Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Daily Telescope: Şu ana kadar bulunan en uzak galaksi tam bir sürpriz

Daily Telescope: Şu ana kadar bulunan en uzak galaksi tam bir sürpriz
Yakınlaştır / İşte şimdiye kadar bulunan en uzak galaksi.

NASA, ESA, CSA, STScI ve diğerleri.

Daily Telescope’a hoş geldiniz. Bu dünyada çok az karanlık var ve yeterince ışık yok, çok az sahte bilim ve yeterince bilim yok. Diğer gönderilerin günlük burcunuzu sunmasına izin vereceğiz. Ars Technica’da yıldızlarla ve harikalarla dolu bir evrenin son derece gerçekçi görüntülerinden ilham alarak farklı bir rota izleyeceğiz.

Günaydın. Tarih 1 Haziran ve bugünkü görüntü James Webb Uzay Teleskobu’ndan. Bu bir sosis.

18 ay önce fırlatılan bu teleskopun açık hedeflerinden biri erken evrene dair içgörü sağlamaktı. Bunu yapmanın en doğrudan yolu, Dünya’ya ulaşmak için en uzun süre seyahat eden en zayıf, en uzaktaki ışığı toplamaktır.

Bazı çarpıcı yeni bulgularla teleskop, Büyük Patlama’dan sadece 300 milyon yıl sonra var olan son derece parlak bir galaksinin keşfini keşfetti ve doğruladı. Gözlemlerine dayanarak gökbilimciler galaksinin 1.600 ışıkyılı çapında olduğuna ve birkaç yüz milyon güneş kütlesine sahip olduğuna inanıyorlar.

Galaksi, JWST Gelişmiş Derin Galaksi Dışı Araştırma programından sonra gelen JADES-GS-z14-0 gibi en akılda kalıcı isme sahip olmayabilir, ancak her bakımdan dikkate değer bir keşif.

“Bütün bu gözlemler bize JADES-GS-z14-0’ın, teorik modellerin ve bilgisayar simülasyonlarının evrenin erken dönemlerinde var olacağını öngördüğü galaksi türlerine benzemediğini söylüyor.” Gökbilimciler dedi. “Bu keşfin, erken evrende gördüğümüz parlak gökadaların beklenen sayısı üzerinde derin etkileri var.”

kaynak: NASA, ESA, CSA, STScIBrant Robertson (UC Santa Cruz), Ben Johnson (CfA), Sandro Takela (Cambridge), Phil Cargill (CfA).

Daily Telescope’a fotoğraf mı göndermek istiyorsunuz? Bizimle iletişime geçin ve merhaba deyin.