Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dbrand, Teardown tasarımlarını parçaladığı için Casetify’a dava açıyor

Dbrand, Teardown tasarımlarını parçaladığı için Casetify’a dava açıyor

Sony ve Nintendo gibi markalarla tanınan donanım üreticisi Dbrand, kendi başına bir hukuk savaşı yürütüyor. Şirket, Dbrand’ın satın aldığınız telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarın iç kısımlarına benzeyecek şekilde tasarlanan Teardown cihaz kapaklarını ve kılıflarını bariz bir şekilde kopyaladığı iddiası nedeniyle rakip Casetify’a dava açıyor. (Ayrıca davanın açıldığı gün bazı yeni röntgen formları da sunuyor.)

Dbrand, Teardown ürünlerini ilk kez 2019 yılında, yeni cihazları parçalayan ve bazen de başkalarına veren bir YouTuber olan JerryRigEverything (Zack Nelson) ile ortaklaşa tanıttı. Şeffaf ayarlamalar. Yırtılabilir kapaklar ve kılıflar, cihazınızı tamamen söküp şeffaf bir arka plan üzerine yerleştirmişsiniz gibi görünmesini sağlar; oysa gerçekte bu, telefonunuzu yerleştirdiğiniz yalnızca bir vinil çıkartma veya kılıftır.

Dbrand’ın MacBook Pro 16’sının (solda) değiştirilmiş Teardown tasarımına (sağda) karşı ilk incelemesi.
Fotoğraf: Dbrand Fotoğraf kredisi: Dbrand

Telefonunuzun arkasına çıkartma yapıştırmak çok kolay olsa da, tasarımların yapılması hala çok fazla iş gerektiriyor. Dbrand, ister iPhone 15, ister iPhone 14, Google Pixel 8, MacBook Pro veya Galaxy Z Flip 5 olsun, Teardown tasarımı oluşturmak istediği cihazları dikkatli bir şekilde parçalarına ayırmalı. Daha sonra ticari bir cihaz kullanarak bunların iç kısımlarını tarıyor. Ve görüntüyü düzenleme programına yerleştirir. Burada, baskı yapmadan önce tasarımın telefonun, dizüstü bilgisayarın veya tabletin arkasına sığdığından emin olmak için vidaları, şerit kabloları ve telleri çıkarmanın yanı sıra bazı bileşenleri hareket ettirmek gibi çeşitli ayarlamalar yapıyor.

Casetify’ın tüm bu çalışmaları kendi telefon kılıflarında kullanmak üzere aldığı iddia ediliyor. Dbrand’ın davasının kamuya açıklanmasından sonraki 24 saat içinde Casetify, rahatsız edici dava setini web sitesinde satıştan çekti ve ısrarla “Her zaman özgünlüğün kalesi olmuştur“.

Her şey Casetify’ın Inside Parts adı verilen ve telefonunuzun içindeki bileşenlerin görüntüsünü dışarıdan benzer şekilde yerleştiren benzer bir telefon kılıfı serisini piyasaya sürmesiyle başladı. Ancak kullanıcılar tasarımlarda bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etti. Martta, X’te 1 kullanıcı (eski adıyla Twitter) Casetify’ın farklı telefon modellerinde aynı dahili bileşenlerin görüntüsünü yeniden kullandığını, bunun da satıldığı her cihazın dahili bileşenlerini doğru şekilde temsil etmediği anlamına geldiğini belirtti.

READ  PlayStation, PS5'in piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez "tamamen stoklanmış" olmasıyla harika Noel indirimleri bekliyor

Dbrand, Casetify’ın bariz hatasını dile getirdi video Yayınlanan Dbrand’ın Casetify’a yanıtını yayınlamasından sadece aylar sonra şirket, Inside Out adlı net tasarıma sahip yeni bir telefon kılıfı serisiyle geri döndü.

Bu sefer görüntüler, kasaların yapıldığı cihazlarla eşleşiyor ve Dbrand bunun Casetify’ın tasarımlarını çalmasından kaynaklandığını iddia ediyor. Ancak Dbrand, Casetify’ın tasarımların bazı kısımlarını biraz farklı gösterecek şekilde yeniden düzenleyerek taklitleri gizlemeye çalıştığını da iddia ediyor. (Bunun bir örneğini yukarıda gömülü videoda görebilirsiniz.)

Debrand’ın suçlamalarını destekleyen bazı güçlü kanıtlar da var. Dbrand, Casetify’ın Inside Out ürünlerine kendi tasarımlarına ektiği birkaç Paskalya yumurtasını gördü. Buna robotlar tarafından yönetilen bir marka olarak Dbrand logosuna atıfta bulunan “R0807” etiketi ve JerryRigEverything’in “Cam camdır ve cam kırılır” sloganı da dahildir.

Casetify’ın web sitesindeki vakaların fotoğraflarını inceledikten ve hatta bazılarından şüphelerini doğrulamalarını istedikten sonra Dbrand, Casetify’ın görüntüler üzerinde gerçekleştirdiği çok sayıda dijital manipülasyona kadar 117 farklı tasarımı kopyaladığını keşfetti. Dbrand, Casetify ürününün piyasaya sürülmesinden önce kaydedilen bu ürünlerin her birinin tescilli telif hakkına sahip olduğunu söylüyor.

Dbrand CEO’su Adam Ijaz, “CASETiFY, Teardown tasarımını sıfırdan yaratmış olsaydı, uğraşacak hiçbir şeyimiz olmazdı” diyor. kenar. “Dbrand’ın telefonları parçalarına ayırma ve tarama fikrine sahip olduğunu düşünmüyoruz. Gerçek şu ki, mevcut tasarımlarımızı kendi ürünleri için yeniden kullandılar ve ardından işimizi yasa dışı olarak ele geçirdiklerini gizlemek için büyük çaba harcadılar.”

Bu nedenle Dbrand, durdurma ve vazgeçme emri çıkarmak yerine Casetify’a şirketin merkezinin bulunduğu Kanada mahkemelerinde federal bir dava açarak sekiz haneli tazminat talep ediyor. Casetify da herhangi bir uyarıda bulunmadı; bu da sonuçta söz konusu davaların, davanın kamuya açılmasından sonraki 24 saat içinde Casetify’ın sitesinden kaldırılmasına yol açtı. Yapabilirsiniz Hala arşivlenmiş bir kopya görüyorsunuz Wayback Machine’in izniyle.

READ  Elden Ring: YouTuber'lar üreme rünlerinde istismar buluyor

Caseify, “Şu anda bize karşı bir telif hakkı iddiasını araştırıyoruz” diyor. X’e ilişkin açıklamada. “Söz konusu tasarımları derhal tüm platformlardan kaldırdık.” Şirket ayrıca, iddia ortaya çıktığında web sitesinin “çökmesine” neden olan bir DDOS saldırısının araştırıldığını da belirtti.

Dbrand ayrıca bugün portföyünün tamamında Teardown kaplamalarından biraz farklı olan yepyeni bir X-Ray kaplama serisini piyasaya sürüyor; bunlar siyah beyaz, Haven Metrology adlı bir laboratuvar tarafından 50 mikron çözünürlükte çekilmiş ve ayrıntılar gösteriyor ki çıkarıldığında görünmez.Telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız veya elde taşınan oyun cihazınız için arka kapak.

Ejaz, kimsenin davanın nakit kapma amaçlı olduğunu düşünmesini istemediğini söylese de yeni görünümlerin zamanlaması bir tesadüf gibi görünmüyor; JerryRigHer şey videosu Davada belirgin bir şekilde yeni X-Ray kaplamaları yer alıyor ve Nelson, hayranların CASETiFY’ye karşı yasal çabaları desteklemek için iki kez bir tane satın alabileceklerini öne sürüyor.

Açıklama: Verge yakın zamanda Dbrand ile işbirliği yaptı Deri ve kılıf serisi.

24 Kasım 06:30 ET’de güncellendi: Metin, Casetify’ın suçlanan davaları web sitesinden kaldırdığını belirtecek şekilde güncellendi.

24 Kasım 09:41 ET’de güncellendi: Casetify’dan açıklama eklendi.