Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Düşük maliyetli Astra roketi, üst aşama başarısızlığına uğradı, iki NASA uydusunu kaybetti

Düşük maliyetli Astra roketi, üst aşama başarısızlığına uğradı, iki NASA uydusunu kaybetti

Kaliforniya merkezli Astra, Pazar günü, kasırga tahminlerini iyileştirmek için mütevazı bir görevle Cape Canaveral’dan iki ayakkabı kutusu büyüklüğünde NASA uydusunu fırlattı, ancak şirketin ikinci aşama düşük maliyetli güçlendiricisi yörüngeye ulaşmadan önce arızalandı ve yükler kayboldu.

Astra, Twitter’da “Üst aşama erken kapandı ve yükleri yörüngeye teslim etmedik” dedi. “Pişmanlıklarımızı NASA ve faydalı yük ekibiyle paylaştık. Tam veri analizimizi tamamladıktan sonra daha fazla bilgi mevcut olacak.”

Bu, “Girişim sınıfı” Astra küçük roketinin yedinci lansmanı ve şirketin beşinci başarısızlığıydı. Pazar günkü lansman, NASA’nın üç yörüngede her seferinde iki tane olmak üzere altı küçük CubeSats fırlatması için planlanan üç uçaktan ilkiydi.

Küçücük ayakkabı kutusu boyutundaki CubeAat’lara ve çok kısa bir geçmişe sahip bir rokete güvenmenin biraz tehlikeli doğası göz önüne alındığında, 40 milyon dolarlık proje, misyon hedeflerine ulaşmak için sadece dört uydu ve başarılı bir fırlatma gerektiriyor.

061222-launch1.jpg
Pazar günü, tropikal fırtınaları ve kasırgaları izlemek için tasarlanmış iki küçük NASA uydusu taşıyan bir Astra 3.3 roketi Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan havalandı.

Web Yayını Astra / NASAUzay uçuşu


NASA sözleşmesi, Temmuz ayı sonuna kadar son iki uçuş için çağrıda bulunuyor. Pazar günü yaşanan başarısızlık nedeniyle Astra’nın bu programı karşılayıp karşılayamayacağı henüz bilinmiyor.

NASA Baş Bilim Sorumlusu Thomas Zurbuchen, “Astra ile bugünkü lansman planlandığı gibi gitmese de, görev yeni bilim ve fırlatma yetenekleri için büyük bir fırsat sağladı” dedi.

Lansman Pazar günü geldi ve sıvı oksijen yakıt destek yükünün doğru sıcaklıkta olmasını sağlamak için 1 saat 43 dakika ertelendi. Son olarak, şirketin yörüngeye üçüncü başarılı uçuşunu umut eden Astra mühendisleri, 13:43 PM ET’de kalkış için geri sayım yaptı.

32.500 pound itiş üreten beş birinci aşama motoruyla, 43 fit yüksekliğindeki 3,3, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Panel 46’dan fırladı ve bölge sakinleri ve yakınlardaki güneşli bir günün tadını çıkaran turistler için dramatik bir gösteri yaptı. Sahiller.

İlk aşama, yükü alt atmosferden artırdı ve roketin üst aşamasına güç sağlayan tek bir motora teslim edildi.

İkinci aşama motor durmadan yaklaşık bir dakika önce, yerleşik bir “roket kamerası” motorun egzoz şaftında bir flaş gösterdiğinde her şey düzgün çalışıyor gibiydi. Füzenin bir video klibi kesilmeden önce kamera görüntüsü onlara bir tökezleme gibi görünen şeyi gösterdi.

061222-motor-shutdown.jpg
Güçlendiricinin üst kademesinin yan tarafındaki bir füze kamerası, motorun egzoz milinde (solda) ani bir değişiklik olduğunu gösteriyor ve bu, Astra’nın Alameda, California, Kontrol Merkezi’ndeki uçuş kontrolörleri izlerken erken bir kapanma olduğunu gösteriyor. İki uydunun yükü kayboldu.

Web Yayını Astra / NASAUzay uçuşu


NASA’nın TROPICS misyonunun amacı, her 45 ila 50 dakikada bir kasırgalar ve diğer büyük sistemler üzerinde uçarak ve sıcaklık, yağış, su buharı ve bulut buzu verilerini geri göndererek tropik fırtınaların evrimini neredeyse gerçek zamanlı olarak izlemek.

Bu hızlı tekrar ziyaret etme yeteneği, yani belirli bir fırtına sistemi üzerindeki uydu geçişleri arasındaki süre, bilim adamlarının büyük fırtınaların nasıl geliştiğini daha iyi anlamalarına ve tahmincilerin fırtınanın yolunu ve yoğunluğunu daha iyi tahmin etmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

William, “Uzaydan gelen kasırgaları ölçmek gerçekten zor, çünkü çok dinamikler, dakika ölçeklerinde değişiyorlar ve tüm fırtına özelliklerini, gözleri ve yağmur bantlarını mekansal olarak çözmeleri gerekiyor.” Dedi. Blackwell, MIT’deki Tropis misyonunun baş araştırmacısı.

“Bugün, bir sonraki uydu uçmadan önce muhtemelen dört ya da altı saatimiz var. Altı uydudan oluşan Cubesat takımyıldızıyla… her saat başı üzerinden uçabiliriz. Fırtınanın nasıl değiştiğini göreceğiz ve nasıl olacağını daha iyi tahmin edebileceğiz.” yoğunlaşabilir.” Yapmaya çalıştığımız şey, öngörülebilirliğimizi geliştirmek.”

NASA, üç Astra lansmanı için 8 milyon dolar, küpleri geliştirmek ve test etmek için yaklaşık 32 milyon dolar ve bir yıllık veri analizi ödüyor.

TROPICS görevi, NASA’nın genellikle kabul ettiğinden daha fazla teknik risk sunuyor – küpler, nispeten ucuz olsalar da, çok az tekrara sahipler ve Astra’nın Roket 3.3 roketi güvenilir bir performans göstermedi – ancak yetkililer, potansiyel bilimsel getirilerin “yüksek riskli etki” projesini haklı çıkardığını söylüyor.

Zurbuchen geçen hafta “Tropics’i seviyorum, çünkü bu bir tür çılgın iş” dedi. “Altı küpü düşünün… tropik fırtınalara 12 saat yerine 50 dakika tekrar ediyor.”

Pazar günkü başarısızlıktan sonra, tweet attı: “Şu anda hayal kırıklığına uğramış olsak da, biliyoruz: NASA’nın genel bilim paketinde risk almanın değeri var çünkü öncülük etmemiz için inovasyona ihtiyaç var.”

NASA sözleşmesi altı küp ve fırlatıcıyı kapsıyor olsa da, sözleşme gereksinimlerini karşılamak için yalnızca dördünün çalıştırılması gerekiyor. Blackwill, bu durumda ziyaret sürelerinin yaklaşık bir saat olacağını söyledi. Altısı da açıkken, notalar arasındaki boşluk 45 ila 50 dakika olacaktır.

NASA’nın kısa bir yörünge kaydına sahip bir Venture sınıfı roket dediği şeye TROPICS yerleştirmek, NASA açısından anlamlıdır.

Blackwill, “Araç ne olursa olsun, herhangi bir fırlatma konusunda her zaman gerginsiniz” dedi. Ancak bu durumda, “bu tür yeni yetenekleri üstlenmek için yerleşik bir esnekliğe sahibiz. Dolayısıyla, sağlam altı uydu misyonumuz ve yalnızca dörde ihtiyaç duymamız ile bu yeni düşük maliyetli, hızlı misyon arasında iyi bir eşleşme var. -yayın yeteneği.”

READ  NASA, Artemis 1 ay roketine yakıt ikmali için üçüncü girişimi iptal etti