Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Curiosity Rover, Mars’ta narin ve narin bir metalik “çiçek”in bu fotoğrafını çekti

Curiosity Rover, Mars'ta narin ve narin bir metalik "çiçek"in bu fotoğrafını çekti

Merak gezgini, bu hafta yüzeyinde çok çekici bir şeyin fotoğrafını çekti. Mars. Söz konusu şey küçücük bir çiçek ya da belki bir tür organik özellik gibi görünse de, gezici Takım onaylandı Bu organizma, sudan çökeltilmiş minerallerden oluşan çok küçük yapılara sahip bir mineral oluşumudur.

Aslında merak Bu tür özellikleri daha önce görmüştümdiyajenetik kristal kümeleri olarak adlandırılır. Diyagenetik, minerallerin yeniden oluşumu veya yeniden düzenlenmesi anlamına gelir ve bu özellikler, muhtemelen bir mineral karışımından oluşan üç boyutlu kristal kümelerinden oluşur.

Merak Projesi Bilim Adamı Yardımcısı Abigail Freeman, Twitter’da daha önce görülen bu özelliklerin sülfat adı verilen tuzlardan yapıldığını söyledi.

Mars’ta buna benzer özelliklerle ilgili önceki çalışmalardan (Bununla ilgili bir makaleyi buradan okuyabilirsiniz), başlangıçta bu özellik zamanla aşınmış bir kayanın içine gömülmüştü. Bununla birlikte, bu metal kombinasyonları korozyona dayanıklı görünmektedir.

Bu özelliklerin bir diğer adı da somuttur. ‘yaban mersini,’ Çünkü küçük ve yuvarlaktı. Bu fotoğrafta çiçek benzeri bir özelliğin yanında yuvarlak betonlar görebilirsiniz.

(NASA / JPL-Caltech / MSSS / Kevin M. Gill / Flickr / CC BY 2.0)

Gezicinin bilim ekibi bu özelliği bu haftanın başlarında gördü ve ona “Karaçalı tuzu” adını verdi. Bu yakın çekim görüntüleri yakalamak için MAHLI adı verilen el tipi bir Mars Lens görüntüleme cihazı kullandılar. Bu kamera, jeologların genellikle arazide yanlarında taşıdıkları elde taşınan büyütecin gezici versiyonudur. MAHLI yakın çekimleri, kaya yüzeylerindeki mineralleri ve dokuları ortaya çıkarıyor.

Burada nesnenin 3 boyutlu modelini görebilirsiniz, teşekkürler Simeon Şemsleri:

READ  Tesla Motors, Inc. (NASDAQ: TSLA) - İzleyin: Elon Musk'ın SpaceX'i, Falcon 9 havalanırken Rusya'daki 'Amerikan süpürgesini' bir adım öteye taşıyor

Merak başka buldu 2013’te çiçek benzeri bir özellikManevi savaş arabası, sivri çıkıntıları nedeniyle “karnabahar” olarak adlandırılan benzer görünümlü kayalar buldu.

silika bakımından zengin kayaçlar 2008’de Spirit Rover tarafından fotoğraflanan “karnabahar” şeklinde silika bakımından zengin kayalar (NASA/JPL-Caltech)

Sol 3397’de çekilen görüntüleri işleyen Kevin Gill’e teşekkür ederiz. Flickr sayfasında Kevin tarafından ele alınan daha fazla sevimli Curiosity fotoğrafına bakın.

Bu makale orijinal olarak tarafından yayınlandı bugün evren. Okumak orijinal makale.