Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ford, UAW grevinin ardından Chicago Heights tesisinde 243 kişiyi işten çıkardı

Ford, UAW grevinin ardından Chicago Heights tesisinde 243 kişiyi işten çıkardı

Ford, yakındaki bir Chicago montaj fabrikasında yaşanan grevin ardından Chicago Heights’taki damgalama tesisinde 243 işçiyi işten çıkardı.

Pazartesi günü Chicago damgalama tesisi ile Ohio’daki Lima motor fabrikası arasında toplam 330 kişinin işten çıkarılacağı duyuruldu. Her iki tesis de şehrin güneydoğu yakasında, Birleşik Otomotiv İşçileri’nin Üç Büyük otomobil üreticisine karşı genişletilmiş bir grevi kapsamında Cuma günü binlerce çalışanın greve gittiği, atıl durumdaki bir montaj fabrikasına parça sağlıyor.

Ford sözcüsü Ian Thibodeau Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu işten çıkarmalar Chicago Montaj Fabrikası’ndaki grevin bir sonucu, çünkü bu iki tesisin normalde Chicago Montaj Fabrikası’na gönderilecek parçaların üretimini azaltması gerekiyor” dedi.

Thibodeau, Chicago damgalama tesisinde 243 işçinin işten çıkarılmasının Cumartesi günü yürürlüğe girdiğini, Ohio tesisinde ise 87 işçinin Pazartesi günü işten çıkarıldığını söyledi.

Ford, Chicago’daki damgalama tesisinde saatte yaklaşık 1000 işçi çalıştırıyor. UAW Yerel 588 üyesi işçiler sendika tarafından greve çağrılmadı.

Bir UAW sözcüsü Pazartesi günü yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Grev, Cuma günü UAW Local 551’in yaklaşık 4.600 üyesinin Ford Explorer, Lincoln Aviator ve Police Interceptor SUV’larını üreten Chicago montaj fabrikasında aletleri düşürüp işten ayrılmasıyla ağır bir darbe aldı. Yalnızca Chicago’da üretilen Explorer, Ford’un en çok satan araçları arasında yer alıyor.

Ford, 2019’da SUV üretimine odaklanmak için Taurus sedan üretimini aşamalı olarak durduran neredeyse asırlık Torrence Avenue tesisini dönüştürmek için 1 milyar dolar harcadı. Chicago’daki montaj fabrikasındaki yeni modellere parça tedarik etmek amacıyla güney banliyölerindeki damgalama tesisini yenilemek için yaklaşık 200 milyon dolar harcadı.

READ  Bakteri riski nedeniyle 8 milyon çamaşır ürünü geri çağrıldı

UAW, ABD genelinde 146.000 üyeyi temsil ediyor 15 Eylül’de UAW, grev çağrısı yaparak, General Motors’un Missouri’deki fabrikasında, Stellantis fabrikasında ve Michigan’daki Ford fabrikasında yaklaşık 13.000 işçiye işi bırakıp grev hattına girmeleri talimatını verdi. Detroit merkezli sendikanın 88 yıllık tarihindeki ilk Once’ın üç üreticisine karşı.

Buna karşılık Ford, 15 Eylül’den itibaren Michigan montaj fabrikasında grev yapmayan 600 işçiyi işten çıkardı. Ford Pazartesi günü işin durduğunu söyledi.

UAW, başlangıcından bu yana grevi iki kez genişletti. 22 Eylül’de sendika, GM’nin Bolingbrook’taki parça dağıtım merkezinde ve Naperville’deki 95 çalışanlı Stellantis tesisinde çalışan 92 işçi de dahil olmak üzere, 20 eyaletteki 38 lokasyondaki 5.600 parça ve dağıtım işçisine iş bırakma emri verdi.

Cuma günü yaklaşık 7.000 işçinin eklenmesiyle, Üç Büyük otomobil üreticisine yönelik greve 21 eyaletteki 43 tesiste 25.000’den fazla UAW üyesi de katıldı.

Sendika, diğer taleplerin yanı sıra, Üç Büyük otomobil üreticisinin rekor kar elde ettiği bir ortamda ücretleri artırmayı, çalışma haftalarını kısaltmayı ve emeklilerin emeklilik maaşlarını ve sağlık bakım planlarını iyileştirmeyi hedefliyor.

[email protected]