Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Disney’in Splash Mountain’ı Prenses Tiana temasıyla yeniden açılacak

Disney’in Splash Mountain’ı Prenses Tiana temasıyla yeniden açılacak

2020 yazında, ırksal adaletle ilgili bir hesaplaşma ülkeyi kasıp kavururken Disney, ırkçı bir hikayeye sahip popüler bir gezi olan Splash Mountain’ı yerle bir edeceğini söyledi.

Bazı insanlar bu hareketin gecikmiş olduğunu söyleyerek tezahürat yaptı: Kaliforniya’daki Disneyland’da 31 yıl ve Florida’daki Walt Disney World’de 28 yıl geçirdikten sonra, 1946 yapımı “Güneyin Şarkısı”ndaki hayvan ozanlarıyla birlikte etkinlik iptal edilmek zorunda kaldı. hit filmi.

Ancak Disney aynı zamanda olumsuz tepkilerle de karşılaştı. Geçen yıl Splash Mountain nihayet kapandığında birisi başladı Geçici anıt Girişine yakın bir yerde, korkunç suç mahallerinde görülen tip. Şaşkına dönen hayranlar, kavanozlarla su çıkardı. 100.000’den fazla hayran, Disney’i “gülünç” kararını geri almaya çağıran bir dilekçeyi imzaladı.

Şimdi Disney, Disney’in ilk siyah prensesini tanıtan 2009 animasyon müzikali “Prenses ve Kurbağa”yı temel alan Splash Mountain’ın yerine yenisini çıkarıyor. Eğlenceli yeni yolculuk Tiana’s Bayou Adventure, 28 Haziran’da Disney World’de halka açılacak ve benzer bir versiyonun yıl sonuna kadar Disneyland’a ulaşması bekleniyor.

Disney için tarihi bir an: Tema parkı işinde geçirdiği 69 yılın ardından şirket, siyahi bir karaktere dayalı dönüm noktası niteliğinde bir cazibeye sahip olacak. Analistler Disney’in kıyı projesine en az 150 milyon dolar harcadığını tahmin ediyor. (Bir Disney sözcüsü maliyet hakkında yorum yapmaktan kaçındı.)

“Küçük siyah çocuklar için elbette temsili göstermenin harika, harika bir yolu.” Anika Noni GülProje duyurulduğunda filmde Tiana’yı seslendiren ve yolculuk için yeni replikler kaydeden. “Tiana’ya benzemeyen çocuklar için bu, gözlerini açmanın bir yolu.

Disney, çoğunlukla hayranların tepkisi nedeniyle sürüşleri daha önce de yeniden yapmıştı, ancak bu revizyon özellikle incelikli. Son yıllarda Disney, önde gelen Cumhuriyetçi politikacıların ve muhafazakar medya uzmanlarının Disney’i kurumsal politik doğruculuğun bir örneği olarak göstermesiyle kendisini çeşitlilik ve katılım girişimleri konusunda ülke çapındaki tartışmaların ortasında buldu.

READ  Taylor Swift, Eras Tour konser filmini 75 milyon dolara Disney+'a satıyor

Kısmen Florida Valisi Ron DeSantis’in artık başkanlığa aday olmaması ve kampanya duraklarında “Woke Disney”e saldırması nedeniyle baskı azalmaya başlıyor. Disney CEO’su Robert Iger da defalarca Disney’i “gündem odaklı” içerikten uzaklaştırdığını söyledi.

Tiana’nın Bayou Macerası Disney’i tekrar kültürel savaş alanına sokabilir. Veya tartışmanın geçtiğine dair daha fazla kanıt sağlayabilir.

Disney’in tema parkı başkanı Josh D’Amaro bir röportajda, “Parklarımız çok değerli ve hayranlarımız da onların nasıl gelişip değiştiğiyle derinden ilgileniyor – tıpkı bizim gibi” dedi. “Hayranlar bana her zaman şunu söylüyor: ‘Eğer değiştirirsen, daha iyi hale getireceğine söz ver.’ Ve sanırım Tiana ile bu sözü tuttuk.

Tiana’nın Bayou Macerası, Splash Mountain ile aynı sürüş parkurlarını kullanıyor ve sürücüler hâlâ içi boş kütüklere benzeyen araçlarla seyahat ediyor. Ancak geri kalan her şey yeniden tasarlandı. Yeni çekim, Br’er Rabbit’in dikenli bir bölgeye atılmasını içeren heyecan verici bir hikaye yerine bir Mardi Gras partisine odaklanıyor: Tiana ve trompet çalan timsah arkadaşı Louis, bir grup oluşturmak için yaratıklar arıyor.

Yarı yolda, “Prenses ve Kurbağa”nın Voodoo Kraliçesi ve şimdi de “Bayou’nun Peri Vaftiz Annesi” olan Julie Mama Odie, güya binicileri ateşböcekleri boyutuna küçültecek bir büyü yapar.

Tiana’nın Bayou Macerası’nda ayrıca yeni bir vurgulu ifade var: “Merhaba, Herkese.”

Tiana’nın Bayou Macerası’nı ön açılış aşamasında bir muhabirle birlikte sürerken, etkinliğin kreatif direktörü Ted Robledo birçok kapsayıcı dokunuşa dikkat çekti: New Orleans’ın çok kültürlü tarihini yansıtan İspanyolca ve Fransızca dekoratif unsurlar; Ses sisteminde çeşitli müzikler (caz, zydeco, blues) çalınıyor.

Robledo, aracın girişine yakın dioramada bulunan Choctaw top sopasına atıfta bulunarak, “Bu, bölgenin yerli halkına bir selamdır” dedi.

Bay Robledo, “Her zaman ağımızı genişletmenin yollarını arıyoruz” dedi. “Eski mülklerde, çeşitli nedenlerden ötürü, artık bir önemi kalmamıştı.”

READ  Doja Cat'ten 'Attention' Yeni Müzik Videosu - VIBE.com

İşçi sınıfından kraliyet ailesi üyesi bir kadını konu alan “Prenses ve Kurbağa” gişede hayal kırıklığı yarattı. Ancak Tiana, Disney için çok önemli hale geldi. Şirketin yürüttüğü tüketici anketlerinde siyah kadınlar arasında popülerlik açısından (tüm Disney karakterleri arasında) ikinci sırada yer aldı. (Aslan Kral karakterleri 1 numaradır.)

Disney’in, filmin hikayesini genişletecek yeni çekimle ilgili ürünler konusunda büyük umutları var. (Orası İki hediyelik eşya dükkanı Yönetmenine yakın.) Tiana animasyon dizisi Disney+’a gelecek ve yolculuğun kurduğu hikayenin bir kısmını sürdürecek.

Bay D’Amaro, “Tiana herkeste yankı uyandıran modern bir prenses” dedi. “Kraliyet ailesinde doğmadı ama onun azim ve gurur hikayesi ebedidir. Bu kalıcı kalite, parklarımızdaki atraksiyonlar için çok önemlidir, çünkü bunların nesiller boyunca eğlendirilmesi gerekiyor.”

Bay D’Amaro, Splash Mountain’ın kaldırılmasıyla ilgili şikayetleri Disneyland Resort’taki daha önceki bir duruma benzetti. Disney, 2017 yılında asansörleri bozuk olan ikonik Alacakaranlık Bölgesi Terör Kulesi’ni kapattı ve onu Marvel’ın Galaksinin Koruyucuları tarzında yeniden inşa etti. Taraftarlar, yedek oyuncuya binme şansına sahip olana kadar yuhaladılar.

Bay D’Amaro, “O zamanlar tartışmalı bir karardı, ancak modern bir hikayeyi farklı bir duyguyla sunarak yepyeni bir deneyim yarattık” dedi ve yeniden inşa edilen Terör Kulesi’ne yönelik ziyaretçi puanlarının hızla arttığına dikkat çekti.

Bu ay Disney dokuz dakikalık bir klip yayınladı Video turu Tiana’nın internetteki yeni yakışıklısından. Pazartesi itibarıyla 625.000 kez görüntülendi; 10.000’i beğenildi ve 38.000’i beğenildi. “Yolculukta gerilim ve heyecan verici riskler yok gibi görünüyor.” Jim SchollEmekli bir Disney park tasarımcısı, videoya dayanarak X hakkında yazdı. Splash Mountain fanatiklerinden oluşan küçük bir grup, yeni sürüşe Tiana’nın Bayou Blunder’ı adını verdi.

Yumuşak açılış döneminde olan cazibe merkezini kullananların tepkisi çok daha olumlu oldu.

READ  Jay Leno, hastanenin yanık ünitesinden taburcu edilirken yüzündeki yara izlerini ortaya koyuyor

“çok sevdim” Victoria WadeBaltimore’lu bir sosyal medya fenomeni Perşembe günü şunları söyledi. “Bu çekimin Tiana’nın hikayesinin devamına nasıl daha fazla katkı sağladığını seviyorum.” Yolculuktaki 48 animasyon karakterini “kesinlikle inanılmaz” olarak nitelendirdi.

Drew SmithKendini “büyük bir Disney hayranı” olarak tanımlayan Windermere, Florida’dan 21 yaşındaki kişi, test aşamasında yolculuğa çıktı. Bir röportajda “Splash Mountain, küçüklüğümden beri en sevdiğim yerdi ve yeni yolculuğun da aynı derecede muhteşem olduğunu söylemekten çok mutluyum” dedi. “Nefret edenlere inanmayın!”