Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünyadaki kayıp “yabancı” ekosistemi keşfetmek

Dünyadaki kayıp “yabancı” ekosistemi keşfetmek

Bilim adamlarından oluşan bir ekip, Atacama Çölü’nün uzak bir bölgesinde daha önce görülen “hiçbir şeye benzemeyen” “tuhaf” bir ekosistem keşfetti.

Arjantin’deki Puna de Atacama’da (deniz seviyesinden 12.000 feet’in üzerinde yükselen dev bir plato) geniş tuz ovalarıyla çevrili berrak göllerin çarpıcı bir karışımı vardı.

Dünyadaki en kurak ortamlardan biri; burada yağmur nadiren yağar ve güneş ışınları araziyi acımasızca döverek çok az hayvan veya bitkinin hayatta kalabileceği bir ortam yaratır.

Ancak geçen yılın Nisan ayında, Colorado Boulder Üniversitesi’nden jeolog Brian Hynek, bölgenin bazı uydu görüntülerine bakarken göl ağına benzeyen bir şeyle karşılaştı.

Bir araştırmacıya göre, büyülenen o ve mikrobiyolog Maria Farias, gizemli oluşumlara doğru gidebildikleri kadar uzağa gittiler, ardından sıcak güneşin altında birkaç kilometre yürüdüler. Yeni sürüm ÇÜ tarafından yayınlandı.

Hynek, “Bazı yerlerde diz boyu tuzlu çamura batmıştık” dedi.

Ancak siteye vardıklarında, çabaya değdiğini fark ettiler: gerçekten harika bir şey bulmuşlardı.

Atacama Göllerinden birinin dibinde yeşil stromatolit tepeler gelişiyor (Brian Hynek)

Burada, 25 dönüm (10,1 hektar) alana yayılan ve uzaktaki çorak dağlarla çevrili 12 gölden oluşan bir ağ buldular.

Parıldayan suların altında Hynek, yaklaşık 15 fit (4,5 metre) genişliğinde ve birkaç fit yüksekliğinde devasa yeşil bitki yığınları gördü.

Bunları, mercan resiflerinin oluşturduğu gibi, büyüdükçe devasa kaya sırtları oluşturan karmaşık mikrobiyal topluluklar olan stromatolit olarak tanımladı.

Ancak bunlar herhangi bir bilim insanının daha önce gördüğü her şeyden farklıydı.

Ön gözlemler, bu toplulukların, Dünya tarihinin, atmosferde oksijenin neredeyse hiç bulunmadığı, Erken Arkeen olarak adlandırılan bir dönemde var olan stromatolitlere benzeyebileceğini öne sürüyor.

Hynek, “Bu göl, Dünya üzerindeki ilk yaşam belirtilerinin en iyi modern örneklerinden biri olabilir” dedi.

READ  Atlas V roketi yörüngeye iki iletişim uydusu fırlattı

“Daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor, hatta herhangi bir bilim insanının gördüğü hiçbir şeye benzemiyor.”

Bahamalar kıyıları da dahil olmak üzere bugün Dünya’da stromatolitler mevcut olsa da, bu modern mikrobiyal topluluklar nispeten küçük olma eğilimindedir. Kaliforniya Üniversitesi basın açıklamasında ayrıca denizde yüzen kum tanelerini ve diğer döküntüleri hapsederek pasif olarak büyüdüklerini belirtti.

Buna karşılık, eski stromatolitler 20 feet yüksekliğe kadar uzayabilir, çevredeki sudan kalsiyum ve karbondioksiti emerek minerallerin etraflarında çökelmesine neden olabilir.

Hynek, stromatolit oluşumunu açmak ve pembe merkezini ortaya çıkarmak için bir kaya çekici kullandı(Brian Hynek)

Atacama Gölleri’ndeki tümsekler, bugün Dünya’da yaşayan her şeyden çok bu arkeolojik topluluklara benziyordu.

Kaya katmanları esas olarak stromatolit fosillerinde yaygın olan ancak neredeyse tüm modern stromatolitlerde bulunmayan bir mineral olan alçıtaşından oluşur.

Biyolojik olarak, siyanobakteriler adı verilen fotosentetik mikroplardan oluşan bir dış katman ve genellikle dünyanın en zorlu ortamlarında bulunan tek hücreli organizmalar olan arkeler bakımından zengin pembe bir çekirdekten oluşuyordu.

Hynek ayrıca gölün ortamının, tuzlu, asitli suları ve yoğun güneş ışınımına maruz kalması (yüksek rakımı nedeniyle) ile antik Dünya’da var olan koşullara benzeyebileceğini belirtti.

Dahası, stromatolit toplulukları uzmanlara, milyarlarca yıl önce bizim gezegenimize benzeyen Mars’ta yaşamın nasıl ortaya çıktığına dair eşi benzeri görülmemiş bilgiler sağlayabilir.

Jeolog ve uzay fizikçisi, “Mars’ta yaşam fosil seviyeye ulaşmış olsaydı böyle olurdu” dedi.

“Dünyadaki bu modern toplulukları anlamak, Mars kayalarında benzer özellikleri ararken bize nelere bakmamız gerektiğini söyleyebilir.”

Hynek (resimde) göllerin keşfini hayatının “en büyük eureka anı” olarak tanımladı(Brian Hynek)

Hynek ve Farias, daha önce bilinmeyen bu stromatolitlerin aktif olarak kaya oluşumlarını inşa ettiğini doğrulamak ve mikropların bu tür aşırı koşullarda nasıl hayatta kalabildiğini öğrenmek için daha fazla deney yapmayı umuyor.

READ  Bilim adamları güneşimizin ne zaman ve nasıl öleceğini anlıyor ve bu destansı olacak: ScienceAlert

Ancak zaman tükeniyor olabilir.

Arjantin merkezli bir şirket, bölgeyi zaten lityum madenciliği için ayırdı.

Bu süreç başladığında Atacama Gölleri tamamen yok olabilir.

Hynek, “Bu benzersiz ekosistemin tamamı yıllar içinde yok olabilir” dedi. “Bu sitelerden bazılarını koruyabileceğimizi veya en azından, bunlar kaybolmadan veya sonsuza dek bozulmadan önce orada ne olduğunu detaylandırabileceğimizi umuyoruz.”

Uzaylı ortamını bulmayı “hayatımda yaşadığım en büyük keşif anı” olarak tanımladı.

“Gezegenimizde bunun gibi belgelenmemiş şeyleri hala bulabilmeniz şaşırtıcı” dedi.

abonelik Ücretsiz haftalık Indy100 bültenimiz için

Düşüncenizi demokratik haberlerimizde paylaşın. Bu makalenin indy100 sıralamasında yukarılara taşınmasına yardımcı olmak için sayfanın üst kısmındaki olumlu oy simgesine tıklayın