Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eylül’de ihracat ve ithalat azaldı

Eylül’de ihracat ve ithalat azaldı
  • Çin ticareti, Çin mallarına yönelik zayıf küresel talep ve zayıf iç talep nedeniyle bu yıl geriledi.
  • Dünyanın ikinci büyük ekonomisinin Cuma günü Eylül ayı ticaret verilerini açıklaması planlanıyor.

Çin’in doğusundaki Shandong Eyaleti, Qingdao’da bir tersaneden ayrılan bir konteyner gemisinin havadan görünümü.

Gelecek Yayıncılık | Gelecek Yayıncılık | Getty Images

PEKİN – Cuma günü açıklanan gümrük verilerine göre Çin, Eylül ayında ihracatta bir yıl öncesine göre beklenenden daha küçük bir düşüş kaydederken, ithalat düştü.

ABD doları bazında ihracat geçen ay bir yıl öncesine göre %6,2 oranında düştü. Bu, analistlerin Reuters anketindeki %7,6’lık düşüş beklentisinden daha az.

İthalat da Eylül ayında ABD doları cinsinden bir yıl öncesine göre %6,2 düştü; bu, Reuters anketinin beklediği %6’lık düşüşün biraz üzerindeydi.

Çin’in ihracatı bu yıl mayıs ayından itibaren her ay yıllık bazda düştü. İthalata ilişkin yıllık bazda son olumlu okuma geçen yılın Eylül ayında gerçekleşti.

Çin ticareti, Çin mallarına yönelik zayıf küresel talep ve zayıf iç talep nedeniyle bu yıl geriledi.

CNBC’nin resmi verilere ilişkin hesaplamalarına göre, Çin’in Avrupa Birliği’nden yaptığı ithalat, Eylül ayında bir yıl öncesine göre ılımlı bir artış göstererek, büyük ticaret ortaklarıyla olan ticaretteki düşüşe ağır bastı.

Amerika Birleşik Devletleri tek ülke bazında Çin’in en büyük ticaret ortağı iken, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği yakın zamanda bölgesel düzeyde Çin’in en büyük ticaret ortağı olarak Avrupa Birliği’ni geride bıraktı.

Yılın ilk üç çeyreğinde Çin’in ABD’ye ihracatı %16,4 düşerken, ithalatı bu dönemde %6 düştü.

Rusya, Çin Gümrük Ajansı raporunda yılın ilk üç çeyreğinde geçen yıla kıyasla hem ihracatta hem de ithalatta büyüme gösteren tek büyük ülke veya bölge oldu.

READ  Toys R Us yeni amiral mağazaları açmayı planlıyor

Ürün kategorisine göre Çin’in küresel otomobil ihracatı, 2023 yılının ilk üç çeyreğine kadar birim bazında %64,4 artışla en hızlı büyüyen sektör olmaya devam etti. Bu, yılın Ağustos ayına kadar kaydedilen %69’luk artıştan daha yavaş.

Çin’in bu yılki gemi ve tekne ihracatı, ağustos ayına göre birim bazında üçüncü çeyrekte yıllık bazda %16,2 artış gösterdi.

Çin’in kozmetik ithalatı hacmi ilk üç çeyrekte geçen yıla göre %14,2 azaldı. Ham petrol ithalatı ise bu dönemde %14,6 oranında artarken, ABD doları bazında azaldı.

Yıllık bazda ham petrol ithalatının hızı Eylül ayında Ağustos ayına göre çok az değişti.

Çin’in salgından kurtulması, emlak sektöründeki önemli düşüşün etkisiyle son birkaç ayda yavaşladı.

Bu hafta Uluslararası Para Fonu, Çin’e yönelik 2023 büyüme tahminini yüzde 5,2’den yüzde 5’e düşürürken, bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 3’te tuttu. Küresel ekonomi geçen yıl yüzde 3,5 büyüdü.

Çin’in 18 Ekim’de Eylül ayı perakende satışlarını üçüncü çeyrek GSYİH rakamlarıyla birlikte açıklaması planlanıyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda ABD ve Avrupa ile artan gerginliklerin ortasında Çin, Güneydoğu Asya’daki bölgesel ortakların yanı sıra Kuşak ve Yol Girişimi’ne katılan ülkelerle ticaretini artırmaya çalıştı. Kuşak ve Yol Girişimi, limanlar ve demiryolları gibi bölgesel altyapıyı geliştirmeye yönelik Çin liderliğindeki bir girişimdir.

Eylül ayı sonu itibarıyla Çin, 25 Avrupa ülkesinde 217 şehre tren seferleri bulunduğunu açıkladı.

Çinli yetkililer bu hafta, bu demiryolu hatları boyunca taşınan malların Çin ile Avrupa Birliği arasındaki ticaretin 2016’daki %1,5 seviyesinden 2022’de %8’ini oluşturduğunu söyledi.

Çin ayrıca Kuşak ve Yol ortağı ülkelerle ithalat ve ihracatın 2013 ile 2022 arasında 19,1 trilyon dolara ulaştığını, yani ticarette yıllık ortalama %6,4 büyümenin gerçekleştiğini iddia etti.

READ  Bir American Airlines uçağının motorunun olası bir kuş çarpmasından sonra alev aldığı bildirildi

Üçüncü Kuşak ve Yol Forumu’nun Salı ve Çarşamba günü Pekin’de yapılması planlanıyor. Toplantıya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılması bekleniyor.