Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı Güncellemeler: Rusya’nın Ukrayna’daki Savaşı

Canlı Güncellemeler: Rusya'nın Ukrayna'daki Savaşı

Ukraynalı bir yetkili, Rusya’nın hafta sonu Birleşmiş Milletler aracılığındaki tahıl anlaşmasından çekilmesine rağmen, Pazartesi günü 12 geminin Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarından ayrıldığını söyledi.

Ülkenin altyapı bakanı Oleksandr Kubrakov, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin gemileri denetleyeceğini söyledi – Türkiye’nin İstanbul kenti yakınlarında gerçekleşen bir operasyon. Moskova’nın bilgilendirildiğini de sözlerine ekledi.

“Bugün 12 (gemi) (Ukrayna) limanı kaldı. BM ve (Türk) delegasyonları, #BlackSeaGrainInitiative girişimini gerçekleştirmek amacıyla 40 (gemi) denetlemek için 10 denetim ekibi sağlıyor. (Ukrayna) heyeti bu denetim planını onayladı” Kobrakov cıvıldamak.

Pazartesi günü yola çıkan gemilerden birinin Etiyopya’ya giden 40.000 ton tahılla yüklendiğini de sözlerine ekledi.

Bakan, Pazar günü Boğaz’da Birleşmiş Milletler, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’dan temsilcilerden oluşan bir ekip tarafından arandıktan sonra dört geminin Ukrayna’ya doğru yola çıktığını söyledi.

Güncelleme, Birleşmiş Milletler’den yapılan bir duyurunun ardından geldi. Pazar 31 Ekim’de 12 gemi deniz yolu üzerinden Ukrayna’dan ayrılacak.

Kremlin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kırım’ın Sivastopol kentine drone saldırılarının ardından Kiev ile tahıl ihracat anlaşmasına katılımını durdurduğunu duyurdu.

Rusya’nın anlaşmadan çekilme kararı, Dünya Gıda Programı’nın tahminlerinin ardından Batılı yetkilileri alarma geçirdi. On milyonlarca insan Ukrayna savaşı sonucunda akut açlık aşamasına geçtim.

READ  Guizhou: Çin'de bir vadide bir koronavirüs karantina otobüsünün devrilmesi sonucu 27 ölü ve 20 yaralı.