Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Goma’daki protesto cinayetleri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Goma’daki protesto cinayetleri

Çarşamba günü Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusundaki Goma’da düzenlenen protestolar sırasında aralarında bir polisin de bulunduğu en az 43 kişi öldü, 56 kişi de yaralandı. Ölü sayısının daha fazla olabileceği bilgisini aldık.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Birleşmiş Milletler istikrar misyonuna (MONUSCO), Doğu Afrika Topluluğu’nun bölgesel gücüne, diğer BM kuruluşlarına ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına karşı gösteriler düzenlendi.

Hükümetin olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ve soruşturmanın kapsamlı, etkili ve tarafsız olması gerektiği yönündeki açıklamasını not ediyoruz. Böyle bir soruşturmada güvenlik güçlerinin güç kullanımı da ayrıntılı olarak incelenmelidir. İhlallerin sorumluları hiçbir müdahalede bulunmadan hesap vermelidir.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 222 kişi tutuklandı.

Böylesine gerilimli bir ortamda insan hakları ihlali riskinin yüksek olmasından endişe duyuyoruz. Gözaltındaki kişilerin haklarına, yasal süreç hakları da dahil olmak üzere tam olarak saygı gösterilmesi önemlidir; ve BM İlgili makamların İnsan Hakları Ortak Ofisi tarafından gözaltına alınan kişilere sürekli erişimin sağlanması.

Birleşmiş Milletler ve diğer aktörlerin protestolarına rağmen insanların kendilerini özgürce ifade etme ve barışçıl bir şekilde toplanma hakları vardır. Yetkililer barışçıl toplanma hakkını kolaylaştırmalıdır.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk, yetkililere, halka açık toplantıların denetlenmesiyle ilgili gelecekteki kolluk kuvvetleri eylemlerinin uluslararası insan hakları normlarına ve standartlarına tam olarak uymasını sağlama çağrısında bulunuyor. Ofisimiz bu konuda ulusal makamlarla çalışmalarımızı sürdürmeye hazırdır.

READ  Erdoğan Dresen Kregin/ M7 Djeter Türkiye Cumhurbaşkanı