Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Freddy Kasırgası’nın Malawi, Mozambik’te 400 ölüyü geçmesinden sonra travmadan kurtulanlar

BLANTYRE (Reuters) – Lukiya Akemo’nun hatırladığı son şey, Freddy Tropikal Kasırgası’nın Malavi’nin güneyini kasıp kavurduğu, bu hafta Such Dağı yakınlarındaki köyünü vuran sel suları.

Bildiğim bir sonraki şey, hastanede uyandı, kafası bandajlarla sarılı ve boynu bir askıdaydı.

dedi 35 yaşındaki, Blantyre’deki Queen Elizabeth Hastanesindeki bir yataktan.

Reuters’e konuşan bir hemşire, aile üyelerinden herhangi birinin hayatta kalıp kalmadığının bilinmediğini söyledi.

Tropikal Siklon Freddy, Şubat ayı sonunda Afrika’ya ilk çıkışını yaptığından ve hafta sonu bölgeyi ikinci kez vurduğundan beri Malavi, Mozambik ve Madagaskar’da 400’den fazla insanı öldürdü.

Doğal Kaynaklar ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı açıklamada, fırtınanın şu anda hafiflediğini, ancak Malavi’nin bazı bölgelerinde şiddetli yağışların devam etmesinin beklendiğini ve muhtemelen göl kıyısı bölgelerinde daha fazla sele neden olacağını söyledi.

Mozambik’te, kasırganın Cumartesi günü ikinci kez karaya vurmasından bu yana bazı köylerin ulaşımı tamamen kesildi.

Mozambik afet yardım dairesi sözcüsü Paulo Thomas, “İnsanları aramak ve kurtarmak için tekneleri ve diğer araçları seferber ettik. Mahsur kalan çok sayıda topluluk var” dedi.

“Bu saatten sonra açlıktan ölüyorlar ve uygun bir yemek ve tıbbi yardıma ihtiyaçları var.”

Hükümet rakamlarına göre hafta sonundan bu yana Mozambik’te en az 53 ve Malavi’de 326 kişi öldü. Fırtına, Mozambik’i tekrar vurmadan önce Madagaskar ve Mozambik’te yaklaşık 27 kişiyi öldürmüştü.

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera Perşembe günü Queen Elizabeth Hastanesini ziyaret ederek sel mağdurları için dua etti. Fırtına Malavi’de son sayıma göre en az 700 kişiyi yaraladı.

Yağmur devam ederken bazıları ölülerini gömmek zorunda kaldı.

Güneydeki Matushira köyünde erkekler, su birikintisi gibi dolan yeni kazılmış mezarlarda durmuş, sandıkları kasalara indirebilmek için kovalarla su topluyorlardı.

READ  Druzhba boru hattı sızıntısı, Rusya'nın Almanya'ya petrol akışını azalttı

Perşembe günü Malavi’ye elektrik geri dönmeye başlarken, ikinci büyük şehir olan Blantyre de dahil olmak üzere fırtınadan etkilenen birçok yerde hala su yok.

Bazı Blantyre sakinleri, kasırga çarpmadan önce uyarıları dikkate almalarını dilediklerini, ancak durumun ciddiyetini anlamadıklarını ve artık gidecek yerleri olmadığını söylediler.

Blantyre sakini Lujasiano Mesoya, “İnsanların bu fırtınadan önce neler olduğunu gerçekten anlaması çok zordu. Hükümet mesajları gönderdi ama ondan sonra hiçbir şey olmadı” dedi. “Hayatta olduğum için şanslıyım.”

Freddy şimdiye kadar kaydedilen en uzun ömürlü tropikal siklonlardan ve son yıllarda Afrika’daki en ölümcül siklonlardan biridir.

Blantyre’de Tom Gibb ve Frank Ferry’nin ve Maputo’da Manuel Mucari’nin ek raporları; Johannesburg’da Karen du Plessis tarafından ek raporlama. Nellie Beaton ve Annette Meridzanian’ın yazdığı; Kurgu: Alexander Winning, Bradley Perrett, Sharon Singleton ve Andrew Heavens

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.