Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cristiano Ronaldo: Futbol yıldızı, Forbes 2023’ün en çok kazanan sporcuları listesinin başında yer alıyor

Cristiano Ronaldo: Futbol yıldızı, Forbes 2023’ün en çok kazanan sporcuları listesinin başında yer alıyor

(CNN) Futbol yıldızı Cristiano Ronaldo geçişle birlikte dünyanın en çok kazanan sporcusu oldu. Zafer Maaşının neredeyse iki katı, Forbes.

Ronaldo, geçen yıl Manchester United’dan ayrılmasının ardından Ocak ayında Suudi kulübüne katıldı ve devam etmek istediği yönündeki söylentilere rağmen, beş kez Şampiyonlar Ligi galibi kararının mali faydalarını gördü.

Forbes’a göre Ronaldo’nun ABD’de tahmini 75 milyon dolarlık bir maaşı var ve bir dizi pazarlama fırsatından yararlandı.

Forbes, 38 yaşındaki oyuncunun geçen yıl hem saha içi hem de saha dışı gelirden 136 milyon dolar kazandığını tahmin ediyor, bu da Orta Doğu’ya taşınmasıyla toplamda arttı.

Ronaldo, 2017’den beri ilk kez en zengin sporcular listesinin başında yer alıyor ve ezeli rakibinin hemen önünde. Lionel Messi her saniye.

Forbes’a göre Arjantinli, geçen yıl Paris Saint-Germain takım arkadaşıyla birlikte 130 milyon dolar kazandı. Kylian Mbappe 120 milyon doları geride bıraktı.

Üç futbol yıldızını yakından takip eden NBA efsanesi LeBron James 119,5 milyon dolar gelirle dördüncü sırada yer alırken, ilk beşi 110 milyon dolar gelirle Meksikalı boksör Canelo Alvarez tamamladı.

Golfçüler Dustin Johnson ve Phil Mickelson altıncı ve yedinci sırada yer alarak yeni LIV Golf Serisinin etkisini vurguluyor.

Her ikisi de tartışmalı Suudi destekli kıymık grubuna katıldıklarından beri sponsorlarını kaybettiler, ancak daha büyük para ödülleriyle bunu telafi etmeyi başardılar.

Ronaldo en son 2017’de dünyanın en çok kazanan oyuncusu seçildi.

Johnson güvenli Açılış LIV Golf Solo Şampiyonası Geçen yıl Forbes’a göre sezonu 35.6 milyon dolarlık para ödülü ile tamamladı.

Amerikalı, 2022’de en yüksek maaş alan ilk 50 sporcu arasında bile değildi, ancak şimdi altıncı sıraya sıçradı.

Steve Curry, Roger Federer ve Kevin Durant, 1 Mayıs 2022 ile 1 Mayıs 2023 arasında hesaplanan, tamamı erkeklerden oluşan yılın ilk 10’unu tamamladı.

READ  Mia Brahe Pedersen USATF Outdoor Championships'te Sharks, eski Olympian Gina Brandini ve dünya lideri Shaikari Richardson ile koşuyor

Forbes’un tahminleri, para ödülü, maaşlar ve ikramiyelerin yanı sıra sponsorluk anlaşmaları ve saha dışındaki diğer gelir akışları tahminlerine dayanmaktadır.

Forbes, “Ligde hızla yükselen medya hakları anlaşmaları ve artan saha dışı fırsatlar, son yıllarda sporcuların maaşlarının hızla artmasına neden oldu, ancak Orta Doğu parası yangını körüklüyor” diye yazdı.

Toplamda, dünyanın en çok kazanan 10 sporcusu, geçen yılki 990 milyon dolardan %12 ve 2018’deki rekor 1,06 milyar dolardan %5 artışla, son 12 ayda vergiler ve temsilci ücretleri hariç tahmini 1,11 milyar dolar topladı.