Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’in Country Garden’ı emlak yardımında bir açığı daha önlüyor

Çin’in Country Garden’ı emlak yardımında bir açığı daha önlüyor

HONG KONG/PEKİN (Reuters) – Şirkete yakın bir kaynak, Çin’deki Country Garden Co’nun, ABD doları cinsinden tahvillere faiz ödemelerini ödemesiz dönem süresinin bitiminden saatler önce yaptığını ve dört yıl içinde ikinci kez temerrüt eşiğinden geri adım attığını söyledi. Ülkedeki krizden etkilenen emlak sektörüne de bir miktar rahatlama getirecek.

Çin’in en büyük özel emlak geliştiricisi (2007.HK), 6 Ağustos’ta vadesi dolacak toplam 22,5 milyon dolarlık tahvil kuponlarını ödeyemedi, bu da elinde ne kadar nakit kaldığına ilişkin endişeleri artırdı ve tahvillerin geri ödemesiz süreleri boyunca piyasaları gergin tuttu. .

Her ne kadar miktar mütevazı olsa da, ödemedeki başarısızlık, mali piyasalarda, Çin’in teşvik politikasının ekonomiyi ve sarsılan emlak piyasasını istikrara kavuşturmaya başladığı yönündeki kırılgan umudu baltalayabilirdi.

Tahvil sahipleri ve avukatlar, bunun aynı zamanda başka bir dolar tahvil temerrüdü olasılığının yanı sıra alacaklıların ödemeleri hızlandırma çağrılarını artıracağını ve bunun dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki bankacılık sistemine yansıyacağı korkularını artıracağını söyledi.

Konuyu bilen kaynaklara ve Reuters tarafından görülen belgelere göre Country Garden Salı günü 10,8 milyar yuan (1,48 milyar dolar) değerindeki sekiz yerel tahvilin geri ödemesini üç yıl uzatmayı teklif etti.

İç alacaklılara gönderilen belgeler, Country Garden ve başka bir birim tarafından ihraç edilen bu tahvillerin vadesinin 2023 ve 2024’te (tahvil sahiplerine belirli bir tarihte tahvilleri borçluya geri satma seçeneği olarak verilen) vadesi dolması ve satılabilir hale gelmesi planlandığını gösterdi.

Country Garden yorum talebine yanıt vermedi.

Konuyu bilen kişiler, medyaya konuşma yetkileri olmadığı için kimliklerini açıklamayı reddetti.

Natixis’in Asya baş ekonomisti Gary Ng, “Country Garden borç yükümlülüklerini yerine getirmek için çok çabalıyor, ancak bunun devam edip edemeyeceği bu teşvik turunun ve düzenleyici rahatlamanın (gayrimenkul sektörü üzerindeki kısıtlamalar) etkinliğine bağlı olacak” dedi. Pasifik.

READ  Hangi nesnel olarak iyi arabadan nefret ediyorsunuz?

Hükümetin son birkaç gündeki en son teşvik önlemleri arasında mevcut ipotek faiz oranlarının düşürülmesi ve büyük şehirlerdeki ilk ev alımları için imtiyazlı krediler yer alıyor; ancak birçok analist, emlak sektörünü istikrara kavuşturmak, tüketici güvenini yeniden tesis etmek ve tohumları ekmek için daha fazla desteğe ihtiyaç duyulduğunu söylüyor büyüme. Nihai iyileşme.

Bocalayan ekonomi

Country Garden’daki nakit sıkışıklığı, ekonominin neredeyse dörtte birini oluşturan ve 2021’de yüksek kaldıraç konusunda hükümet baskısının başlamasından bu yana durumu kötüleşen Çin emlak sektörünün kırılgan durumunu ortaya koyuyor.

İşleri daha da kötüleştiren şey, salgın sonrası ekonomik toparlanmanın cansız olmasıdır.

Çinli geliştirici Country Garden tarafından Çin’in Tianjin kentinde yapılan bir konut binası inşaat sahasının genel görünümü, 18 Ağustos 2023. REUTERS/Tingshu Wang Lisans haklarının alınması

Salı günü yapılan özel sektör anketi, hizmet sektörü faaliyetinin Ağustos ayında son sekiz ayın en yavaş temposunda büyüdüğünü, zayıf talebin ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini ve teşvik tedbirlerinin tüketimi önemli ölçüde canlandırmakta başarısız olduğunu gösterdi.

Fabrika anketleri bazı istikrar işaretleri vermesine rağmen, zayıf hizmet verilerinin Çin ekonomisinin sağlığına ilişkin endişeleri yeniden canlandırmasıyla küresel borsalar Salı günü düştü.

Hargreaves Lansdowne, Birleşik Krallık finans ve piyasalar müdürü Susannah Streeter, “Zayıf yurt içi talep ve özellikle Çin’in küçük şehirlerinde düşen ev fiyatları nedeniyle, emlak sektörünün kırılganlığına ilişkin endişeler sürüyor” dedi.

“İpotek kredilerini artırmaya yönelik teşvik çabaları memnuniyetle karşılanıyor, ancak sektöre daha fazla güven kazandırmak ve risk altındaki ipotek şirketlerini daha sağlam bir temele oturtmak için muhtemelen çok daha büyük bir destek paketine ihtiyaç duyulacak.”

Kaçın, eğilin, geri çekilin ve dalın

Tüccarlar, Salı günkü ödeme haberlerinin ardından bazı Country Garden dolar tahvillerinin fiyatlarına iki puan değer kattığını söyledi; bu, tahvillerin artan faizle veya kupon ödemesi beklentileriyle işlem gördüğüne dair bir işaretti.

READ  Alibaba liderliğindeki kampanyada Çin teknoloji hisseleri yeni dip seviyelerine geriledi

Ancak fiyatlar dolar bazında 11 ile 15 sent arasında değişen seviyelerde kaldı.

Country Garden’ın hisse fiyatı, günün erken saatlerinde yüzde 5’e kadar düştükten sonra yüzde 1 düştü. Hang Seng Anakara Emlak Endeksi (.HSMPI) ve Çin CSI 300 Emlak Endeksi (.CSI000952) %2’den fazla kayıp yaşadı.

Offshore tahvillere ilişkin faiz ödemeleri, Country Garden’ın Cuma günü yerel alacaklılardan 3,9 milyar yuan (536 milyon dolar) özel tahvilin vadesini uzatmak için onay almasının ardından geldi.

Country Garden, yurt içinde veya yurt dışında herhangi bir borç yükümlülüğünde temerrüde düşmedi. Ancak yılın ilk yarısında rekor kayıp kaydettikten sonra mali performansı kötüleşmeye devam ederse temerrüde düşme riskinin sinyalini verdi.

Araştırmacı CreditSights’ın verilerine göre, geliştiricinin yılın geri kalanında yaklaşık 162 milyon dolarlık yabancı tahvil faiz ödemesi var.

ANZ’nin baş kredi stratejisti Ting Ming, Country Garden’ın iç borç uzatma anlaşmasının şirketin iç ve dış alacaklılarla yeni geri ödeme planlarını nasıl müzakere edebileceğine dair “bir model sağlamış olabileceğini” söyledi.

Meng, “Country Garden’ın sunduğu üç yıllık vade uzatması, diğer sıkıntılı geliştiricilerin çoğunun yeniden yapılandırma planlarından daha iyi görünüyor” dedi.

“Ancak önemli olan planın sorunsuz bir şekilde uygulanıp uygulanamayacağıdır ve bu da ancak Çin’in emlak piyasasındaki düşüş eğilimini tersine çevirmesi durumunda başarılabilir” diye ekledi.

(Hong Kong’da Xie Yu, Pekin’de Xuyan Wang, Şangay’da Jason Xue ve Bengaluru’da Siddharth S. tarafından raporlanan; Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanan) Yazan: Sumit Chatterjee. Düzenleyen: Christopher Cushing ve Kim Coghill

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar