Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Crew Dragon astronotları, Beyaz Saray’dan ender bir Uzay Madalyası aldı

Yakınlaştır / NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken (ön planda), Crew Dragon dokunmatik ekranlarında çalışıyor.

NASA

Salı günü, Başkan Yardımcısı Kamala Harris Doug Hurley ve Robert Behnken’e Kongre Uzay Onur Madalyası verecek. Eski NASA astronotları, Mayıs 2020’de SpaceX Crew Dragon uzay aracının ilk uçuşunda fırlatıldı.

Uzay aracının komutanı Hurley ve Pilot Behnken, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Demo 2 görevi sırasında gösterilen “Cesaret” madalyasını alacak. İlk görevleri tam bir başarıydı ve o çığır açan uçuştan bu yana NASA, Crew Dragon’da beş operasyonel görev ve iki özel uzay uçuşu gerçekleştirdi.

Dragon mürettebatı, NASA’ya Rus Soyuz uzay aracı dışında uzay istasyonuna tek erişim yolunu sağladı – uzay ajansını Ukrayna’daki savaşı çevreleyen artan gerilimlerin ortasında bu transfer için Rusya’ya güvenmek zorunda kalmanın utancından kurtardı.

Uzay dairelerinin dışında, Uzay Madalyası özellikle iyi bilinen bir onur değil, özellikle de yaklaşık yirmi yıldır verilmediği için. Bununla birlikte, madalya prestijlidir ve genellikle yalnızca uzay uçuşu faaliyetleri sırasında ölen astronotlara verilir.

Kırk yılı aşkın bir süredir, Kongre Uzay Onur Madalyası Sadece verildi Şimdiye kadar 28 astronot. Bunlardan 17’si ölümünden sonra Apollo 1, Challenger ve Columbia kazalarının ekiplerine teslim edildi.

ABD Kongresi, Başkan’a madalyayı “görevlerini yerine getirirken olağanüstü değerli çabaları ve ulusun ve insanlığın refahına katkıları ile öne çıkan herhangi bir astronota” verme yetkisi verdi.

Başkan Carter, Apollo astronotları Neil Armstrong, Frank Borman ve Pete Conrad’a birincilik ödüllerini verdi; İkizler Gus Grissom; ve 1978’de Mercury’den Alan Shepard ve John Glenn. Ölümünden sonra ödül verilmediğinde, Mir uzay istasyonunda uzun süreli bir uzay uçuşu yapan Shannon Lucid veya yeni araçlarla ilk kez uçan astronotlar gibi öncülere gitti. uzay mekiğinde John Young ve Robert Crippen gibi.

READ  Bilim adamları 'asteroit saldırısı gününde öldürülen' dinozor fosilini keşfettiler dinozorlar

Önümüzdeki iki yıl içinde, ek astronotlar yeni uzay aracına pilotluk yapacak ve madalya almaya hak kazanabilirler.

Bu baharın ilerleyen saatlerinde, Nisan ayında Butch Wilmore ve Sonny Williams, Boeing’in Starliner uzay aracındaki ilk mürettebatı uzay istasyonuna fırlatacak. Ardından, muhtemelen 2024’ün sonlarında veya 2025’in başlarında, NASA’nın Orion uzay aracındaki dört astronot ayın etrafında uçacak. Kanadalı bir astronotu da içermesi beklenen Artemis II görevi için dört mürettebat üyesinin isminin bu baharda verilmesi bekleniyor.