Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed bankalar üzerinde çalışırken ABD hisse senedi vadeli işlemleri yükseldi

  • https://tmsnrt.rs/2zpUAr4
  • ABD makamları bankaları istikrara kavuşturmak için çalışıyor
  • Piyasalar daha az agresif Fed artışları üzerine spekülasyon yapıyor
  • Kısa vadeli Hazine getirileri düştü ve Federal Rezerv vadeli işlemleri yükseldi

SYDNEY (Reuters) – ABD borsa vadeli kontratları, yetkililerin Silikon Vadisi bankasının çöküşünün etkilerini sınırlama planlarını açıklaması ve yatırımcıların bu ay bir faiz artırımına gideceğine dair bahse girmeleri ile Pazartesi günü Asya ticaretinde yükseldi.

Asya hisse senedi piyasalarının çoğu finansal hisselerin öncülüğünde ılımlı bir şekilde kırmızıda seyrederken, kısa vadeli Hazine getirileri keskin düşüşünü sürdürürken dolar düştü.

ABD Hazinesi ve Federal Rezerv ortak bir bildiride bankacılık sistemini istikrara kavuşturmak için bir dizi önlem açıkladı ve SVB (SIVB.O) mudilerinin mevduatlarına Pazartesi günü erişebileceklerini söyledi.

Fed, mevduat kuruluşlarına Hazine bonoları ve bu kuruluşlar tarafından tutulan diğer varlıklarla desteklenen bir yıla kadar kredi sağlayacak olan yeni bir Banka Vadeli Finansman Programı aracılığıyla ek finansman sağlayacağını söyledi.

Hareketler, yetkililerin birkaç gün içinde kaybeden ikinci banka olan Signature Bank of New York’a (SBNY.O) el koymasıyla geldi.

En önemlisi, analistler, Fed’in garantileri piyasaya kaydetmek yerine başa baş kabul edeceğini ve bankaların varlıklarını zararına satmak zorunda kalmadan borç para almasına izin vereceğini kaydetti.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

Capital Economics Kuzey Amerika ekonomisi başkanı Paul Ashworth, “Bunlar güçlü hamleler” dedi.

“Mantıksal olarak, bu, herhangi bir enfeksiyonun yayılmasını ve dijital çağda göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşebilecek daha fazla bankanın kapanmasını önlemek için yeterli olmalıdır” diye ekledi. “Ancak bulaşma her zaman irrasyonel korku ile ilgili olmuştur, bu nedenle bunun işe yarayacağının garantisi olmadığını vurgulamak isteriz.”

Yatırımcılar buna tepki olarak S&P 500 ABD hisse senedi vadelilerini %1,4 düşüşe gönderirken, Nasdaq vadelileri %1,5 yükseldi. EUROSTOXX 50 ve FTSE vadeli işlem sözleşmeleri, piyasalar daha fazla oynaklıktan endişe duyduğu için çok az değişti.

READ  Bu Vermont kapıcısı, etrafındaki kimsenin haberi olmadan 8 milyon dolarlık bir servet biriktirdi. İşte Ronald Reed'i zengin yapan 3 basit teknik - ve aynısını sizin için yapabilirler

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi (.MIAPJ0000PUS), yatırımcıların bölgesel piyasalar için sonuçları düşünmesiyle %0,3 arttı.

Dalgalı ticarette Japon Nikkei (.N225) %1,6 düşerken, Güney Kore’nin endeksi (.KS11) %0,5 kaybetti.

Çin mavi çipleri (.CSI300), Pekin’i Pazar günü merkez bankası başkanı ve maliye bakanını görevde tutarak yurtiçi ve yurtdışındaki ekonomik zorluklar yaklaşırken sürekliliğe öncelik vererek şaşırttıktan sonra %0,1 arttı.

Banka için yeni baş ağrısı

Yatırımcılar, Fed’in bu ay faiz oranlarını 50 baz puanlık ağır bir artışla gidişatı tersine çevirme konusunda artık isteksiz olacağını tahmin ettikleri finansal istikrarla ilgili endişelerdi.

Fed fonu vadeli işlemleri, geçen hafta SVB haberlerinin yayınlanmasından önceki yaklaşık %70’e kıyasla, yarım puanlık bir artış için yalnızca %17’lik bir şans anlamına gelecek şekilde erken ticarette yükseldi.

Geçen Çarşamba günü en yüksek oranlar %5,69’dan %5,14’e geri döndü ve piyasalar yıl sonuna kadar bir oran indirimini bile fiyatlıyordu.

Goldman Sachs analistleri, “Bankacılık sistemindeki baskı göz önüne alındığında, FOMC’nin 22 Mart’taki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını yükseltmesini artık beklemiyoruz” dedi.

“FOMC’nin Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında 25 baz puan artırılacağına dair tahminimizi değiştirmedik ve şimdi, yol hakkında önemli bir belirsizlik görmemize rağmen, %5.25-5.5’lik bir nihai oran bekliyoruz.”

Bu tür konuşmalar, güvenliğe geçişle birleştiğinde, 2 yıllık Hazine tahvil getirilerinin 12 baz puan daha düşerek geçen haftanın zirvesi olan %5,08’den %4,46’ya gerilediğini gördü.

Bununla birlikte, uzun vadeli getiriler yükseldi ve enflasyon açık bir endişe olmaya devam ettikçe eğri dikleşti.

Daha yüksek bir okumanın finansal sistem baskı altına girse bile Fed üzerinde ralli yapması için baskı oluşturması gibi açık bir riskle birlikte, çoğu şey Salı günü ABD tüketici fiyatları rakamlarının ne göstereceğine bağlı olacak.

READ  Powell'ın konuşmasının ardından Japonya, Güney Kore ve Avustralya'da hisse senedi fiyatları %2 düştü

Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü toplanıyor ve faiz oranlarını 50 baz puan artırması ve ileride daha fazla sıkılaştırma sinyali vermesi bekleniyor, ancak şimdilik finansal istikrarı hesaba katması gerekecek.

Döviz piyasalarında dolar, güvenli liman Japon yeni karşısında %0,6 düşerek 134,20’ye geriledi, ancak bu erken bir düşük seviye olmaktan çok uzaktı.

Dolar, İsviçre frangı karşısında %0,4 düştü ve kısa vadeli ABD getirilerinin düşmesiyle euro %0,5 düşerek 1,0696 dolara yerleşti.

Altın, Cuma günü yüzde 2 yükseldikten sonra yüzde 0,6 yükselerek ons ​​başına 1.879 dolara yükseldi.

Petrol fiyatları düştü, Brent ham petrolü 24 sent düşerek 82.54 dolara, ABD ham petrolü 14 sent düşerek varil başına 76.54 dolara indi.

Wayne Cole’dan bildiriyorum. Diane Craft ve Sam Holmes tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.