Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, ABD’yi Ukrayna krizinin “baş kışkırtıcısı” olarak nitelendiriyor

Çin, ABD'yi Ukrayna krizinin "baş kışkırtıcısı" olarak nitelendiriyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile 4 Şubat 2022’de Pekin’de bir araya geldi. Sputnik/Alexey Druzhinin/Kremlin Reuters aracılığıyla Dikkat Editörler – Bu görüntü bir üçüncü taraf/Dosya resmi tarafından sağlanmıştır

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

LONDRA (Reuters) – Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine Batı tarafından soğutulmaktan bu yana müttefiki aradığı Çin, ABD’yi krizin “baş kışkırtıcısı” olarak nitelendirdi.

Çin’in Moskova büyükelçisi Zhang Hanhui, Çarşamba günü Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a verdiği röportajda, Washington’u NATO savunma ittifakını tekrar tekrar genişleterek ve Ukrayna’yı Avrupa Birliği ile hizalamaya çalışan güçlere destek vererek Rusya’yı köşeye sıkıştırmakla suçladı. Moskova yerine.

Zhang, “Ukrayna krizinin ana başlatıcısı ve kışkırtıcısı olarak Washington, Rusya’ya eşi görülmemiş kapsamlı yaptırımlar uygularken, Ukrayna’ya silah ve askeri teçhizat sağlamaya devam ediyor” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Nihai amaçları, Rusya’yı uzun süreli bir savaş ve yaptırımlar ile yıpratmak ve ezmektir.”

Büyükelçinin gerekçesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, binlerce insanı öldürmesi ve tüm şehirleri yok etmesi ve ayrıca nüfusun dörtte birinden fazlasını evlerini terk etmeye zorlaması için kendi gerekçelerinden birini yakından takip etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus tankları Ukrayna sınırına yığılırken Başkan Xi Jinping ile görüşmek üzere Şubat ayında Pekin’e gitti ve iki ülkenin Soğuk Savaş ittifaklarından daha üstün “sınırsız” bir ortaklık üzerinde anlaşmaya vardı. Devamını oku

Röportajda Zhang, Çin-Rus ilişkilerinin “en yüksek düzeyde karşılıklı güven, en yüksek düzeyde etkileşim ve en büyük stratejik önem ile karakterize edilen tarihin en iyi dönemine” girdiğini söyledi.

READ  Canlı Güncellemeler: Rusya'nın Ukrayna'daki Savaşı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen hafta Çin’in ait olduğunu iddia ettiği kendi kendini yöneten Tayvan’a yaptığı ziyareti eleştirdi ve ABD’nin aynı taktikleri Ukrayna ve Tayvan’da “Soğuk Savaş zihniyetini canlandırmak, Çin ve Rusya’yı kontrol altına almak için” uygulamaya çalıştığını söyledi. ve büyük güçler arasında rekabeti ve çatışmayı kışkırtır.” “.

Zhang, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden ziyade Washington’un Tayvan politikasını eleştirme ilkesini uygulayarak, “İçişlerine karışmama, dünyamızda barış ve istikrarı korumanın temel ilkesidir” dedi.

Rusya işgali “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor ve sadece güvenliğini sağlamak için değil, aynı zamanda Rusça konuşanları zulümden korumak için de gerekli olduğunu söylüyor.

Ukrayna ve Batı, bunların, 1991’de Moskova liderliğindeki Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan komşusuna karşı emperyalist saldırganlık savaşı başlatmak için temelsiz bahaneler olduğunu söylüyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters tarafından bildiriliyor. Mark Heinrich’in düzenlemesi

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.