Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gece gökyüzünün yeni haritası 4,4 milyon galaksiyi ve diğer uzay nesnelerini ortaya koyuyor

Gece gökyüzünün yeni haritası 4,4 milyon galaksiyi ve diğer uzay nesnelerini ortaya koyuyor

Bu nesnelerin büyük çoğunluğu, devasa kara delikler veya yeni, hızla büyüyen yıldızlar içeren galaksilerdir. İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nden yapılan bir basın açıklamasına göre, diğer keşifler arasında Samanyolu içinde parlaklıkları değişen uzak gökada gruplarının ve parlayan yıldızların çarpışması yer alıyor.

Gözlemler, kuzey yarımkürenin gökyüzünün yaklaşık dörtte birini ince ayrıntılarla gözlemlemek ve sınıflandırmak için düşük radyo frekansları kullanan LOFAR olarak bilinen hassas Düşük Frekans Dizisi teleskopundan gelen büyük miktarda veri analiz edilerek yapıldı. Hollanda Radyo Astronomi Enstitüsü ASTRON tarafından işletilmektedir.

Bu veri seti, duyurulacak ikinci LOFAR gökyüzü araştırmasıdır ve 13 kez bir alanı kapsar. ilk baskıYaklaşık 300.000 galaksiden ve diğer uzay nesnelerinden radyo sinyalleri kaydeden .

Radyo astronomi, evrenin sırlarını, özellikle kara delikler gibi görünür ışık dalgalarıyla görülemeyen şeyleri ortaya çıkarmanın başka bir yoludur.

“Her harita oluşturduğumuzda, ekranlarımız yeni keşifler ve insan gözünün daha önce hiç görmediği şeylerle doluyor. Aktif radyo dünyasında parıldayan alışılmadık fenomenleri keşfetmek inanılmaz bir deneyim ve ekibimiz bunu yapabilmekten heyecan duyuyor. bu haritaları herkese açık hale getirin” dedi gökbilimci Timothy Shimwell. katılan bilim adamı ASTRON ve Leiden Üniversitesi’nden yapılan açıklamada.

Yeni gökyüzü araştırması yüz binlerce galaksiyi ortaya çıkardı

Bu veri sürümü Schmuel, anketin tamamının yalnızca %27’sini oluşturduğunu söyledi.

“Bunun, evrendeki en büyük yapıların nasıl büyüdüğünü, kara deliklerin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini, uzak galaksilerdeki yıldız oluşumunu yöneten fiziği ve hatta en heyecan verici olanın ayrıntılarını incelemek de dahil olmak üzere gelecekte birçok bilimsel atılıma yol açmasını bekliyoruz. galaksimizdeki yıldızların hayatındaki aşamalar. “.

Uzay nesnelerini haritalamak için bilim adamları, 3.500 saatlik gözlemleri işlemek için Avrupa genelinde yüksek performanslı bilgisayarlarda algoritmalar kullandılar. Bu veri işleme becerisi, yaklaşık 20.000 dizüstü bilgisayarın bilgi işlem gücünü gerektirdi.

READ  2 ay oldu. NASA neden bir asteroitin örnek kabını açamıyor?

CNN’den Ashley Strickland bu hikayeye katkıda bulundu.