Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin Devlet Başkanı resmi ziyaretinde Vietnam’la daha yakın ilişkiler sözü verdi

Çin Devlet Başkanı resmi ziyaretinde Vietnam’la daha yakın ilişkiler sözü verdi
  • Xi altı yıl aradan sonra ilk kez Vietnam’a seyahat edecek
  • Çin, Hanoi’nin ‘ortak geleceğe’ bağlı kalmasını istiyor
  • Demiryolları, dijital altyapı ve nadir toprak elementleriyle ilgili potansiyel anlaşmalar

HANOI (Reuters) – Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iki komünist ülke arasındaki bağları güçlendirmek için Salı günü Vietnam’a iki günlük bir ziyarete başladı; ABD Başkanı Joe Biden’ın, büyük güçler ülkenin güneydoğusunda nüfuz kazanmak için yarışırken Hanoi’yi ziyaret etmesinden üç ay sonra. Asya milleti.

Ekonomik cephedeki yakın ilişkilerine rağmen komşular, Güney Çin Denizi’ndeki sınırlar konusunda anlaşmazlığa düşmüş durumda ve uzun bir çatışma geçmişine sahipler.

China Central Broadcasting Corporation’ın (CCTV) haberine göre Xi, altı yıl aradan sonra Vietnam’a yaptığı ilk ziyarette Vietnam Komünist Partisi lideri Nguyen Phu Trong ile yaptığı görüşmede iki ülkenin “ortak geleceğe” sahip bir topluluk inşa edeceğini söyledi.

Yetkililer ve diplomatlar, Hanoi’nin başlangıçta bu terimi kullanmakta tereddüt etmesinden sonra, her iki ülkeden diplomatların bu terimi birkaç ay boyunca tartıştığını söyledi.

Çince ifade, kelimenin tam anlamıyla “ortak kader” anlamına geliyor, ancak İngilizce ve Vietnamca çevirisi “paylaşılan gelecek” anlamına geliyor; bunun daha az talepkar olduğu düşünülebilir ve Xi’nin ziyareti sırasında kabul edilecek ortak açıklamada yer alması bekleniyor.

Vietnam’ın başkentinde bulunan bir diplomat, terimin yorumlanmasıyla ilgili olarak “Bir deklarasyon, birçok çeviri” dedi.

Vietnam yaptığı açıklamada, iki tarafın “Vietnam ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığı güçlendirmek ve daha da geliştirmek için direktifler, görevler ve önlemler oluşturacağını” söyledi.

Singapur’daki Isaias-Yusof Ishak Enstitüsü’nde Vietnam’ın stratejik ve siyasi meseleleri uzmanı Le Hong Hiep, bağların iyileştirilmesinin yalnızca sembolik olacağını söyledi.

“Vietnam’ın Çin’e olan güvensizliği çok derin ve Vietnam halkının bakış açısına göre, Çin Güney Çin Denizi’nin çoğunu talep etmeye devam ettiği sürece iki ülke arasında ‘ortak bir kader’ yok” dedi.

READ  Avustralya canlı seçim güncellemeleri: Erken dönüşler yakın bir sonuca işaret ediyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 17 Kasım 2023’te ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco kentinde düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde liderler toplantısına katıldı. REUTERS/Carlos Barria/Dosya Fotoğrafı Lisans haklarının alınması

“Düzinelerce” anlaşma

Vietnam hükümeti gazetesi Tuy Tre, Çin Büyükelçisi Xiong Bo’nun, Xi’nin ziyaretinden önce, Pekin’in ilişkileri ABD ile olduğundan daha yüksek olarak değerlendirebileceği bir seviyeye yükseltmenin yanı sıra, statü yükseltmenin “düzinelerce anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte geleceğini” söylediğini aktardı. işbirliği belgeleri.” .

Anlaşmaların, komşular arasındaki demiryolu hatlarını geliştirmeye yönelik Çin yatırımını da içermesi bekleniyor; buna hibeler de dahil olabilir, ancak potansiyel kredilerin boyutu ve şartları belirsiz.

Taşımacılık bağlantılarının güçlendirilmesi, Vietnam’ın Çin’e, özellikle de tarım ürünlerine daha fazla ihracat yapmasına olanak tanırken, Pekin, ülkenin kuzeyini güneydeki tedarik zinciri ağlarıyla daha da bütünleştirmek istiyor.

Çinli şirketler bu yıl operasyonlarının bir kısmını Vietnam’a, Kovid-19 salgını öncesinde olduğundan daha hızlı taşıdılar; buradaki Batılı müşterilere daha yakın olmak, ABD-Çin ticaret gerilimlerinden kaynaklanan riskleri azaltmak ve zayıf Çin ekonomisine maruz kalmayı azaltmak istiyorlar.

Daha güçlü demiryolu ağları, Vietnam’da montaj için Çin’den bileşen ithalatını hızlandıracak ve Çin’in Kuşak ve Yol Girişimini etkili bir şekilde genişletecektir.

Xi, ziyareti öncesinde Vietnam Komünist Partisi gazetesinde yayımlanan görüş yazısında altyapı inşaatında daha hızlı işbirliği yapılması çağrısında bulundu.

Çin, Vietnam’ın, yeni deniz altı fiber optik kablolara, 5G’ye ve diğer iletişim altyapısına yatırım yapılmasını gerektirebilecek Dijital İpek Yolu’na dahil edilmesi için baskı yaptı.

Hanoi Metrosu, Vietnam’da BRI kredisi alan tek proje olmasına rağmen, Çin karşıtı duyarlılığın bu tür hareketlerin şu şekilde görülebileceği kadar yaygın olduğu bir ülkede bu şekilde etiketlenmedi: Pekin’e çok yakın.

Xi, güvenlik, iletişim, yeşil enerji ve önemli madenler alanlarında daha geniş işbirliği çağrısında bulunarak, Çin’in dünyanın en büyük rafinerisi olduğu, Vietnam’ın ise komşusundan sonra ikinci en büyük rezerve sahip olduğu nadir toprak elementlerine atıfta bulundu.

READ  Valery Zalozny: Bir kaynağa göre, savaşla ilgili anlaşmazlıklar arttıkça Zelensky birkaç gün içinde Ukrayna'nın dini liderinin görevden alınacağını duyurmaya hazırlanıyor

Francesco Guarascio @fraguarascio tarafından bildirildi; (Hanoi’de Khanh Vu ve Phuong Nguyen tarafından hazırlanan ek rapor – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanıyor) Düzenleyen: Lincoln Feast ve Clarence Fernandez

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Francesco, Vietnam’da elektronik, yarı iletkenler, otomotiv ve yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki tedarik zincirleri ve endüstriyel yatırımlara odaklanan, hızla büyüyen bu Güneydoğu Asya ülkesindeki en önemli finansal ve politik haberleri aktaran bir muhabir ekibine liderlik ediyor. Francesco, Hanoi’den önce Brüksel’de Avrupa Birliği işleri üzerinde çalışıyordu. Aynı zamanda Kovid-19 salgınını takip eden Reuters küresel çekirdek ekibinin bir parçasıydı ve Avrupa’daki kara para aklama ve yolsuzlukla ilgili soruşturmalara katıldı. Kendisi hevesli bir gezgindir ve yeni yerleri keşfetmek için her zaman bir sırt çantası hazırlamaya özen gösterir.