Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Danielle Collins Miami Açık'ı kendi yöntemiyle kazandı

Danielle Collins Miami Açık'ı kendi yöntemiyle kazandı

MIAMI GARDENS, Fla. — Danielle Collins'in, Elena Rybakina'ya, Hard Rock Arena'daki 14.000 hayrana ve tenis dünyasındaki diğer herkese izin verdiği an, cumartesi günü ilk seti almaya ve belki de oyunun en tehlikeli servisiyle karşılaşmaya bir puan kala ne oldu? .

Rybakina her zamanki gibi yaptı; sağ koluyla mancınık kullanarak füzelerinden birini sahanın ortasına fırlattı. İşte o zaman tenisin en büyük yeteneklerinden biri olan Collins, geri adım attı ve ayaklarını yerden kaldıran bir vuruş yaptı, geri dönmeyecek bir top fırlattı ve yoluna devam edecek bir liderlik yaptı. Tenis hayatının doruk noktası olabilecek zafere.

Yaklaşık bir saat sonra, Florida'nın diğer tarafında büyüyen bir çocuk olarak izlediği bir turnuvada sporun en büyük şampiyonluklarından birini kazandığı için büyük cam kupayı tutarak sahnede duruyordu. Collins, sporun en korkulan oyuncularından biri olan Wimbledon şampiyonunu 7-5, 6-4'lük skorlarla mağlup etti. Ve bunu tam zamanında başardım, çünkü bu, başladığı halka açık oyun alanlarından birkaç saatlik sürüş mesafesindeki bu büyülü iki haftanın belki de en tuhaf detayı ve sezon sonunda sona erecek.

Profesyonel kariyerinin henüz sekiz yılında olan ve hayatının en iyi tenisini oynayan 30 yaşındaki Collins, yılın geri kalanında ne olursa olsun oynamayı bırakacağına yemin ediyor.

2022 Avustralya Açık finalisti, iki kez NCAA şampiyonu ve soyunma odasında oyundaki en tehlikeli oyunculardan biri olarak ünlenen bir oyuncunun onun ritmine girmiş olabileceğini bir kenara bırakın. Anılar için teşekkürler, bu ve önümüzdeki yedi ay içinde yaşanacak her şey için.

Endometriozis, romatoid artrit ve her iki durumun neden olabileceği kronik ağrıyı tedavi ederken en üst düzeyde rekabet etmeye çalışmaktan bıktım, yoruldum ve yoruldum. Yolun ve oyunun yalnızlığına ek olarak. Bir aile kurmak istiyor ve doktorları, tıbbi geçmişi göz önüne alındığında bunu bir an önce sürdürmenin iyi bir fikir olacağını söyledi.

Çok az kişi bunların herhangi birine itiraz edebilir. Hiçbir şey olmasa da Collins, spordaki diğer birkaç kişi gibi doğruyu söylüyor. Her zaman öyleydi.

READ  Kaynaklar, Joe Flacco'nun Colts'la bir yıllık sözleşme konusunda anlaştığını söylüyor

Ancak planları sporda çalışan birçok insanı şaşkına çevirdi. Cumartesi günü ve son iki haftada kanıtladığı gibi, sağlıklı ve istikrarlı olduğunda çoğu kadından kesinlikle daha iyi. Bunu biliyorlar, o da biliyor.

Ayrıca Collins'in tenis kortlarına getirdiği bir kalite var: ateş, enerji ve dünyanın herhangi bir yerindeki binlerce insanı onunla birlikte bir yolculuğa çıkarabilme yeteneği. Andy Murray bunu yapıyor. Rafael Nadal da öyle. Serena Williams yaptı. 2019'da ABD Açık'ı 19 yaşında kazanan ancak o zamandan beri sakatlıklarla mücadele eden yetenekli Kanadalı Bianca Andreescu da bunu başarabilirdi.

Bu oyuncuları ve diğer birkaç kişiyi izlemek, onlarla birlikte av tüfeğine binmek gibi. Ve bu ne büyük bir yolculuktu, özellikle Cumartesi gibi, Collins'in yumruklarını savurduğu, gürleyen çığlıklar attığı ve Hard Rock Stadyumu'ndaki derme çatma arenadaki 14.000 kişinin yanında olduğu bir günde, özellikle de finalin oynanacağı o korkunç anda. backhand kortu boydan boya yırttı.


(Robert Prang/Getty Images)

Rybakina onun geçişini izledi. Collins dizlerinin üzerine çöktü ve uzun süre çömelerek tüm gürültünün üzerine düşmesine izin vererek bağırdı.

Collins, “Binlerce en iyi arkadaşımın önünde oynuyormuşum gibi hissettim” dedi.

Dışarıdan bakıldığında Collins'in Miami'de finallere çıkması gülünç görünüyor.

Dünyada 53. sırada yer alıyor ve 1985'ten bu yana düzenlenen Miami Open'ı kazanan en düşük sıralamadaki oyuncu. Geçen ay, Grand Slam'in hemen altında olan bu tür turnuvalara girebilmek için elemelerde oynuyordu. . Daha önce turnuvanın bu seviyesinde hiç finale çıkmamıştı. Geçen ay Austin, Texas'ta sırtından sakatlandı ve çeyrek final maçının ortasında çekilmek zorunda kaldı.

Ayrıca, dünya çapındaki bu son gezisi sırasında profesyonel tenis hamster çarkına biraz zaman ayırmaya da kararlı. Avustralya Açık'ta ikinci turda mağlup olduktan sonra bir süre daha o bölgeye dönemeyebileceğini düşünerek 10 günlük Tazmanya gezisine çıktı.

O zamandan beri koçsuz seyahat ediyor. Memleketi St. Petersburg'dan, 2015'ten bu yana ara sıra kendisiyle birlikte çalışan bir üniversite koçunun, Eckerd Koleji'nin erkek ve kadın koçu Ben Maxwell adında bir adamın yardımını aldı. Geçen hafta sonu onunla birlikte buradaydı, ardından haftanın çoğunu Eckerd'de antrenman yaparak geçirdi ve ardından perşembe günü yarı final için geri döndü.

READ  Patriots, mücadele eden Kardinallere karşı playoff umutlarını canlı tutmayı hedefliyor

IMG Akademisi'nde tenis geliştirmeyi yürüten ve çocukluğundan beri tenis öğretmenlerinden biri olan 1980'lerdeki Amerikalı yıldız Jaime Arias da yardım etmek için Cumartesi günü locasına geldi.

Peki, tüm bunların daha önce hiç olmadığı şekilde bir araya gelmesini sağlayacak tam olarak ne oldu?

Bu hafta farklı bir şey gördü mü?

Maxwell Cumartesi akşamı “Çok esnekti ve gerçekten keyif alıyordu” dedi. “Saha dışında harika vakit geçiriyoruz. Dün gece biraz golf oynadım ve tenis kortundan uzak tutuyorum. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Herkes tenise, tenise, tenise, antrenmana, antrenmana sıkışmış durumda. Bazen bir adım geri çekilip “tenis dışı aktiviteler yapmak, zihni dinlendirmek ve ne yapacağını bilmesini sağlamak iyi olur. O yetenekli, yetenekli bir oyuncu ve dünyanın en iyi oyuncularından biri. Ben bir Dengeyi tenis kortunun dışında tutmanın büyük savunucusu. Bunun zihniyete yardımcı olduğunu düşünüyorum.”

Golf hakkında. İzin günlerinde oynuyordu. Çok ciddi bir şey yok. Menzilde bir süre ve ardından birkaç delik. Bu konularda pek iyi olmadığını söyledi. (Maxwell bu değerlendirmeye itiraz etmedi.) Ama oynamayı sevmesinin nedeni de bu. Bir konuda kötü olup daha iyi olmaya çalışmak normaldir. Zihnini keskin tutuyor ve tenisten başka bir şey düşünmesini sağlıyor. Sonra tenise geri dönüyor ve kendini kesinlikle harika hissediyor.

Aynı sebepten dolayı çok sörf yapıyor. Ancak Miami'de veya büyük tenis turnuvalarının yakınında dalgalar pek iyi değil, bu yüzden golf var. Üstelik bu onun Florida'daki en iyi hayatını yaşamasına da olanak tanıyacaktı; biraz golf, biraz tenis ya da belki de kaldığı tatil yerinin havuzuna dalmak.

Bir gün “Rüyamı yaşıyorum” dedi.

Bir de turnuvaya onunla birlikte gelen ve onu hizmet köpeği gibi dengede tutan kaniş karışımı Quincy var. “Bayan.” Onu aradım.

“Bay S.” ile kalıyordu. Oyunları sırasında köpeğin kreşinde ve onun oyununu izlediği bazı videolar var. Quincy'nin tüm bu olanlardan dolayı kafası karışmış gibi göründüğünü söyledi. Annesini görüyor. Topu görüyor. Neden orada olmadığını ve paylaşmadığını anlamıyor gibi görünüyor.

READ  Kentucky-Ole Miss, Alabama-Arkansas, NC-Clemson ve daha fazlası

Ancak hiçbir zaman onun düşüncelerinden uzak kalmadı. Belki de bu yüzden Miami'de bu kadar etkiliydi. Yedi maç oynadı, 15 setten 14'ünü kazandı ve maç sonrası sohbetlerden sık sık insanlara çok geç olmadan kreşe gitmesi gerektiğini söyleyerek izin verdi.

Ancak Bay Q, kariyerinin en büyük unvanını umutsuzca bitirmeye çalışırken, Rybakina inatla birçok insanın tüm gün verdiği partiyi bastırmaya çalışırken aklında değildi.

Collins Cumartesi günü kortta ve tenis kortunun her köşesinde yürüdüğü her yerde sesler duydu.

Hadi DC'ye gidelim.

Bunu yapabilirsiniz.

seni seviyoruz.

Belki de iki yıl önce Avustralya'da oynanan finalde herkesin kendi memleketinin kahramanı Ash Barty'ye aynı muameleyi yapması dışında, daha önce hiç böyle bir şey görmemişti. Ama bu sefer her şey onun içindi.

“Gerçeküstüydü” dedi. “Bu yüzden bu günü asla unutmayacağım.”

Günün başından itibaren kendi kendine duygularını soyunma odasında tutmasını ve onları dışarı çıkarmak için maç bitene kadar beklemesini söyledi. Maç puanı düştükçe ve ardından bir tane daha, üzerinde çalıştığı noktalar arasında rutine geri döndü. Tıpkı yoga pratiğinde olduğu gibi nefese dönün. Bacakları canlı tutmak ve sinir enerjisinin dağılmasını sağlamak için ayaktan ayağa zıplayın, böylece ihtiyaç duyacağınızı bildiğiniz şeylerin önüne geçmeyin.

Sonra son bir ters vuruş geldi.

“Kafamdan bir sürü düşünce geçiyordu” dedi. “Sonunda dedim ki: Allah’a şükür, şükürler olsun, bu engeli aştım.”

Tabii başka bir soru daha vardı. Hala sigarayı bırakmayı düşünüyor musunuz?

Evet.

Yeniden değerlendirme yok mu?

hayır.

Soruların iyi bir yerden geldiğini söyledi. Ona istendiğini hissettiriyorlar. İstediğiniz başka şeyler de var. İyi şeyler. Harika şeyler. Ve bunu elde etmeye çalışırken hiçbir şeyin yoluna çıkmasına izin vermeyecektir.

Collins bir kez daha doğruyu söylüyordu.

(Ücretsiz/TBN/Getty Images)