Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Einstein’ın denklemlerini çözmede uzman olan James Bardeen, 83 yaşında öldü.

Einstein'ın denklemlerini çözmede uzman olan James Bardeen, 83 yaşında öldü.

Kara deliklerin özelliklerini ve davranışlarını aydınlatmaya yardımcı olan ve kara delik astrofiziğinin altın çağı olarak adlandırılan dönemin yolunu açan James Bardeen, 20 Haziran’da Seattle’da öldü. 83 yaşındaydı.

Oğlu William, sebebinin kanser olduğunu söyledi. Washington Üniversitesi’nde fizik profesörü olan Dr. Bardeen, Seattle’da bir huzurevinde yaşıyordu.

Dr. Bardeen ünlü bir fizikçi ailesinin soyundan geliyordu. Onun babası John Nobel Fizik Ödülü’nü iki kez kazandı, transistörün icadı ve süperiletkenlik teorisi için; onun kardeşi, WilliamIllinois’deki Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nda kuantum teorisi uzmanı.

Dr. Bardeen, Einstein’ın genel görelilik kuramının denklemlerini çözmede uzmandı. Bu teori yerçekimi dediğimiz şeyi uzay-zamanın madde ve enerjiyle olan eğriliğine bağlıyor. En gizemli ve rahatsız edici sonuç, evrenden sonsuz tek yönlü çıkış rampaları haline gelen, ışığı ve zamanı bile yutacak kadar yoğun olan kara deliklerin olasılığıydı.

Dr. Bardeen, bu gizemleri ve ayrıca evrenin evrimi ile ilgili gizemleri araştıran hayatının çalışmasını bulacaktır.

Dr. Bardeen’i “nazik bir dev” olarak tanımlayan Chicago Üniversitesi’nden kozmolog ve fahri profesör Michael Turner, dedi.

James Maxwell Bardeen 9 Mayıs 1939’da Minneapolis’te doğdu. Annesi Jane Maxwell Bardeen bir zoolog ve lise öğretmeniydi. Babasının işinden sonra aile Washington, D.C.’ye taşındı; Zirveye, NJ; Daha sonra mezun olduğunuz Champaign-Urbana, Illinois’e Illinois Üniversitesi Lise Laboratuvarı.

Harvard Üniversitesi’ne girdi ve babasının biyolojinin geleceğin dalgası olduğu yönündeki tavsiyesine rağmen 1960 yılında fizik bölümünden mezun oldu. 2020’de Paraguay Federal Üniversitesi tarafından kaydedilen bir sözlü tarih röportajında, “Babamın kim olduğunu herkes biliyor” diyerek, onunla rekabet etme ihtiyacı hissetmediğini de sözlerine ekledi. “Zaten imkansızdı” dedi.

Bir fizikçinin gözetimi altında çalışın Richard Feynman Ve bir astrofizikçi William Fowler (her ikisi de Nobel ödüllü olacak), Dr. Bardeen doktora derecesini aldı. Doktora derecesini 1965 yılında California Institute of Technology’den aldı. Tezi, Güneş’in kütlesinin milyonlarca katı olan süper kütleli yıldızların yapısı üzerineydi. Gökbilimciler, uzak gökadaların çekirdeklerinde tespit edilen büyük kuasar enerjilerinin kaynağı olduklarından şüphelenmeye başlıyorlar.

READ  Dünyanın dış çekirdeğini süpüren tamamen yeni bir manyetik dalga türü keşfedildi

California Teknoloji Enstitüsü’nde ve Berkeley’deki California Üniversitesi’nde doktora sonrası pozisyonlarda bulunduktan sonra 1967’de Washington Üniversitesi Astronomi Bölümü’ne katıldı. açık havada.

O zamana kadar, ne Nobel Ödülü sahibi Cape Thorne, California Teknoloji Enstitüsü’nde bir profesör, kara delik araştırmalarının altın çağının tüm hızıyla devam ettiğine ve Dr. Bardeen’in uluslararası toplantılarda süpürüldüğüne dikkat çekiyor. Birinde, 1967’de Paris’te, Fransızcasını geliştirmeye çalışan Connecticut lise öğretmeni Nancy Thomas ile tanıştı. 1968’de evlendiler.

Oğlunun yanı sıra WilliamThe New York Times Company’nin kıdemli başkan yardımcısı ve baş strateji yetkilisi olan Dr. Bardeen’in karısı olan kardeşi William, başka bir oğlu David ve iki torunuyla birlikte hayatta kalır. Rahibe Elizabeth Gretke 2000 yılında vefat etti.

ona atfedilen…Eduardo Braniff

Dr. Bardeen, kardeşi ve babasının yanı sıra Ulusal Bilimler Akademisi üyesiydi.

Matematikte hızlı olmasına rağmen, Dr. Bardeen konuştuğundan daha hızlı yazmadı. Dr. Thorne’un eski bir öğrencisi olan ve şu anda Texas Üniversitesi’nde çalışan William Price, Dr. Bardeen’in yazması gereken bir makaleyi bitirmek için Seattle’a gönderildiğini hatırlıyor. Hiçbir şey yazılmamış. Dr. Bardeen’in karısı daha sonra ikiliye bir çarşafla kanepenin karşılıklı uçlarına oturmalarını emretti. Dr. Bardeen bir cümle yazar ve kağıdı Dr. Press’e iletir, o da ya reddeder ya da kabul eder ve sonra yastığı geri koyardı. Dr. Bryce, her cümlenin birkaç dakika sürdüğünü söyledi. Üç gün sürdü, ama kağıt yazıldı.

O yıllardaki tarihi anlardan biri, 1972’de Fransa’nın Les Hoches kentinde düzenlenen ve tüm ünlü kara delik bilim adamlarının katıldığı bir ay süren “Yaz Okulu”ydu. Dr. Bardeen altı davetli konuşmacıdan biriydi. O toplantı sırasındaydı, Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nden ve Brandon Carterşimdi Paris Gözlemevi’nden, Dr. Hawking’in kara deliklerin sızabileceği ve sonunda patlayabileceğine dair şaşırtıcı hesaplaması da dahil olmak üzere, gelecekteki çalışmalar için bir sıçrama tahtası haline gelen “Kara Delik Mekaniğinin Dört Yasası” adlı bir dönüm noktası makalesi yazdı.

READ  NASA astronotları, uzay istasyonu güç yükseltmeleri sağlamak için uzay yürüyüşleri yapıyor

Aynı yıl başka bir ünlü anlatımda, Dr. Bardeen bir kara deliğin “gölgesinin” şeklini ve boyutunu, karanlık uzayı çevreleyen dairesel bir ışık şeridi olan uzak yıldızlardan oluşan bir alana karşı görüldüğü gibi çıkardı.

Dr. Thorne, şeklin, M87 galaksisindeki ve Samanyolu’nun merkezindeki kara deliklerin Olay Ufku Teleskobu tarafından gözlemlenmesi ve “Yıldızlararası” filmindeki görselleştirmelerle ünlendiğini söyledi.

Kozmoloji, Dr. Bardeen’in diğer ilgi alanları arasındaydı. 1982 tarihli bir makalesinde, Princeton’dan Dr. Turner ve Paul Steinhardt, erken evrende madde ve enerji yoğunluğundaki mikroskobik altı dalgalanmaların nasıl büyüyeceğini ve bugün gökyüzünde gördüğümüz galaksilerin modelini ortaya çıkaracağını açıkladı.

Dr. Turner, “Jim formalitelerini kullandığımız için memnundu ve doğru anladığımızdan emindi,” dedi.

Dr. Bardeen 1972’de Yale Üniversitesi’ne geçti. Dört yıl sonra Doğu’daki akademik bürokrasiden memnun olmayan ve yeniden açık hava özlemiyle Washington Üniversitesi’ne döndü. 2006 yılında emekli oldu.

Ama çalışmayı bırakmadı. Dr. Thorne, aileleriyle birlikte yaptıkları yürüyüş ve kamp gezilerini hatırladıkları yakın tarihli bir telefon görüşmesini anlattı. Aynı konuşmada Dr. Bardeen, bir kara delik buharlaştığında ne olduğuna dair sahip olduğu son düşünceleri anlatarak, karadeliğin bir beyaz deliğe dönüşebileceğini belirterek,

Dr. Thorne bir e-postada “Bu, Jim’in yaşamının sonuna kadar yeni yaratıcı yollarla fiziği derinlemesine düşünen bir yönüydü,” diye yazdı.