Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Efsanevi Tar Heels yıldızı Walter Davis 69 yaşında hayatını kaybetti

Efsanevi Tar Heels yıldızı Walter Davis 69 yaşında hayatını kaybetti

Chapel Hill, Kuzey Karolina – Walter Davis, UNC’de ve NBA’de All-Star, 1976’da altın madalya kazanan ABD Olimpiyat basketbol takımının bir üyesi ve UNC baş antrenörünün amcası Hubert DavisBu sabah Charlotte, Kuzey Carolina’da ailesini ziyaret ederken doğal sebeplerden öldü.

69 yaşındaki Davis, Carolina basketbol tarihinin en iyi şutörlerinden biriydi. Kuzey Carolina Spor Onur Listesi’nin bir üyesi, Pineville, N.C. yerlisi, 1976’da iki kez ve 1977’de son sınıf öğrencisi olarak Tar Heels’i bir ACC Turnuvası unvanına ve bir ACC Turnuvası görünümüne taşıdığında All-ACC onurunu kazandı. NCAA Şampiyonası Oyunu.

Dean Smith’in antrenörlüğünde oynadığı dönemde 1.863 sayı, 670 ribaund ve 409 asist yaptı.

Bu sezon Davis’in Duke’a karşı son 17 saniyede sekiz sayılık geri dönüş yaparak oyunu uzatmaya gönderen ve Tar Heels’in kazandığı 25 metrelik şutunun 50. yıl dönümü. Bu, üniversite basketbolunun en ikonik anlarından biri ve daha birinci sınıftayken bile Carolina basketbol tarihindeki yerini sağlamlaştırdı.

Davis, 1978’de Phoenix Suns’la NBA Yılın Çaylağı ödülünü kazandı. Beş kez NBA All-Star’ı oldu ve Suns, 6. sıradan seçimden çekildi.

Phil Ford:
“Walter ve ben birbirimizi 50 yıldır tanıyoruz. Ben lise son sınıftayken ve Carolina’ya yeni futbol görevlisi olarak geldiğimde tanıştık. Walter, Tommy Lagarde ve Mitch Kupchak ev sahipliğimdi ve çok iyi arkadaş olduk. Birlikte okuldayken, O ve ben çok iyi arkadaşlardık, O benim düğünümde sağdıcıydı ve ben de onun düğününde sağdıcıydım.


“Son 50 yıldır birbirimizle iletişim halindeydik ve birbirimizin en iyi arkadaşıydık. O beni sevdi, ben de onu sevdim. O harika, harika, harika bir adamdı ve harika bir basketbol oyuncusuydu.” Her zaman onun da benim gibi 1975 ACC Turnuvasının En Değerli Oyuncusu seçilebileceğini söyledim.


“Onu çok özleyeceğim. Onu iki hafta önce Chapel Hill’de gördüğüme sevindim ama bu çok zor. Artık daha iyi bir yerde olduğuna inanmak isterim ama ben gidiyorum.” Arkadaşımı çok özledim. Walt hakkında kötü şeyler söyleyen kimseyi tanımıyorum. Ülkenin her yerinden insanlardan telefonlar alıyorum: John Lucas, Scott May, Quinn Buckner, David Thompson. Tıpkı tüm Carolina oyuncuları ve hayranları gibi herkes Walt hakkında düşünüyordu.


“Takım arkadaşı ve arkadaş olarak aramızda olduğu için şanslıyım ve bunca yıldır onu hayatımda olduğu için Tanrı’ya şükrediyorum.”
Eski UNC koçu Roy Williams:
“Bu, tüm zamanların en iyi basketbolcularından biri ve çok güzel bir insan olan Walter Davis’in vefatından dolayı üzüntü duyduğumuz üzücü bir gün. Koç” [Dean] Smith ve antrenör [Bill] Guthridge, Walter’a koçluk yapmanın ne kadar eğlenceli olduğundan bahsederdi. Onu bir hayranı olarak izledim ve onu daha sonra tanımayı çok sevdim. Duke’a karşı “17 Saniyede Sekiz Sayı” oyununu bitirecek büyük şans, diğer pek çok harika an gibi sonsuza kadar bizimle kalacak. Walter gerçekten harika bir Tar Heel.”

READ  Josh Allen ve Patrick Mahomes sezon ortasında parlıyor

Walter Davis (sağda), Tar Heel NBA All-Star’ları James Worthy ve Michael Jordan ile birlikte. (Fotoğraf: Robert Crawford)