Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Değerli Dorona üzümünün Venedik’te yeniden ortaya çıkışı

Değerli Dorona üzümünün Venedik'te yeniden ortaya çıkışı

Tuzlu sudan kaçınmak için köklerin bir kenarda büyümesine izin vermek için asmaların nasıl ayrı ayrı dikilmesi gerektiğini öğrendi; Ve bağları yıkamak için gereken tatlı suya ulaşmak için yüzlerce fit derinliğinde kuyuların nasıl açılması gerektiği. Bisol, yakınlardaki Matsuurbo adasında duvarlarla çevrili bir üzüm bağı olan bir ortaçağ manastırı buldu ve öğrendiklerini uygulamaya koydu. On yıl ve birçok deneyden sonra, ilk içkisi Vanessa Şarap üretildi.

Gianluca’nın oğlu Matteo Pessol şimdi Venedik’teki operasyonları yönetiyor ve Mazorbo’yu gezdirmek için benimle tekneden tanıştı. San Michele’in köhne bağlarının aksine, Venissa lüks bir işletmedir – Michelin yıldızlı bir restoran ve son yıllarda portföyüne lüks rezidanslar eklenmiştir. Ancak, Laguna nel Bicchiere’nin temel ilkelerinden birini paylaşırlar. Mathieu, “Şarap kalitesi konusunda gerçekten ciddiyiz,” dedi. “Ama bizim için çok daha büyük bir şeyi temsil ediyor: o şarabı neredeyse kaybettikten sonra Venedik tarihinden bir parçayı göle geri getirmek.”

Dorona’nın yeniden keşfi, Venedik şarabının yeniden canlanmasını ateşledi. Laguna nel Bicchiere artık Dorona ve diğer yerli olmayan üzümlerin bir karışımını yetiştiriyor ve karışık üzüm şarapları üretiyor. Venedik Beyazı %100 Dorona üzümlerinden yapılır ve yalnızca bağ yalnızca ticari üretimine adanmıştır. Göl kısıtlamaları, her zaman butik bir işletme olacağı anlamına gelir; Mülk, yılda çoğunlukla civarda satılan 3.500 şişe üretmektedir.

Venedik’in Dorona şarabı, Dorona üzümlerinin eşsiz görünümü ve geleneksel organik tarım yöntemleri sayesinde köpeklerin zevk aldığı şaraplara çok benzer olduğu düşünülen, dolgun gövdesi ve cesur, kuru tadıyla beğeni topladı. Kusursuz bir tuzluluk hissi taşır ve Venissa’da servis edilen istiridye, lavanta ve Sant’Erasmo balı gibi lagün malzemeleriyle çok iyi eşleşir.