Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünya günleri gizemli bir şekilde uzadı – bilim adamları nedenini bilmiyor

Doğru ölçümler, Dünya’nın dönüşünün 2020’den beri gizemli bir şekilde yavaşladığını ve günü daha uzun hale getirdiğini gösteriyor.

Atomik saatler ile birlikte dikkatli astronomik gözlemler, günün uzunluğunun aniden arttığını ortaya çıkardı. Bilim adamları nedenini bilmiyorlar.

Bunun yalnızca zaman işleyişimiz için değil, aynı zamanda modern yaşamlarımızı yöneten GPS ve diğer hassas teknolojiler gibi şeyler için de çok önemli etkileri vardır.

Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşü son birkaç on yılda hızlandı. Bu, günün uzunluğunu belirlediğinden, bu eğilim günlerimizi kısaltıyor. Aslında, Haziran 2022’de Bir rekor kırdık! Yarım yüzyıldaki en kısa gün için.

Ancak bu rekora rağmen, 2020’den beri bu merak uyandıran sabit hızlanma yavaşlamaya dönüştü. Şimdi günler tekrar uzuyor ve bunun nedeni şimdiye kadar bir sır olarak kaldı.

Telefonlarımızdaki saatler bir günde tam olarak 24 saat olduğunu gösterse de, Dünya’nın bir döngüyü tamamlaması için geçen gerçek süre biraz değişebilir. Bazen bu değişiklikler milyonlarca yıllık periyotlarda ve diğer zamanlarda neredeyse anında gerçekleşir. Örneğin, depremler ve fırtına olayları bile rol oynayabilir.

Bugün 86.400 saniyelik sihirli sayının çok nadir olduğu ortaya çıktı.

Sürekli değişen gezegen

Dünyanın dönüşü, ayın gelgitleriyle ilişkili sürtünmenin etkileri nedeniyle milyonlarca yılda yavaşladı. Bu süreç her 100 yılda bir günün uzunluğuna yaklaşık 2,3 milisaniye ekler. Birkaç milyar yıl önce, Dünya Günü yaklaşıyordu. 19 saat.

Son yirmi bin yılda, dünyanın dönüşünü hızlandıran başka bir süreç ters yönde çalışıyor. Son buzul çağı sona erdiğinde, kutuplardaki buz tabakalarının erimesi yüzey basıncını düşürdü ve Dünya’nın mantosu sürekli olarak kutuplara doğru hareket etmeye başladı.

Balerinlerin kollarını kendi etraflarında döndükleri eksene doğru çevirdiklerinde daha hızlı dönmeleri gibi, bu manto kütlesi Dünya’nın eksenine yaklaştıkça gezegenimizin dönme hızı da artar. Bu süreç her gün yüzyılda yaklaşık 0,6 milisaniye kısaltıldı.

READ  Walter Cunningham: Hayatta kalan son Apollo 7 astronotu öldü

Onlarca yıl ve daha uzun süredir, Dünya’nın içi ile yüzeyi arasındaki ilişki de bir rol oynamaktadır. Büyük depremler, genellikle küçük miktarlarda da olsa günün uzunluğunu değiştirebilir. Örneğin, Japonya’da 2011’de meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki Büyük Tohoku depreminin, Dünya’nın dönüşünü nispeten küçük bir miktarda hızlandırdığına inanılıyor. 1.8 mikrosaniye.

Bu büyük ölçekli değişikliklerin yanı sıra, daha kısa sürelerde hava ve iklim de Dünya’nın dönüşü üzerinde önemli etkilere sahiptir ve her iki yönde de farklılıklara neden olur.

İki ayda bir ve aylık gelgit döngüleri, kütleyi gezegenin etrafında hareket ettirerek, bir günün uzunluğunda her iki yönde de milisaniyelere varan değişikliklere neden olur. Gelgit varyasyonlarını görebiliriz 18,6 yıla kadar olan süreler boyunca günün uzunluğunu kaydeder. Atmosferimizin hareketinin özellikle güçlü bir etkisi vardır ve okyanus akıntıları da rol oynar. Mevsimsel kar örtüsü, yağmur veya yeraltı suyu çekimi işleri daha da değiştirir.

Dünya neden aniden yavaşlıyor?

1960’lardan beri, gezegendeki radyo teleskop operatörleri teknolojiler icat etmeye başladığında Kuasarlar gibi kozmik nesneleri aynı anda algılamaDünya’nın dönüş hızına ilişkin çok doğru tahminlere sahibiz.


Dünyanın dönüşünü ölçmek için radyo teleskoplarının kullanımı, kuasarlar gibi radyo kaynaklarının gözlemlerini içerir. ona atfedilen:[{” attribute=””>NASA Goddard

A comparison between these measurements and an atomic clock has revealed a seemingly ever-shortening length of day over the past few years.

But there’s a surprising reveal once we take away the rotation speed fluctuations we know happen due to the tides and seasonal effects. Despite Earth reaching its shortest day on June 29, 2022, the long-term trajectory seems to have shifted from shortening to lengthening since 2020. This change is unprecedented over the past 50 years.

READ  Astronotları derin uzayın zihinsel ve duygusal zorluklarına hazırlamak

The reason for this change is not clear. It could be due to changes in weather systems, with back-to-back La Niña events, although these have occurred before. It could be increased melting of the ice sheets, although those have not deviated hugely from their steady rate of melt in recent years. Could it be related to the huge volcano explosion in Tonga injecting huge amounts of water into the atmosphere? Probably not, given that occurred in January 2022.

Scientists have speculated this recent, mysterious change in the planet’s rotational speed is related to a phenomenon called the “Chandler wobble” – a small deviation in Earth’s rotation axis with a period of about 430 days. Observations from radio telescopes also show that the wobble has diminished in recent years. Perhaps the two are linked.

One final possibility, which we think is plausible, is that nothing specific has changed inside or around Earth. It could just be long-term tidal effects working in parallel with other periodic processes to produce a temporary change in Earth’s rotation rate.

Do we need a ‘negative leap second’?

Precisely understanding Earth’s rotation rate is crucial for a host of applications – navigation systems such as GPS wouldn’t work without it. Also, every few years timekeepers insert leap seconds into our official timescales to make sure they don’t drift out of sync with our planet.

If Earth were to shift to even longer days, we may need to incorporate a “negative leap second” – this would be unprecedented, and may break the internet.

The need for negative leap seconds is regarded as unlikely right now. For now, we can welcome the news that – at least for a while – we all have a few extra milliseconds each day.

READ  Bir gama ışını patlaması, 2 milyar ışıkyılı uzaklıktan Dünya'nın iyonosferini aşırı yükledi - Ars Technica

Written by:

  • Matt King – Director of the ARC Australian Centre for Excellence in Antarctic Science, University of Tasmania
  • Christopher Watson – Senior Lecturer, School of Geography, Planning, and Spatial Sciences, University of Tasmania

This article was first published in The Conversation.The Conversation