Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı Güncellemeler: Rishi Sunak İngiltere Başbakanı oldu

Canlı Güncellemeler: Rishi Sunak İngiltere Başbakanı oldu

bu Rishi Sunak’ın Yükselişi İngiliz siyasetinde en yüksek konuma gelmesi dikkat çekicidir.

Sadece yedi hafta önce, Muhafazakar Parti liderlik yarışmasında Liz Truss tarafından iyice dövüldü. Bugün, kısa başbakanlığının enkazından çabucak çıkan bir liderlik yarışmasını kazandıktan sonra, King Charles III ile Downing Street’ten uzakta sadece bir izleyici.

Pozisyonu tutan adam Maliye Bakanı Boris Johnson İki buçuk yıl boyunca, sadece istifa edip Johnson hükümetini devirmek için, şimdi felaket bir Truss döneminden sonra isteksiz bir ulus seçmek gibi tatsız bir görevle karşı karşıya.

Bunu, bu yılın başlarındaki başarısız liderlik teklifinde ana hatlarıyla belirttiği ekonomik planı uygulayarak yapacağını varsaymak doğru olur. Sunak, Truss’un vergileri kısma ve günlük harcamaları borçlanma yoluyla finanse etme planlarını eleştirdi ve bunun ekonomik yıkım.

Truss hükümeti, sterlinin on yılların en düşük seviyesine düşmesine ve tahvil fiyatlarının çökmesine, borçlanma maliyetlerinin yükselmesine ve emeklilik fonlarını iflasın eşiğine getirmesine neden olarak planlarını bir “mini bütçede” uyguladığında haklı çıktı. .

Sunak’ın da öngördüğü gibi, yüksek faiz oranları ipotek ödemelerini artırdı ve borç verenler ürünlerini piyasadan çekmek için acele ederek birçok potansiyel ev sahibinin umutlarını neredeyse bir gecede paramparça etti.

Truss göreve başlamadan önce İngiltere’nin uluslararası itibarı zaten zarar görmüştü. Sonunda Johnson’ı istifaya zorlayan bitmek bilmeyen skandallar ve Avrupa Birliği ile kişisel olarak kabul ettiği Brexit anlaşması üzerinde uluslararası hukuku ihlal etme tehditleri, dünya liderlerini İngiltere’ye bu kadar iyi eğdirmedi.

Sunak’ın katılması, doğrudan son birkaç ayın kaosuna bağlanabilir. Kovid-19 pandemisi sırasında ekonomiyi idare etmesi ve birçok geçim kaynağını kurtaran büyük hükümet harcama programlarına sahip işletmelere ve vatandaşlara yardım etmesi nedeniyle yaygın övgü kazanan bir çift güvenli el olarak görülüyor. Görevi artık net: sakinleşmek.

READ  İran'ı caydırmak için havadan havaya üç hava öldürme görevine sahip bir F-16

Ne yazık ki Sunack için son birkaç yılı parça parça eden bir siyasi parti devraldı. 2022 Muhafazakar Partisi, hem Johnson hem de Truss için onu kontrol edilemez kılan bölünmeler ve bölünmüş bağlılıklarla tanımlanıyor.