Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eski bir yetkili, Çin’deki boş evlerin tamamını 1,4 milyar insanın bile “muhtemelen dolduramayacağını” itiraf ediyor

Eski bir yetkili, Çin’deki boş evlerin tamamını 1,4 milyar insanın bile “muhtemelen dolduramayacağını” itiraf ediyor

Sheldon Cooper/SOPA Görüntüleri/LightRocket/Getty Images

Changzhou, Çin’deki konut binaları.

Eski bir yetkili Cumartesi günü, ülkenin krizden etkilenen emlak piyasasına yönelik nadir bir kamuoyu eleştirisinde, Çin’in 1,4 milyarlık nüfusunun ülke genelindeki tüm boş daireleri doldurmaya yetmeyeceğini söyledi.

Bir zamanlar ekonominin temel direği olan Çin’in emlak sektörü, emlak devi China Evergrande Group’un yeni borçlanmalara yönelik kısıtlamaların ardından borç yükümlülüklerini yerine getiremediği 2021 yılından bu yana düşüş yaşıyor.

Country Garden Holdings gibi büyük geliştiriciler bugün bile varsayılana yakın kalmaya devam ederek ev alıcı duyarlılığını düşük tutuyor.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun son verilerine göre, Ağustos sonu itibarıyla satılmayan evlerin toplam alanı 648 milyon metrekareye (7 milyar feet kare) ulaştı.

Reuters hesaplamalarına göre, ortalama 90 metrekarelik (970 feet kare) ev büyüklüğüne göre bu, 7,2 milyon eve denk geliyor.

Bu, hâlihazırda satılmış ancak nakit akışı sorunları nedeniyle henüz tamamlanmamış çok sayıda konut projesini veya 2016’daki son piyasa toparlanmasında spekülatörler tarafından satın alınan ve boş kalan ve birlikte kullanılmayanların büyük kısmını oluşturan çok sayıda evi içermiyor. özellikler. Uzman tahminlerine göre alan.

Nüfus Sayımı Bürosu’nun eski başkan yardımcısı He Qing (81), “Şu anda kaç tane boş ev var? Her uzman çok farklı bir sayı veriyor; en uç nokta, mevcut boş ev sayısının üç milyar insan için yeterli olduğuna inanıyor” dedi. .

Devlet medyası Çin Haber Servisi tarafından yayınlanan bir videoya göre, Çin’in güneyindeki Dongguan kentindeki bir forumda “Bu tahmin biraz büyük olabilir, ancak belki de 1,4 milyar insan bu sayıyı dolduramaz” dedi.

Kamuya açık bir forumda ekonomik açıdan önemli olan sektöre ilişkin olumsuz görüşü, Çin ekonomisinin “dayanıklı” olduğu yönündeki resmi anlatıyla keskin bir tezat oluşturuyor.

READ  Dünyanın En İyi Hastanesi 2022 - En İyi 250 Hastane

Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Çin ekonomisinin çökeceğini öngören her türlü yorum zaman zaman ortaya çıkmaya devam ediyor, ancak çöken şey bu tür söylemlerdir, Çin ekonomisi değil.”