Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

DNA, 100.000 yıl öncesine dayanan şimdiye kadarki en büyük insan soy ağacını ortaya koyuyor

DNA, 100.000 yıl öncesine dayanan şimdiye kadarki en büyük insan soy ağacını ortaya koyuyor

Oxford Üniversitesi Büyük Veri Enstitüsü’nden bilim adamları tarafından yürütülen araştırma, insanlık tarihini ve gelişimini daha iyi anlamak için hem eski hem de modern DNA olmak üzere çeşitli kaynaklardan insan genomlarını birleştiriyor.

Bir soy ağacının bir bireyin ebeveynleri veya kardeşleriyle nasıl bir akraba olduğunu göstermesi gibi, kalıtsaldır. Şu anda MIT ve Harvard’daki Broad Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı olan baş yazar Anthony Wilder Wons, CNN’ye şecerenin iki kişinin ortak genlerini ortaya çıkardığını söyledi.

Bu nedenle, insan genomundaki bireylerin hangi noktaları paylaştığını ve nerede farklılık gösterdiklerini gösterebilir.

Wons, “Basitçe söylemek gerekirse, şimdiye kadarki en büyük insan soy ağacını oluşturduk” dedi. “Tüm insanlığın atalarının izini süren ve bugün birbirimizle nasıl akraba olduğumuzu gösteren tek bir soya sahibiz.”

Kaynak, genetik bilgilerine erişimi olan herkesin atalarının belirli bir yere ne zaman taşındığını ve neden belirli genlere sahip olduklarını öğrenebileceği anlamına gelir.

Wohns, “Temelde genlerimizde yazılı insanlık tarihinin tüm hikayesini anlamaktır.” Dedi.

İnsan genetiği araştırmaları son yıllarda hızla gelişti ve büyük miktarda yeni bilgi üretti. Antik DNA’yı analiz etmede kullanılan yeni teknikler, tarihöncesi zamanlarla ilgili cezbedici ayrıntılar sağladı ve 2010’da bunu patlamalı bir şekilde ortaya çıkardı. Neandertallerle evlenen insanlar.

Bununla birlikte, farklı veritabanlarını birleştirmenin, eski ve modern genomları birleştirmenin ve bu kadar büyük miktarda veriyle başa çıkmanın yollarını bulmanın zor olduğu kanıtlanmıştır.

Oxford ekibi, araçlarına genom dahil edilmesini sağlamak için algoritmalar geliştirdi.

Wons, “Bu bizim en büyük yeniliklerimizden biriydi” dedi.

Bunun, yaklaşık 30 yıldır teorik olarak konuşulan “insan genetik soyağacı” adını verdikleri yapıyı inşa etmelerini sağladığını söyledi.

“Temelde perdeyi kırmaya ve neye benzediğini görmeye çalışıyoruz” diye ekledi.

READ  Nöronların yapısal bütünlüğü için gerekli olan bir proteinin hayati bir bileşeni - aksonlar kırılmadan sinapslar ölür

Mevcut durumda, bazıları 100.000 yıldan daha eski olan 215 gruptan 3.609 kişinin genleri sıralandı. Bu yöntem, gelecekte bu sayının milyonlarca genoma genişletilmesini sağlar.

Makale, insan evriminin çoğunun daha önce Afrika’da meydana geldiği de dahil olmak üzere, insanlık tarihi hakkındaki mevcut sonuçları doğrulamaktadır. büyük Wohns, kıta dışındaki hareketin yaklaşık 70.000 yıl önce olduğunu söyledi.

Yeni bir çalışma, tek yumurta ikizlerinin her zaman genetik olarak aynı olmadığını buldu.

“Bu, birçok yönden teyit” dedi ve verilerin Afrika’da en fazla genetik çeşitliliğin olduğunu ve en eski insan atalarının kıtada olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi. “İnsan evriminin çoğunluğunun Afrika’da meydana geldiği açık.”

Genetik Şecerenin “İlk Taslağı”

Bununla birlikte, veriler soruları da gündeme getiriyor.

Wons, “Geçmişte meydana gelen bilinmeyen göçleri düşündürüyor” dedi.

Örneğin, bilinmeyen göçleri ortaya çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, insan atalarının önceden düşünülenden daha önce Kuzey Amerika’da olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu söyledi.

Wens, araştırmayı insan genetik soyağacının “ilk taslağı”na benzetti ve daha fazla çalışmanın daha doğru ve kapsamlı olmasına yardımcı olacağını söyledi.

Daha fazla genom eklemek bunu yapmaya yardımcı olacak, ancak tam bir doğruluk elde etmek için şimdiye kadar yaşamış her insanın genomunu almamız gerekiyor, dedi ki bu mümkün değil.

Çalışma, BRCA1 ve BRCA2 gibi nadir hastalığa neden olan varyantları tanımlarken ortak genetik testlerin genellikle yanlış olduğunu söylüyor.

Wohns, alandaki diğer araştırmacıların, kullanım talimatlarıyla birlikte indirilebilen kaynağı, belirli coğrafi bölgelerdeki göçle ilgili daha spesifik soruları yanıtlamak için kullanacağını umduğunu söyledi.

“İnsan evrimi tarihine ilişkin gelecekteki araştırmalar için gerçekten zengin bir kaynak olacak” dedi.

Wons, insan atalarının ne zaman ve nerede yaşadığına dair daha doğru tahminler elde etmek için AI araştırmacılarıyla birlikte çalışıyor.

Yöntem ayrıca SARS-CoV-2, Covid-19’a neden olan koronavirüs gibi hastalıklar da dahil olmak üzere herhangi bir organizmanın soyağacını geliştirmek için kullanılabilir ve Wohns genetik ve hastalık arasındaki ilişkiyi incelemeyi planlıyor.

Gazete Perşembe günü dergide yayınlandı. bilmek.

Evrimsel Çalışmaların ‘Büyük Vaadi’

Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nde evrimsel genomik alanında doktora sonrası araştırmacı olan Anders Bergstrom, CNN’e, çalışmanın DNA’mızın nasıl ilişkili olduğunu tahmin etmek için yeni bir yol sağladığını söyledi.

READ  NASA, sonda kanalı arızasından kablo etiketlerini sorumlu tutuyor

“Farklı insanlar arasında DNA’yı birbirine bağlayan ağaç benzeri soylar çıkarmak, genom biliminin kutsal kâsesidir. Asla tam olarak çözülemeyecek, ancak bu yeni hesaplama yöntemi, bu sorunda ileriye doğru önemli bir adım atıyor” dedi.

“Çıkardıkları şecere, insan genetik çeşitliliği ve tarihi hakkında inanılmaz derecede zengin bir içgörü sağlıyor. Bu yeni hesaplama yaklaşımlarının sunduğu birçok olasılık hakkında şimdi genomikte çok fazla heyecan var.”

Francis Crick Enstitüsü’ndeki Antik Genom Laboratuvarı’nın grup başkanı Pontus Skoglund, CNN’e yaptığı açıklamada, çalışmanın bu tür bir yaklaşımın büyük veritabanlarına yayılabileceğini gösterdiğini söyledi.

Skoglund, e-posta ile “Bu nedenle, tıbbi genetik ve evrimsel çalışmalara büyük fayda vaatleri var ve bu makale buna doğru atılmış büyük bir adım.” Dedi.