Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Everyday Telescope: Kara delikler çok uzun zamandır birleşiyor

Everyday Telescope: Kara delikler çok uzun zamandır birleşiyor
Yakınlaştır / Bilim insanları, bu sistemin, evrenin henüz 740 milyon yaşında olduğu dönemde iki galaksi ile onların devasa kara delikleri arasında devam eden birleşmenin kanıtı olduğunu belirledi.

ESA/WEP, NASA, CSA ve diğerleri. the

Daily Telescope’a hoş geldiniz. Bu dünyada çok az karanlık var ve yeterince ışık yok, çok az sahte bilim ve yeterince bilim yok. Diğer gönderilerin günlük burcunuzu sunmasına izin vereceğiz. Ars Technica’da yıldızlarla ve harikalarla dolu bir evrenin son derece gerçekçi görüntülerinden ilham alarak farklı bir rota izleyeceğiz.

Günaydın. Tarih 21 Mayıs ve bugünkü görüntü James Webb Uzay Teleskobu’ndan. Büyük Patlama’dan sadece 740 milyon yıl sonra, evrenin başlangıcında iki büyük kara deliğin buluşmasını gösteriyor.

Her bir kara deliğin kütlesinin, yıldızımız Güneş’in kütlesinin yaklaşık 50 milyon katı olduğu tahmin ediliyor. Bu birleşmenin evrende bu kadar erken keşfedilmesi, galaksilerin merkezlerindeki bu nesnelerin büyümesinin çok hızlı gerçekleştiğini gösteriyor.

Neyse ki Webb ve yakın kızılötesi spektrometresi, kara deliklere biriken maddenin yoğun, hızlı hareket eden gaz özelliğini gözlemlemek için iyi bir konumda. Kara delikler yakındaki maddeyi yuttuklarında yüksek oranda iyonize gaz üretirler.

“Bulgularımız, birleşmenin, kozmik şafakta bile kara deliklerin hızla büyüyebileceği önemli bir yol olduğunu gösteriyor.” dedi ki Cambridge Üniversitesi’nden Hannah Opler. “Webb’in uzak evrendeki aktif, büyük kütleli kara deliklerle ilgili diğer keşifleriyle birlikte, sonuçlarımız aynı zamanda büyük kara deliklerin başlangıçtan beri galaksilerin evrimini şekillendirdiğini gösteriyor.”

kaynak: ESA/WEP, NASA, CSA ve diğerleri. the

Daily Telescope’a fotoğraf mı göndermek istiyorsunuz? Bizimle iletişime geçin ve merhaba deyin.