Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’de fabrika faaliyeti beşinci ayda da daraldı ve politika desteğine yönelik baskı devam ediyor

Çin’de fabrika faaliyeti beşinci ayda da daraldı ve politika desteğine yönelik baskı devam ediyor

Yüz maskesi takan bir işçi, 2 Mart 2020’de Çin’in Zhejiang Eyaleti, Hangzhou’da ülke yeni koronavirüs salgınından muzdaripken, bir fabrikada bisikletler için çelik jant yapmak üzere bir üretim hattında çalışıyor. China Daily aracılığıyla Reuters/Dosya Fotoğrafı Lisans haklarının alınması

PEKİN, 31 Ağustos (Reuters) – Perşembe günü yapılan resmi bir ankete göre, Çin’in imalat faaliyeti Ağustos ayında art arda beşinci ayda da daraldı ve bu durum, yurtiçinde ve yurtdışında zayıf talep nedeniyle ekonomik büyümeyi desteklemek için yetkililer üzerindeki baskıyı sürdürdü.

İşin iyi tarafı, yeni siparişler beş ay sonra ilk kez genişlemeye başladı ve fabrika sahipleri, geniş hizmet sektörünün düşüş eğilimini sürdürmesine rağmen üretici fiyatlarının yedi aydan beri ilk kez iyileştiğini kaydetti.

Ulusal İstatistik Bürosu’na göre resmi satın alma yöneticileri endeksi Temmuz ayında 49,3’ten 49,7’ye yükseldi ve daralmayı genişlemeden ayıran 50 puanlık seviyenin altında kaldı. Okuma 49,4 ile beklenenin üzerinde gerçekleşti.

PMI, Temmuz ayındaki güçlü ticaret, fabrika ve perakende verilerinin ardından dünyanın ikinci büyük ekonomisinin Ağustos ayında nasıl performans göstereceğine dair ilk ipucunu veriyor. Ancak, anket fabrikaların baskı altında olduğunu göstermesine rağmen, büyüme için umut verici bir işaret olarak koşullar kayda değer ölçüde kötüleşmedi.

Çin’in bölgedeki başlıca endüstriyel rakipleri Japonya ve Güney Kore de Perşembe günü üretimde keskin düşüşler bildirdi.

Oxford Economics’in baş ekonomisti Louise Law, “Bunu söylemek için henüz çok erken, ancak bugünkü baskı üçüncü çeyrekte büyüme aktivitesinde sıralı bir toparlanmanın hala mümkün olabileceğini gösteriyor” dedi.

“Özellikle bir sonraki teşvik ekonomiyi canlandırmaya başlarsa.”

Reuters grafikleri

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi, yetkililerin kötüleşen emlak düşüşü, zayıf tüketici harcamaları ve azalan kredi büyümesiyle boğuşması ve büyük bankaların bu yıl için büyüme tahminlerini düşürmesine neden olması nedeniyle, Pekin’in yaklaşık %5’lik yıllık büyüme hedefini tutturamama riskiyle karşı karşıya.

READ  Cravath'ın maaş skalasıyla eşleşen 25 First Am Hukuk firmasının duyurulması bir saatten az sürdü

Hafta sonu Çin, 2008’den bu yana ilk vergi indirimi olan hisse senedi alım satımında damga vergisinin yarıya indirildiğini duyurdu ve Cuma günü ilk ev ipoteklerine erişimi iyileştirmek için uygun fiyatlı konut yönergelerini onayladı.

Bazı Çin devlet bankaları da yakında mevcut ipotek faiz oranlarını düşürecek, ancak analistler bu yıl konut fiyatlarının herhangi bir artış göstermemesini bekliyor.

Bu yeni hamleler, başta yeni enerji araçları olmak üzere pahalı alımları yeniden canlandırmayı amaçlayan bir dizi önlemin ardından geldi. Ancak pek çok analist, artan borç risklerine ilişkin endişeler nedeniyle herhangi bir radikal teşvik ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor.

Çin Halk Bankası Başkanı Pan Gongsheng Çarşamba günü bankalar ve özel şirketlerle yaptığı toplantıda Çin’in özel şirketler için öz sermaye, tahvil ve kredi finansmanı kanalları açacağını ve kurumsal yatırımcılara tahvil satın almaları konusunda rehberlik edeceğini söyledi.

Küresel ekonomi yavaşlamaya devam ederken politika yapıcılar iç talebi artırma yönünde baskı altında olmaya devam ediyor.

ABD, Avrupa ve diğer büyük ihracat pazarlarındaki yüksek faiz oranları ve enflasyon, Çin mallarına olan talebi azaltmaya devam ediyor. Yeni ihracat siparişleri alt endeksi üst üste altıncı ayda da daralma kaydetti.

HSBC’nin Asya baş ekonomisti ve küresel Asya araştırma eşbaşkanı Frederic Neumann, “Büyümeyi desteklemek için daha fazla ekonomik önlem gerekebilir” dedi.

“Özellikle zayıf küresel talep nedeniyle yeni ihracat siparişlerinin azalmaya devam ettiği bir ortamda, üreticilerin açığı kapatmak için iç talebe güvenmeleri gerekecek.”

Hizmet ve inşaat sektörü faaliyetlerine ilişkin alt endeksleri içeren imalat dışı PMI, Temmuz ayında 51,5’ten 51,0’a gerilerken, imalat ve imalat dışı faaliyet dahil olmak üzere bileşik PMI ise hizmet faaliyetindeki düşüşün devam etmesiyle 51,0’a yükseldi. 51.0. 51,1 üzerinden 51,3.

READ  Altın 2.300 doların üzerine çıktı ve baş bilgi sorumlularından biri yükseliş görünümünde

Jones Lang LaSalle baş ekonomisti Bruce Pang, “Bugünkü veriler, güçlendirici politika önlemlerinin, Çin ekonomisinin güçlenmesini ve toparlanmasını durduran kısa vadeli faktörleri kademeli olarak telafi ettiğini gösteriyor” dedi.

İleriye dönük olarak, “politika desteğinin fiili uygulanması ve etkinliği izlenecek temel gösterge olacaktır” diye ekledi.

(Joe Cash ve Kiaoyi Lee tarafından rapor edilmiştir; Arap Bülteni için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Elaine Zhang tarafından ek raporlama yapılmıştır; Sam Holmes ve Shri Navaratnam tarafından düzenlenmiştir.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Joe Cash, yerel maliye ve para politikasını, temel ekonomik göstergeleri, ticari ilişkileri ve Çin’in gelişmekte olan ülkelerle artan ilgisini kapsayan Çin’in ekonomik meseleleri hakkında rapor veriyor. Reuters’e katılmadan önce Asya-Pasifik bölgesindeki İngiltere ve AB ticaret politikası üzerinde çalıştı. Joe, Oxford Üniversitesi’nde Çince eğitimi aldı ve Mandarin Çincesi konuşuyor.