Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Edward Snowden, Pentagon’un ‘dezenformasyon’ kampanya raporu nedeniyle alarma geçti

Edward Snowden, Pentagon’un ‘dezenformasyon’ kampanya raporu nedeniyle alarma geçti

Edward Snowden, Pentagon’un yurtdışında “aşıların güvenliği ve etkinliği konusunda şüphe uyandırmak” için gizli bir kampanya başlattığını bildiren yakın tarihli bir Reuters soruşturmasının bulgularını eleştirdi.

Cuma günü yayınlanan raporda, kampanyanın Çin’in etkisine karşı koymak amacıyla Filipinler’i hedef aldığı belirtiliyor. Reuters’e göre, koronavirüs pandemisinin ortasında, 2020 baharından 2021 ortalarına kadar “Filipinlileri taklit etmeyi amaçlayan sahte internet hesapları aracılığıyla ordunun propaganda çabaları aşı karşıtı bir kampanyaya dönüştü”.

Haber ajansı, eski adı Twitter olan X’te, Çin Sinovac aşısının Corona virüsünün etkilerine karşı koymada başarılı olmadığı yönündeki teorileri yaymak için bir kampanyaya katılan 300’den fazla hesabı tespit etti. Reuters’in haberine göre, “Neredeyse hepsi 2020 yazında oluşturuldu ve #Chinaangvirus – Çin’in Tagalogcası virüstür” sloganı etrafında şekillendi. Bir gönderide şöyle yazıyordu: “Çin’den – KKD, yüz maskesi, aşı: sahte. Ancak koronavirüs gerçek.”

Snowden, “sahte haberlerin” ve bunun sosyal medyadaki yayılmasının sesli eleştirmenidir. Adalet Bakanlığı, binlerce çok gizli kaydın sızdırılmasının ardından 2013 yılında eski bir Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) yüklenicisini casuslukla suçlayarak teşkilatın özel vatandaşların bilgilerini gözetlediğini açığa çıkarmıştı.

Edward Snowden, WIRED25’te uzaktan konuşuyor: WIRED, 25. yıldönümünü – 14 Ekim 2018’de San Francisco, Kaliforniya’da 2. Gün’ü kutluyor. Cuma günü Snowden, Reuters’in Pentagon’un olaya karıştığı sonucuna varan soruşturmasını yeniden yayınladı…


WIRED25 için Philip Farone/Getty Images

Bazıları onun gözetleme ve istihbarat toplama uygulamalarını ifşa eden bir ihbarcı olarak çalışmalarını överken, diğerleri onun ulusal güvenliği tehdit ettiğini ve bir hain olduğunu söyleyerek kutuplaştırıcı bir figür olmaya devam ediyor. Sızıntıdan bu yana Rusya’da yaşıyor ve 2022’de Rus vatandaşlığı aldı.

READ  Bir yolcu gemisi, yolcuları tazmin edecek bir biyolojik faulü temizlemek için Avustralya'da durdu.

X, Cumartesi sabahı paylaştığı gönderide Reuters makalesini “Kutsal f—” başlığıyla yeniden paylaştı. Bir sonraki yazısında “Bu tarih derslerinde öğretilecek” şeklinde bir konu başlattı.

Snowden başlığındaki üçüncü gönderide soruşturmanın sonunun ekran görüntüsü paylaşıldı ve şu ifadelere yer verildi: “V Sınıflandırılmamış strateji belgesi Geçen yıl üst düzey Pentagon generalleri, ABD ordusunun “sosyal medya yoluyla yayılan dezenformasyon, haber kılığına girmiş yanlış anlatılar ve benzeri yıkıcı faaliyetler” kullanarak Çin ve Rusya gibi düşmanlarını baltalayabileceğini yazmıştı. [to] Hükümetin temellerini baltalayarak toplumsal güveni zayıflatmak.

Snowden şöyle yazdı: “Hükümet yeniden ‘dezenformasyon’ sözcüğünü solumaya başlarsa, salondaki her gazeteci platforma sırtını dönse iyi olur. Vergi mükelleflerinden yüz milyonlarca dolar çalıyorlar (en azından!) İnternet.”

Reuters, bu dezenformasyon kampanyasının Donald Trump’ın başkanlığı sırasında başladığını ve son yönetimin kendisini kampanyadan ayırmaya çalışmasıyla Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinden sonra da devam ettiğini yazdı.

Reuters’in haberine göre “Biden Beyaz Saray, 2021 baharında aşı karşıtı çalışmaları yasaklayan, diğer rakiplerin ürettiği aşıları da küçümseyen bir kararname yayınladı ve Pentagon bir iç inceleme başlattı.”

Haber haftası Cumartesi günü yorum almak için Pentagon’a e-posta yoluyla ulaştım. Haber haftası Snowden cumartesi günü yorum yapmak için X hesabına bir mesaj gönderdi.

Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili Reuters’e programın varlığını kabul etti ancak haber ajansına ayrıntı vermeyi reddetti.

Bir Pentagon sözcüsü Reuters’e, ABD ordusunun “ABD’yi, müttefiklerini ve ortaklarını hedef alan bu kötü niyetli saldırılara karşı koymak için sosyal medya da dahil olmak üzere çeşitli platformları kullandığını” söyledi. Çin’in “Covid-19’un yayılmasından dolayı ABD’yi yanlış bir şekilde suçlamak için bir dezenformasyon kampanyası” başlattığını söyledi.