Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cryptoverse: Dijital para birimleri enflasyondan bıkmış Arjantinlilere ve Türklere hitap ediyor

2 Mayıs (Reuters) – Doğası gereği değişken kripto para birimleri güvenli liman haline gelebilir mi? Artan fiyatların ve düşen yerel para birimlerinin insanları dijital para birimlerine sığınmaya zorladığı Arjantin ve Türkiye gibi dünyanın bazı bölgelerinde bunu yapabilecekler gibi görünüyor.

Araştırma şirketi GWI’nin verilerine göre, dünyadaki en yüksek dijital para birimi sahipliği yüzde 27,1 ile Türkiye’de olurken, onu yüzde 23,5 ile Arjantin izledi.

Türkiye ve Arjantin’in kripto benimsemedeki kutup pozisyonları dışında ortak olan, yerel halkın nakit çekmesini önlemek için para birimlerinin ve sermaye kontrollerinin kaldırılmasına yol açan yüksek enflasyondur. Mart ayında Türkiye’nin yıllık enflasyonu %50,51 olurken, Arjantin’in yıllık enflasyonu %104 oldu.

Lira ve pezo rekor seviyelere düştü. Arjantin pezosu karaborsada dolar karşısında 464’ten işlem görüyor, bu da resmi döviz kuru olan 222’nin iki katından fazla.

USD Coin (USDC) ve Tether (USDT) gibi sabit paralar güvenli liman olarak satın alınır, ABD doları veya altın gibi geleneksel varlıklara sabitlenmiş kripto paralar yatırımcılara bir alternatif sunar. Açık dolar için.

Gelişmekte olan pazarlardaki yeni başlayanlar için bir dijital ödeme platformu olan Triple Credit’in baş araştırmacısı Ihab Jagol, “İster perakende tarafında ister kurumsal tarafta olsun, herkes para birimindeki devalüasyona karşı nasıl korunacağını düşünüyor” dedi.

“Ek varlıkları güçlü bir para birimine, yani USDC veya USDT gibi şeylere veya ABD doları gibi güçlü bir para birimine sabitlenmiş halde tutmak istiyorlar.”

Kyco analisti Desislava Aubert, USDT-Türk lirası çiftinin işlem hacminin, Türk para birimindeki zayıflık ve yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin etkisiyle geçen hafta birkaç ayın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

K33 Research’teki analistler, “Genel olarak, sermaye kısıtlamaları, finansal istikrarsızlık ve siyasi istikrarsızlık olan ülkelerde kripto kabulü daha yüksektir” diye yazdı.

READ  Hükümet COVID-19 kısıtlamalarını gevşetirken Türkler tetikte - Xinhua
Reuters Grafikleri

Küresel Kripto Ateşi

Dünyanın en büyük ve en iyi bilinen kripto para birimi olan Bitcoin, bu yıl %72 artışla 10 ayın en yüksek seviyesi olan 30.000 $’a ulaştı ve kripto oyuncuları tarafından bir dizi düşüşle sarsıldıktan sonra genel işlem hacimleri geçen yaz görülen seviyelerden çok uzaktı. FTX’in ölümü üzerine.

Kaiko verilerine göre, spot bitcoin için işlem hacimleri, 2022’den çok az değişiklikle ABD açılış saatlerinde yüksek kalmaya devam edecek.

Ancak Kyko, son aylarda kripto para borsası finansmanının karşı karşıya olduğu düzenleyici sorunların türev işlem hacminde ABD’den Asya Pasifik saatine hafif bir kaymaya yol açtığını söyledi.

Dolardan kriptoya hacimler hariç tutulursa, bir sonraki baskın para birimi Güney Kore’nin kazandı.

Kripto yatırım firması MatrixSport’un analistlerine göre, Güney Kore’deki kripto ticaret hacimleri, 2022’deki zayıf dördüncü çeyreğin ardından 2022’nin ilk çeyreğinde ve ikinci çeyreğinde görülen seviyelere geri döndü.

Matrixport analistleri, “Altcoinlerin hakimiyeti, Güney Kore’yi analiz edilmesi çok ilginç bir pazar haline getiriyor” dedi.

“Bu, Bitcoin ve Ethereum’un hacmin büyük bir kısmına sahip olduğu diğer kripto borsalarının tam tersi.”

Bangalore’den Medha Singh ve Lisa Mattakkal tarafından yapılan raporlama; Vidya Ranganathan ve Sam Holmes tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Belirtilen görüşler yazara aittir. Güven İlkeleri kapsamında dürüstlük, bağımsızlık ve önyargıdan uzak olmayı taahhüt eden Reuters News’in görüşlerini yansıtmamaktadır.