Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünya’nın çekirdeğini saran antik oluşumlar keşfedildi

Dünya’nın çekirdeğini saran antik oluşumlar keşfedildi

Bilimsel topluluk üyeleri, son zamanlarda Dünya’nın ayaklarımızın altındaki yapısından büyülendi ve bu, insanların ilk düşündüğünden çok daha karmaşık olduğu ortaya çıktı.

İlk önce yer kabuğunun altında, yüzeyindeki tüm denizlerden daha fazla su içeren devasa bir okyanus olduğu haberini öğrendik.

Şimdi, Güney Yarımküre’nin altındaki jeolojiye derinlemesine bakan başka bir çalışma yayınlandı.

yılında yayınlanan yeni araştırma Bilim ilerlemeleritüm okyanus tabanının gerçekten de çekirdeğin etrafında uzunlamasına uzandığına dair kanıtlar buldu.

abonelik Indy100’den haftalık ücretsiz yeni bültenimize

Bu, Dünya yüzeyinin yaklaşık 1.800 mil altında çekirdek-manto sınırında yer alan nispeten ince bir katmandır. Ayaklarımızın altındaki gezegenin yapısı hakkında daha fazla bilgi sağlayabilecek eski bir oluşum.

Alabama Üniversitesi’nden jeolog Samantha Hansen ve meslektaşları araştırmaya öncülük etti. Antarktika’nın buzunun altındaki 15 gözlem istasyonunu kullanarak yapıyı gözlemlediler ve deprem dalgalarını haritaladılar.

iStock

Bunu yapmak, dalgaların çok daha yavaş hareket ettiği son derece düşük hızlı bölgeler de dahil olmak üzere, Dünya’nın yeraltı yapısını analiz etmelerini sağladı.

Hansen, “Bizimki gibi sismik araştırmalar, gezegenimizin iç yapısının en yüksek çözünürlüklü görüntüsünü sağlıyor ve bu yapının önceden düşünülenden çok daha karmaşık olduğunu buluyoruz” dedi.

Analiz [thousands] Arizona Eyalet Üniversitesi’nden jeofizikçi Edward Garnero, “Antarktika’dan gelen sismik kayıtlardan, yüksek çözünürlüklü görüntüleme yöntemimiz SPK’da baktığımız her yerde ince malzeme anormallikleri buldu” dedi.

Malzemenin kalınlığı birkaç kilometreden [tens] kilometrelerce. Bu, çekirdekte, bazı yerlerde Everest Dağı’nın beş katı kadar yüksek dağlar gördüğümüzü gösteriyor. “

Hansen, “Araştırmamız, sığ ve derin Dünya yapısı ile gezegenimizi yönlendiren genel süreçler arasında önemli bağlantılar sağlıyor.”

Görüşlerinizi demokratik haberlerimizde paylaşın. Bu makalenin indy100 sıralamasında yükselmesine yardımcı olmak için sayfanın üst kısmındaki oy simgesine tıklayın.