Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gelecek hafta Kuzey Işıklarını görme şansı artabilir

Gelecek hafta Kuzey Işıklarını görme şansı artabilir

Güneş’ten ayrılıp Dünya’ya doğru yönelen bir dizi jeomanyetik rahatsızlık, Kuzey Yarımküre’deki bazı sakinlere önümüzdeki hafta aurora benzeri bir ışık gösterisi yaşatabilir.

NOAA’nın Uzay Hava Tahmin Merkezi şunları söyledi: Koronal kütle püskürmeleri (CME’ler) ve yüksek hızlı koronal delik akışı (CH HSS) olarak bilinen etkiler, Pazar günü kadar erken bir zamanda Dünya’ya ulaşabilir ve etkiler Cuma akşamına kadar devam edebilir.

Uzay uzmanları, faaliyetin kesin gücünü belirlemenin zor olduğunu kabul ediyor, ancak Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), dünyanın bazı bölümlerinin Kp indeks ölçeğinde 9 üzerinden en az 6. seviyeye ulaşmasını bekliyor.

Kuzey ışıkları hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Ölçek, jeomanyetik aktivitenin büyüklüğünü karakterize etmek için kullanılıyor ve değerler en az 7’ye ulaştığında Seattle ve Green Bay, Wisconsin gibi şehirler, gökyüzünün açık ve ışık kirliliğinin düşük olması durumunda kuzey ışıklarını görme şansının yüksek olduğunu görmeye başlıyor. .

Yaklaşan etkinlik sırasında şu ana kadar Kp endeksinde değerlerin 4’ün çok üzerine çıkması beklenmiyor. Bu durum, gökyüzünün açık olması halinde ışıkların ABD-Kanada sınırına kadar güneyde görülmesine olanak tanıyabilir.

Bulut örtüsü görünürlüğü engelleyebilir ve sonbahar ve kış aylarında yaygın olduğu gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki büyük bölümlerin büyük bir bulut tabakası altında olması bekleniyor.

Jeomanyetik fırtına nöbeti yayınlandı

Artan aktivite nedeniyle, olayın gerçekleşmesinden önce iletişim sistemlerine ve uzay aracı operasyonlarına olası müdahale konusunda uyarıda bulunan bir jeomanyetik fırtına uyarısı yayınlandı.

NOAA uzmanları, olayın başlangıçta beklenenden daha güçlü olabileceğine inanırsa, uyarı 2’ye yükseltilebilir. Daha yüksek seviye uyarısı.

READ  İlk özel astronot ekibi, uzay istasyonunu yörünge platformunda karşıladı

En önemli mühendislik fırtınaları sırasında yaygın elektrik kesintileri mümkündür ve iletişim sistemleri arızalara karşı savunmasızdır.

İnsanların ayda geride bıraktığı şeyleri görün

Güneş 11 yıllık döngüsünün maksimum güneş evresine girmeye başladıkça, gelecek yıl jeomanyetik fırtınalar daha sık hale gelebilir.

Güneş döngüsü, Güneş’in manyetik alanının her 11 yılda bir geçtiği ve alanın tersine döndüğü bir dizidir.

SWPC ve astronotlar, “Güneşin manyetik dalgalanmaları, elektrik şebekesine müdahale edebilen, GPS sinyallerini bozabilen, uydulardaki yörünge sürtünmesini artırabilen ve havayolu mürettebatı için radyasyon riski oluşturabilen uzay hava durumu olaylarının ve tehlikelerinin sıklığını ve yoğunluğunu düzenliyor” dedi.

2022’deki jeomanyetik fırtınanın gücünü tahmin edememek, üç düzineden fazla SpaceX uydusunun çalışamaz hale gelerek Dünya atmosferinde yanmasına neden oldu.