Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gece gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri insan yapımı bir uydudur

Gece gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri insan yapımı bir uydudur

Prototip uydu, gece gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri haline geldi ve yakında düzinelerce uyduya eşlik edebilir. O AST SpaceMobile tarafından Eylül 2022’de fırlatılan BlueWalker 3 uydusunun takibi, onun bazı zamanlar Dünya’dan görülebilen birkaç yıldız ve gezegen dışında hepsinden daha parlak olduğunu ortaya çıkardı. Sonuçlar dergide yayınlandı doğa Alçak Dünya yörüngesindeki özel uzay projelerinin gece gökyüzüne ilişkin görüşümüzü değiştirebileceği ve araştırmalara müdahale edebileceği konusunda uyarıda bulunan gökbilimciler arasında hızla artan endişelerin altını çiziyor.

Karanlık ve Sessiz Gökyüzünün Takımyıldız Uydusu (CPS) müdahalesinden korunmasına yönelik Uluslararası Astronomi Birliği Merkezi’ndeki araştırmacılar, BlueWalker 3’ü 130 günlük bir süre boyunca izledi. BlueWalker 3 anten dizisi yaklaşık 700 metrekare olup, ticari bir alçak Dünya yörünge uydusu için şimdiye kadarki en büyük anten dizisidir. Bu devasa grup güneş ışığını yansıtır ve çiçek açtıktan sonra parlaklığı artar. Etki sabit değildir ancak uydunun güneşe göre konumu ve görüş açısı gibi faktörlere bağlı olarak dalgalanmaktadır. CPS ekibi onları Şili, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Yeni Zelanda, Hollanda ve Fas’taki yerlerden gözlemledi.

“Bu sonuçlar, daha büyük ve daha parlak ticari uydulara doğru devam eden bir eğilimi gösteriyor; bu da özellikle önümüzdeki yıllarda daha fazla uydu fırlatma planları göz önüne alındığında endişe verici” dedi. Siegfried Kartalı, çalışmanın ortak yazarlarından biri. “Bu uydular iletişimin iyileştirilmesinde rol oynayabilse de bilimsel gözlemlerdeki kesintiyi en aza indirmek gerekiyor.” AST SpaceMobile sonunda BlueWalker 3 tasarımına dayanan yaklaşık 100 hücresel geniş bant uydudan oluşan bir filoyu konuşlandırmayı planlıyor.

Binlerce Starlink uydusu, gece gökyüzündeki olası etkileri nedeniyle defalarca inceleme altına alınan SpaceX, yansıyan ışık miktarını azaltmak için koyu kaplamalarla deneyler yaptı ancak sınırlı bir başarı elde etti. Giderek baş ağrısına dönüşen gökbilimciler için, Bu yeterli değil. Araştırmacılar makalelerinde, Dünya gözlem istasyonlarının bu yapay takımyıldızların üstesinden gelmek için uydulardan kaçınma stratejileri geliştirmesi gerekeceğini belirtti.

READ  Artemis I görevinin aya gidişi nasıl izlenir

Görünürlük tek sorun değil. Alçak Dünya yörüngesine giren BlueWalker 3’ün de aralarında bulunduğu ticari uydular da radyo astronomisine müdahale etme tehdidinde bulunuyor. ayırmak Bu yılın başlarında yayınlanan rapor, Starlink uydularının radyo teleskop gözlemlerini bozabilecek “istenmeyen elektromanyetik radyasyon” sızdırdığını ortaya çıkardı.