Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fas’ta artçı sarsıntılar yaşandı, depremde ölenlerin sayısı 2 bin 100’e çıktı

Fas’ta artçı sarsıntılar yaşandı, depremde ölenlerin sayısı 2 bin 100’e çıktı

Pazar günü deprem kurbanlarının yasını tutan Faslılar bir artçı sarsıntıyla sarsıldı Ülkedeki en güçlü deprem Bir asırdan fazla süre önce, askerler ve yardım görevlileri harap olmuş dağ köylerine ulaşmak için yarışırken hayatta kalanları kurtarmaya çalışıyordu. Felaket 2.100’den fazla insanın hayatına mal oldu ve bu sayının artması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler, Cuma gecesi meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden 300.000 kişinin etkilendiğini tahmin ederken, bazı Faslılar sosyal ağlarda hükümetin dışarıdan daha fazla yardıma izin vermediğinden şikayetçi oldu. Uluslararası yardım ekipleri harekete geçmek üzereydi ancak bazıları hükümetin resmi olarak yardım talebinde bulunmasını beklerken hayal kırıklığına uğradı.

Sınır Tanımayan Rescue’nun kurucusu Arnaud Freis, Paris’te müdahaleyi bekleyen bir ekibin bulunduğunu belirterek, “İnsanları kurtarmak ve binaların enkazının altını kazmak için son derece acil bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz” dedi. “Enkaz altında ölen insanlar var ve onları kurtarmak için hiçbir şey yapamıyoruz.”

Kasabanın dağ yamacına oyulmuş turuncu-kırmızı kumtaşı evlerinin tamamının kayıp olduğu Amizmiz’e yardımın ulaşması yavaş oldu. Bir caminin minaresi çöktü.

Kurtarma ekipleri, 10 Eylül 2023’te Fas’ın Ouarkan kentinde meydana gelen ölümcül depremin ardından enkaz altından bir ceset çıkardı.

Hannah McKay/Reuters


28 yaşındaki köylü Salah Anchio, “Bu bir felaket. Geleceğin ne olacağını bilmiyoruz” dedi. Yardımlar henüz yeterli değil.”

Kasabanın dağ yamacına oyulmuş turuncu-kırmızı kumtaşı evlerinin tamamının kayıp olduğu Amizmiz’e yardımın ulaşması yavaş oldu. Bir caminin minaresi çöktü.

28 yaşındaki köylü Salah Ancio, “Bu bir felaket. Geleceğin ne olacağını bilmiyoruz” dedi. Yardımlar hâlâ yeterli değil.”

Evsiz kalanlar – ya da daha fazla artçı şoktan korkanlar – Şabat’ta dışarıda, Marakeş’in eski mahallelerindeki sokaklarda ya da Moulay Brahim gibi Atlas dağ kasabalarındaki derme çatma barakaların altında uyuyorlardı. En kötü yıkım, yolların dağlık araziden geçmesi ve düşen kayalarla kaplı olması nedeniyle ulaşılması zor kırsal topluluklarda meydana geldi.

ABD Jeoloji Araştırması’na göre bu alanlar Pazar günü Richter ölçeğine göre 3,9 büyüklüğünde bir artçı sarsıntıyla yeniden sarsıldı. Daha fazla hasara mı yoksa can kaybına mı yol açtığı hemen belli olmadı, ancak hasarın dengesiz binalara yol açtığı ve sakinlerin artçı sarsıntılardan korktuğu bölgelerde sinirleri bozacak kadar güçlü olması muhtemel.

Cuma günkü deprem, bu kadar güçlü bir depreme dayanamayacak kadar güçlü olmayan binaların yıkılmasına, insanların enkaz altında kalmasına ve diğerlerinin dehşet içinde kaçmasına neden oldu. İçişleri Bakanlığı, toplam 2.122 kişinin öldüğünün doğrulandığını ve 1.404’ü ağır olmak üzere en az 2.421 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Bakanlık, ölenlerin çoğunun (1.351) Yüksek Atlas Dağları’nın Al Haouz bölgesinde olduğunu söyledi.

Kral Muhammed VI, Pazar gününden itibaren üç günlük ulusal yas ilan edilmesi emrini verirken, Fas genelinde bayraklar yarıya indirildi. Ordu arama kurtarma ekiplerini harekete geçirdi ve kral, evlerini kaybedenlere su, yiyecek ve barınak gönderilmesini emretti.

Ayrıca camilere, çoğu Cumartesi günü yakınlardaki kurtarma çalışmalarının ortasında gömülen kurbanların ruhları için Pazar namazı kılınması çağrısında bulundu.

Ancak yardım gruplarına göre Fas, Türkiye’nin bu yılın başındaki yıkıcı depremden sonraki saatlerde yaptığı gibi uluslararası bir yardım çağrısı başlatmadı.

Dünyanın dört bir yanından yardım teklifleri yağdı ve Birleşmiş Milletler, Fas’ta uluslararası desteği koordine eden bir ekibinin bulunduğunu söyledi. Sınır Tanımayan Kurtarma Örgütü, 3.500 kurtarma görevlisinden oluşan yaklaşık 100 ekibin BM platformuna kayıtlı olduğunu ve istendiğinde Fas’a gönderilmeye hazır olduğunu söyledi. Alman haber ajansı DPA, Almanya’nın Köln Bonn havaalanı yakınlarında bekleyen 50’den fazla kurtarma ekibinin bulunduğunu ancak onları evlerine gönderdiğini bildirdi.

İspanya’nın askeri acil durum birimine göre, Fas’ın daha fazla yardımı kabul etmeye istekli olabileceğinin bir işareti olarak, bir İspanyol arama ve kurtarma ekibi Marakeş’e geldi ve Talat Nicoub’un kırsal bölgesine doğru yola çıktı. Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albarez bir radyo röportajında ​​Faslı yetkililerin yardım istediğini söyledi. Fransa’nın Nice kentinden bir kurtarma ekibi de yoldaydı.

Fas’la yakın bağları olan ve depremde dört vatandaşının öldüğünü söyleyen Fransa’da, kasaba ve şehirler 2 milyon avronun (2,1 milyon dolar) üzerinde yardım teklifinde bulundu. Ünlü sanatçılar bağış topluyor.

İspanya’nın askeri acil durum birimine göre, Fas’ın daha fazla yardımı kabul etmeye istekli olabileceğinin bir işareti olarak, bir İspanyol arama ve kurtarma ekibi Marakeş’e geldi ve Talat Nicoub’un kırsal bölgesine doğru yola çıktı. Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albarez bir radyo röportajında ​​Faslı yetkililerin yardım istediğini söyledi. Fransa’nın Nice kentinden bir başka kurtarma ekibi de yoldaydı.

Fas’la yakın bağları olan ve depremde dört vatandaşının öldüğünü söyleyen Fransa’da, kasaba ve şehirler 2 milyon avronun (2,1 milyon dolar) üzerinde yardım teklifinde bulundu. Ünlü sanatçılar bağış topluyor.

Hayatta kalanlar hasarlı evlerden bir şeyler kurtarmaya çalışırken yas tutacak zaman yoktu.

Khadija Fayrouj’un, arnavut kaldırımlı sokaklarda eşyalarını taşırken akrabaları ve komşularına katıldığı sırada ağlamaktan yüzü şişmişti. Kızını ve yaşları 4 ile 11 arasında değişen üç torununu, 48 saatten az bir süre önce uyudukları sırada evlerinin çökmesi sonucu kaybetti.

READ  Denizaşırı aktivistlere ödül teklif ettikten sonra dört kişi Hong Kong'da tutuklandı