faydalı yükleri uçurmanın maliyeti kilogram başına 93.400 dolar. Çalışma, 1.080 günlük bir görevde, yalnızca dört kadından oluşan bir mürettebatın 1.695 kg daha az yiyeceğe ihtiyaç duyacağını buldu. Bazı basit matematik işlemleriyle, görev 158 milyon dolardan fazla tasarruf sağlayabilir ve 2,3 milyon doları serbest bırakabilir.3 yaşanabilir hacmin (60 m2) yaklaşık %4’üne denk gelen alanın (gıda ambalajı)3) NASA tarafından önerilen ay yörünge uzay istasyonunun HALO “Gateway” modülünden. Her iki faktör de operasyonel olarak çok önemli olacak, ancak dahası da var.

Erkek astronotlar üzerinde yapılan önceki bir teorik çalışmayla karşılaştırıldığında, vücut boyutunun toplam enerji harcaması üzerindeki etkisi, kadınlarda %5 ila %29 arasında değişen göreceli farklarla önemli ölçüde daha düşüktü. Amerikalı kadınlar için yüzde 50’lik pozisyonla (1,6 milyon) karşılaştırıldığında, düşüşler %11’den %41’e çıkarak daha önemliydi. Bu, azaltılmış oksijen kullanımı ve karbondioksit üretimi anlamına gelir.2ve metabolik ısı ve su kullanımı.

Uzayın mikro yerçekimine uzun süre maruz kaldığında, astronotların vücutlarına kötü şeyler olur. Fizyolojik değişiklikler, mürettebat üyelerinin sağlığını ve görev görevlerini yerine getirme yeteneklerini etkileyebilecek şekilde kas atrofisine, kemik kaybına ve azalan aerobik ve lokomotor kapasiteye yol açar.

Uzayda egzersize “karşı egzersiz” denir çünkü ağırlıksız olmanın fizyolojik etkilerini ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Bu egzersizler sırasında (haftada altı gün, 30 dakikalık iki aerobik egzersiz), astronotlar daha yüksek O oranlarına sahiptir.2 karbondioksit tüketimi ve üretimi2metabolik ısı üretir ve rehidrate olmak için daha fazla su gerektirir.

Vücut büyüklüğü tek başına enerji ölçütleriyle ilişkili olsa da (daha küçük boy, daha az enerji kullanılır), daha büyük bedenler daha fazla enerji kullandığından, daha fazla oksijen gerektirdiğinden ve daha fazla karbondioksit ürettiğinden, karşı egzersiz gerektiren görevler bu varyansı artırır.2 ve daha fazla ısı yaratın. Buna ek olarak, çalışma, kadınların tek bir karşı aerobik egzersizi sırasında terleme yoluyla su kayıplarını %29 oranında azalttığını ve böylece yeniden hidratlamak için daha az suya ihtiyaç duyduğunu buldu.

Kadın ve erkek astronotlar arasındaki teorik farklılıklar, azaltılmış dinlenme ve egzersizden kaynaklanmaktadır.2 Eşdeğer boydaki erkek astronotlardan daha hafif olan ve göreceli VO’su daha düşük olan kadın astronotlar için gereksinimler2Maksimum (kalbin, akciğerlerin ve kasların egzersiz sırasında oksijeni etkili bir şekilde kullanma hızı).

Kaynak kullanımının yanı sıra, Uluslararası Uzay İstasyonunda sıklıkla olduğu gibi, özellikle birkaç astronot aynı sınırlı alanda çalıştığında, işlevsel çalışma alanlarının avantajları da vardır. Uluslararası Uzay İstasyonunda, astronotların ayakta durabilmeleri ve gerektiğinde yan yana veya sırt sırta çalışabilmeleri için yeterli alana sahip. Önerilen NASA Ağ Geçidi aracındaki alanlar daha dar ve birden fazla mürettebat üyesinin birlikte çalışması için daha az konforlu bir ortam yaratıyor. Dar alanlar, daha küçük bir ekiple aynı verimli şekilde çalışabilir.

Çalışma verileri, şu anda önerilen görev modülleri için daha küçük çaplı habitat alanına doğru hareketle birlikte, gelecekteki insanlı uzay keşif görevleri sırasında tamamı kadın mürettebat için çeşitli operasyonel avantajlar olabileceğini ve en önemli gelişmenin daha kısa dişilerden geldiğini gösteriyor.

daha fazla bilgi:
Jonathan B R Scott ve diğerleri, Vücut boyutunun etkileri ve karşı önlemler, tamamı kadın insanlı keşif misyonları sırasında yaşam destek kaynağı tahminleri üzerine, bilimsel raporlar (2023). DOI: 10.1038/s41598-023-31713-6

Dergi bilgileri:
bilimsel raporlar


READ  NASA, Artemis 1 ay roketine yakıt ikmali için üçüncü girişimi iptal etti