Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dell kârı, yüksek yapay zeka maliyetleri nedeniyle marj darbesi ve hisse senetlerinde düşüş

Dell kârı, yüksek yapay zeka maliyetleri nedeniyle marj darbesi ve hisse senetlerinde düşüş

Jaspreet Singh’in yazdığı

(Reuters) – Dell Inc, Perşembe günü mevcut çeyrek kazançlarını piyasa tahminlerinin altında tahmin etti ve ağır yapay zeka iş yüklerini karşılayan sunucu oluşturmanın yüksek maliyetlerinin yıllık marjı etkileyeceğini ve hisselerinin Extended ticaretinde %17’den fazla düşüşe neden olacağını belirtti.

Round Rock, Texas merkezli şirket, düzeltilmiş brüt kar marjının 2025 mali yılında yaklaşık 150 baz puan düşmesini bekliyor. Ortalama Analist tahminleriyle karşılaştırıldığında, cari çeyrekte hisse başına düzeltilmiş kazancın 1,65 dolar artı eksi 10 sent olmasını bekliyor. LSEG verilerine göre 1,84 dolar.

CFO Yvonne McGill, kazanç sonrası bir görüşmede, “Enflasyonlu girdi maliyetleri, rekabetçi ortam ve yapay zeka için optimize edilmiş sunucuların yüksek karışımı göz önüne alındığında, brüt kar marjı oranımızın düşmesini bekliyoruz” dedi.

Üretken yapay zekanın giderek daha fazla benimsenmesini desteklemek için yüksek performanslı bilgi işlem ve büyük ölçekli veri merkezlerine olan talebin artması, yapay zeka özellikli ürünlere yatırım yapılmasını teşvik ederek Dell dahil şirketlerin sunduğu sunuculara olan talebi artırdı.

Gartner analist direktörü Mikako Kitagawa, “Kar marjındaki düşüş, pazarın henüz tam olarak toparlanmaması ve Dell’in rakiplerinin bu dar pazardan pay kapmaya çalışması nedeniyle rekabetçi bir fiyatlandırma ortamını yansıtıyor” dedi.

Operasyon Direktörü Jeff Clark yaptığı açıklamada, şirketin yapay zekayla optimize edilmiş sunucu sevkiyatlarının iki kattan fazla artarak 1,7 milyar dolara yükseldiğini ve birikmiş iş yükünün de %30’dan fazla artarak 3,8 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Dell kısa süre önce Qualcomm işlemcilerle desteklenen bir dizi yapay zeka özellikli bilgisayarı tanıttı ve Nvidia’nın en yeni yonga setlerini çalıştıran yeni bir sunucunun 2024’ün ikinci yarısından itibaren satışa sunulacağını söyledi.

Dell hisseleri bu yıl iki kattan fazla arttı ve bu hafta başında rekor seviyeye ulaştı.

READ  SADECE İADELERİNİZİ TUTUN: Mağazalar tartılır ve istenmeyen ürünleri iade etmemeniz için size ödeme yapar

İkinci çeyrek gelirlerinin 23,21 milyar dolarlık ortalama tahmine karşılık 23,5 milyar ila 24,5 milyar dolar arasında değişmesi bekleniyor.

Şirket ayrıca 2025 mali yılı için gelir beklentilerini de önceki 91 milyar dolar ile 95 milyar dolar arasındaki beklentilerine kıyasla 93,5 milyar dolar ile 97,5 milyar dolar arasına yükseltti.

3 Mayıs’ta sona eren ilk çeyreğin geliri %6 artışla 22,24 milyar dolara yükseldi ve altı çeyreklik düşüş serisini kırdı. Düzeltilmiş kazançlar büyük ölçüde analist tahminleriyle uyumluydu.

Şirketin depolama, yazılım ve sunucu tekliflerini içeren Altyapı Çözümleri grubundan elde ettiği gelir %22 artışla 9,23 milyar dolara yükselirken, kişisel bilgisayarların evi olan Müşteri Çözümleri grubundan elde edilen gelir sabit kaldı.

(Bengaluru’da Jaspreet Singh tarafından rapor edildi; Alan Barona ve Sayantani Ghosh tarafından düzenlendi)