Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan, Enflasyon Türkleri – dünyayı ezmeyecek

ANKARA: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü Türklerin satın alma gücünü baltalayan yüksek faiz oranlarını ve enflasyonu düşürme sözü verdi.

Erdoğan, “ekonomik özgürlük savaşının” bir parçası olarak geleneksel ekonomik düşünceye karşı çıktı ve tekrar tekrar daha yüksek oranların enflasyonu artıracağını savundu.

Erdoğan, hafta sonu İstanbul’da düzenlenen Türkiye – Afrika zirvesinde yaptığı konuşmada, “Er ya da geç ben iktidara geldiğimde enflasyonu yüzde dörde indireceğim… yine indireceğiz” dedi.

Türk lider Pazar günü Afrikalı gençlerle yaptığı toplantıda yayınlanan bir videoda, “Fakat vatandaşımın, halkımın faiz oranları tarafından ezilmesine izin vermeyeceğim” dedi.

“Enflasyon Allah’ın dilediği an düşecek.”

Son tüketici fiyatları 2011’de yüzde dörde ulaştı, ancak enflasyon 2017’den beri istikrarlı bir şekilde arttı.

Erdoğan’ın baskısı altında merkez bankası Eylül ayından bu yana kilit faiz oranını 500 baz puan indirdi.

Yıllık enflasyon oranı Kasım ayında yüzde 21,31’e ulaşmış olsa da, banka geçen hafta dördüncü kez faiz indirimine gitti ve uzmanlar bu ay bir artış daha tahmin ediyor.

Türk lider, büyümeyi ve üretimi teşvik etmek ve ihracatı artırmak için daha düşük faiz oranları çağrısında bulundu.

Türk lirası, daha fazla devalüasyon korkusuyla Kasım ayının başından bu yana dolar karşısında değerinin yaklaşık yüzde 40’ını kaybetti.

Döviz krizi birçok Türk’ü resmi yoksulluk sınırının altına itti ve yüzlerce kişi hükümetin Ankara ve İstanbul’daki para politikasını protesto etmek için hafta sonu sokaklara çıktı.

Erdoğan, önümüzdeki yıl net asgari ücreti yüzde 50 artırma sözünü yineledi.

READ  İskenderiyeli genç bir Türk