Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Chevron: Avustralya’daki büyük gaz tesislerindeki işçiler grevde

Chevron: Avustralya’daki büyük gaz tesislerindeki işçiler grevde
  • Annabelle Liang’ın yazdığı
  • İş muhabiri

Fotoğraf başlığı,

Batı Avustralya’daki Chevron Wheatstone tesisi küresel pazarlara LNG tedarik ediyor

Avustralya’da ABD enerji devi Chevron tarafından işletilen iki büyük sıvılaştırılmış doğal gaz terminalindeki işçiler, küresel fiyatların yükselmesine neden olabilecek bir hareketle 7 Eylül’den itibaren greve gitmeye hazırlanıyor.

Bu, sendikalarla ücretler ve çalışma koşulları konusunda haftalarca süren müzakerelerin ardından geldi.

Chevron BBC’ye “tesislerimizde bir kesinti olması durumunda güvenli ve güvenilir operasyonları sürdürmek için gerekli adımları atmaya devam edeceğini” söyledi.

Wheatstone ve Gorgon sahaları dünyadaki LNG’nin %5’inden fazlasını üretiyor.

Grev korkusu son zamanlarda Avrupa’da toptan gaz fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Chevron Salı günü yaptığı açıklamada, “Bir anlaşmaya varmak için endüstriyel eylemin gerekli olduğuna inanmasak da, çalışanların korumalı endüstriyel eylemde bulunma hakkına sahip olduğunu anlıyoruz.” dedi.

Kendisi, “çalışanların ve şirketin çıkarına olacak sonuçlara ulaşmaya çalışırken müzakere süreci boyunca çalışmaya devam edeceğini” de sözlerine ekledi.

Chevron’dakiler de dahil olmak üzere enerji işçilerini temsil eden iki sendikanın ortaklığı olan Offshore Alliance, şirketle ücretler, iş güvenliği, kadrolar ve eğitim standartları da dahil olmak üzere “birkaç önemli konu” üzerinde anlaşmaya varmaya çalıştığını söyledi.

Raporda, işçilerin “şirketin sendikayla müzakerelere yaklaşımı ve Chevron’un Endüstri Standartları Anlaşması’nı şirket için yaptıkları işe uygulamaması nedeniyle sürekli olarak hayal kırıklığına uğradığı” ifade edildi.

Koalisyon, BBC’nin saldırı planlarının ayrıntılarına ilişkin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Enerji analisti Saul Kavonic, “Günün kısa süreliğine iş kesintileri ve helikopter boşaltma gibi bazı işletmelerin yasaklandığını görebiliriz. Bu önlemler verimsizlik yaratır ve üretimde küçük kesintilere yol açabilir.” dedi.

“Uzun bir süre boyunca büyük çaplı bir arz kesintisi olması durumunda, ki bu çok düşük bir ihtimal, fiyatlar geçen yıl (Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra) görülen kriz seviyelerine dönebilir” diye ekledi.

Geçtiğimiz hafta Avrupa’da toptan gaz fiyatları, Chevron’da ve Woodside Energy tarafından işletilen bir başka Avustralya LNG tesisinde arz kesintisi yaşanacağı korkusuyla yükseldi.

Perşembe günü Woodside, North West Shelf fabrikasındaki işçileri temsil eden sendikalarla prensipte anlaşmaya vardığını söyledi.

Woodside ve Chevron tesisleri birlikte dünya LNG arzının yaklaşık %10’unu oluşturuyor.