Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Galaksinin en tehlikeli dünyalarından birinde keşfedilen nadir toprak mineralleri: ScienceAlert

Galaksinin en tehlikeli dünyalarından birinde keşfedilen nadir toprak mineralleri: ScienceAlert

Samanyolu’nda şimdiye kadar bulunan en büyük dış gezegenlerden biri çok daha ilginç hale geldi.

Gökbilimciler, KELT-9b’nin atmosferinde, buharlaşmış metal bulutları içinde dönen nadir toprak metali terbiyumu tespit ettiler; bu son derece nadir element, uzak bir dünyada ilk kez bulundu.

Ekip ayrıca vanadyum, baryum, stronsiyum, nikel ve diğer elementler için yeni keşifler yaparak önceki keşifleri doğruladı ve KELT-9b ile olan her şeyin gerçekten çok garip olduğunu öne sürdü.

“Daha detaylı bilgi elde etmeyi mümkün kılan yeni bir yöntem geliştirdik. Bunu kullanarak, daha önce herhangi bir ötegezegenin atmosferinde bulunmayan nadir madde terbium da dahil olmak üzere yedi element tespit ettik.” astrofizikçi Nicholas Borsato diyor İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden.

“Bir ötegezegenin atmosferinde terbiyum bulmak çok şaşırtıcı.”

KELT-9b bazılarında bulunur 670 ışıkyılı uzaklıkta Ve gerçekten de en aşırı ötegezegenlerden biridir. Sıcak Jüpiter olarak bilinen gaz devi, ev sahibi yıldızıyla o kadar yakın bir yörüngeye hapsolmuş ki, aşırı sıcaklıklara kadar ısınıyor.

Üstelik KELT-9b, şimdiye kadarki en sıcak yıldızlardan biri olan mavi dev bir yıldızın yörüngesinde sadece 1,48 günlük çok dar bir yörüngede dönüyor.

Bu yakınlık, ötegezegenin önemli ölçüde buharlaşmasına neden olur: gündüz tarafında, KELT-9b, sıcaklığın üzerinde ısıtılır. 4600 Kelvin (4,327 Santigrat derece veya 7,820 Fahrenhayt derece). Bu, bir dış gezegende şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek sıcaklık. Bilinen tüm yıldızların en az %80’inden daha sıcaktır.

border frame=”0″allow=”ivmeölçer; otomatik başlatma; Pano yaz. jiroskop kodlu medya; fotoğraf içinde fotoğraf; web paylaşımı “izin verilen ekran>”.

Neyse ki KELT-9b yıldızla aramızdan geçecek şekilde dönüyor. Bu, bilim adamlarının atmosferine bakabildikleri anlamına gelir.

Yıldız ışığı KELT-9b’nin atmosferinden geçtiğinde, ışığın bazı dalga boyları gazdaki atomlar tarafından emilir ve yeniden yayılır. Sinyal küçüktür, ancak gökbilimciler yörüngeleri istifleyerek, yıldızın kendi başına gözlemlerine kıyasla, gezegen geçerken yıldızın ışık spektrumunda daha parlak ve daha koyu kısımlar görmek için sinyali yükseltebilirler.

READ  Yaşlanmanın panzehiri mi? HKDC1'in hücre gençliğini korumadaki kritik rolü

Biraz analiz gerektirir, ancak bilim adamları bu karanlık ve aydınlık kısımların imzasına bakabilir ve hangi elementlerin ışıkta değişikliklere neden olduğunu belirleyebilirler.

Bu verileri kullanan KELT-9b, 2018’de atmosferinde demir ve titanyum tespit edilen ilk ötegezegen oldu. Bir yıl sonra bilim adamları sodyum, magnezyum, krom ve nadir toprak metalleri skandiyum ve itriyum da bulduklarını açıkladılar.

Şimdi, Borsato ve meslektaşları, KELT-9b ve ev sahibi yıldızının spektrumundaki elementlerin daha ayrıntılı analizlerini yapmak için analiz tekniklerini geliştirdiler. Sonuçları, önceki hidrojen, sodyum, magnezyum, kalsiyum, krom ve demir keşiflerini doğruladı ve dış gezegenlerin atmosferlerinde daha önce görülmemiş birçok mineral keşfetti.

Terbiyum atom numarası 65 gerçek sürprizdi. Burada, Dünya’da ağır element son derece nadirdir ve genellikle diğer elementlerle birlikte eser miktarlarda bulunur. Hangi doğal mineral terbiyumun baskın olduğunu henüz belirlemedik; Yerkabuğundaki bolluğunun yaklaşık yüzde 0.00012 olduğu tahmin edilmektedir.

Onu başka bir dünyada bulmak ilginç çünkü terbiyum gibi ağır elementler ancak bir süpernova patlaması veya iki nötron yıldızının çarpışması gibi en şiddetli koşullarda oluşabiliyor.

Bu, demirden daha ağır tüm elementler için geçerlidir, ancak bir ötegezegenin atmosferinde terbiyumun keşfi tamamen beklenmedik bir durumdu ve bize KELT-9b ve yıldızının tarihi hakkında bir şeyler söyleyebilirdi.

Bu şeyler söz konusu olduğunda, her ikisinin de nispeten genç olduğunu biliyoruz: sadece yaklaşık 300 milyon yaşında. (Örneğin, Güneş yaklaşık 4,6 milyar yaşındadır.) KELT-9b’nin atmosferinde tespit edilenler gibi ağır elementler içermeleri için, bu şiddetli olaylardan birinin püskürmesini içeren malzemeden oluşmuş olmaları gerekir.

Bu tür olaylar bir yıldızın ömrünün sonunda meydana geldiği için evrendeki ağır elementlerin miktarı zamanla artar.

Yıldız veya ötegezegen ne kadar eskiyse, elementin malzemesi o kadar az ağırdır. Tersine, daha genç yıldızlar ve ötegezegenler daha ağır elementlere sahip olacak ve muhtemelen daha fazla çeşitliliğe sahip olacaklar.

READ  Bu gece Boğa burcundan güzel bir ateş topu gösterisi zirveye çıkıyor • Earth.com

“Ağır elementler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, diğer şeylerin yanı sıra, ötegezegenlerin yaşını ve nasıl oluştuklarını belirlememize yardımcı oluyor.” Borsato diyor.

Ekibin çalışması, ötegezegen atmosferlerini analiz etmek için kullanılan teknikleri de ilerletiyor. Bilim hala oldukça yeni, ancak büyük bir hızla büyüyor; Yeni nesil teleskoplar onu katlanarak genişletecek.

Bu, KELT-9b gibi sadece aykırı değerleri incelemek için değildir. Bilim adamları, güneş sistemi dışındaki ilk yaşam keşfimizin, yabancı bir dünyanın atmosferindeki biyolojik materyalin keşfi yoluyla olacağına inanıyor.

“Ögegezegenin aşırı sıcak atmosferlerindeki ağır elementleri tespit etmek, gezegen atmosferlerinin nasıl çalıştığını öğrenmeye yönelik bir başka adımdır.” Borsato diyor. “Bu gezegenleri ne kadar iyi tanırsak, gelecekte Dünya 2.0’ı bulma şansımız o kadar artar.”

Araştırma yayınlanmak üzere kabul edilmiştir. Astronomi ve astrofizikve şu adreste mevcuttur: arXiv.