Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, Japonya’nın Doğu Çin Denizi’ndeki ihtilaflı sular üzerindeki toprak iddialarına karşı çıkıyor

PEKİN (Reuters) – Çin Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü Japonya’nın Doğu Çin Denizi’ndeki tartışmalı sular üzerindeki toprak iddialarına yanıt vererek, hareketi Çin’in egemenliğinin “ciddi ihlali” olarak nitelendirdi.

Sözcü Wang Wenbin, düzenli bir basın brifinginde gazetecilere verdiği demeçte, “Çin sahil güvenlik gemileri, yasaya uygun olarak olay yerinde kolluk kuvvetleri yürüttü, bu Çin egemenliğini korumak için meşru bir önlemdir” dedi.

Wang, Çin sahil güvenlik gemilerinin tartışmalı Doğu Çin Denizi adaları çevresindeki Japonya karasularını ihlal ettiğini söyleyen Japon Sahil Güvenliği hakkında bir soruya yanıt olarak bu açıklamaları yaptı.

Hem Çin hem de Japonya bölgede hak iddia ediyor ve burası uzun zamandır ikili ilişkilerde bir anlaşmazlık noktası. Çin adalara Diaoyu, Japonya ise Senkaku diyor.

Çin Sahil Güvenliği Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Japon gemilerinin Çin karasularına girmesi olarak tanımladığı olaya karşı koymak için tartışmalı Doğu Çin Denizi adalarının çevresindeki sulara girdiğini söyledi.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

Çin Deniz Polisi sözcüsü Gan Yu yaptığı açıklamada, sahil güvenlik gemilerinin “doğal hakları koruma devriyesi” ile Diaoyu Nehri’nin sularına girdiğini belirterek, bunu “rutin bir hareket” olarak nitelendirdi.

Gan, “(Bu aynı zamanda) Japon tarafının karasularımıza bir yat ve birkaç devriye gemisinin müdahalesine karşı güçlü bir önlemdir” dedi, ancak herhangi bir olay belirtmedi.

Çin sahil güvenliği Ocak ayının sonlarında Shinsei Maru ve diğer dört Japon gemisinin, Çin sahil güvenlik gemileri geri dönmeden önce Diaoyu Adaları karasularına yasadışı bir şekilde girdiğini söyledi.

Perşembe günü, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Sok Yul ile Tokyo’da bir zirve düzenleyecek. Pekin’e karşı cephe.

(Eduardo Baptista ve Pekin haber odası tarafından rapor edildi; Toby Chopra ve Christina Fincher tarafından düzenlendi.

READ  İran'da protestolar yoğunlaşırken ölü sayısı artıyor

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.