Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

GERÇEK BİR DENİZ CANAVARI – Bilim insanları devasa yeni bir mosasaur türü keşfetti

GERÇEK BİR DENİZ CANAVARI – Bilim insanları devasa yeni bir mosasaur türü keşfetti

Keşif Jörmungandr ve HalaensisMosasaurus’un yeni bir türü olan Mosasaurus, bu antik deniz kertenkelelerinin evrimi ve Geç Kretase Kuzey Amerika’nın jeolojik tarihi hakkında kritik bilgiler sağlıyor. Kuzey Dakota’nın Walhalla yakınında bulunan bu geçiş türü, ilkel ve daha gelişmiş mosasaurlar arasındaki boşluğu dolduruyor ve onların sudaki adaptasyonları ve soyları hakkında yeni ayrıntılar öneriyor. İkinciyi yeniden oluştur Jörmungandr ve Halaensis Mosasaurus savaşı. Kredi bilgileri: Henry Sharp

80 milyon yıl önce yaşamış, 24 metre uzunluğunda devasa bir deniz kertenkelesi olan Jörmungandr’ın, bilinen iki mosasaur arasında bir geçiş türü olduğu keşfedildi.

Bilim insanları yakın zamanda yeni bir tane belirledi Sınıflandırmak Mosasaurlar, Geç Taş Devri’nde yaşayan büyük etobur su kertenkeleleri Kretase dönemi bir dönem. İki ünlü mosasaur arasında “geçiş” özelliği taşıyan yeni tür, adını İskandinav mitolojisindeki deniz yılanı Jörmungandr’dan ve fosilin bulunduğu yerin yakınındaki küçük Kuzey Dakota kasabası Walhalla’dan alıyor. açıklayan kağıt Jormungandr Walhallaensis Yakın zamanda yayınlandı Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Bülteni.

Karşılaştırmalı özellikler ve tarihsel bağlam

Araştırmanın başyazarı Amelia Zietlow, Ph.D. “Eğer bir Komodo ejderine yüzgeçler takarsanız ve onu gerçekten büyük yaparsanız, temelde böyle görünecektir” dedi. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Richard Gilder Yüksek Okulu’nda karşılaştırmalı biyoloji öğrencisi.

İlk mosasaur 200 yıldan fazla bir süre önce keşfedildi ve mosasaur kelimesi dinozor kelimesinden önce geliyor. Ancak bu hayvanlar hakkında, ne sıklıkla yüzgeç geliştirdikleri ve tamamen suya dönüştükleri (araştırmacılar bunun en az üç kez, muhtemelen dört veya daha fazla kez gerçekleştiğine inanıyorlar) ve bunların monitör kertenkeleleri veya yılanlarla daha yakın akraba olup olmadıkları da dahil olmak üzere pek çok soru hâlâ varlığını sürdürüyor. Araştırmacılar hala farklı mosasaur gruplarının birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu belirlemeye çalışıyorlar ve yeni çalışma bu bilmeceye yeni bir parça ekliyor.

Jörmungandr ve Helensis'in Kafatası

Bir kafatasının çizgi çizimi Jörmungandr ve Halaensis. Kredi bilgileri: Henry Sharp

Fosillerin keşfi

Çalışmanın dayandığı fosil, Kuzey Dakota’nın kuzeydoğu kesiminde kazı yapan araştırmacıların etkileyici bir örnek bulması üzerine 2015 yılında keşfedildi: neredeyse tamamlanmış bir kafatası, çeneler ve bir beyin omurgasının yanı sıra bir dizi omur.

Fosil materyalin kapsamlı analizi ve yüzeysel taramasından sonra Zietlow ve çalışma arkadaşları, bu hayvanın iki ünlü mosasaurda görülen özellikler mozaiğini içeren yeni bir tür olduğunu buldu: Klydastismosasaur’un daha küçük, daha ilkel bir formu; Ve Mosasaurusuzunluğu neredeyse 50 feet’e ulaşan ve yan yana yaşayan daha büyük bir form Tyrannosaurus rex. Örneğin yaklaşık 24 feet uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor ve yüzgeçlere ve köpekbalığı benzeri bir kuyruğa ek olarak, kafatasındaki kemikli bir çıkıntının neden olduğu “kızgın kaşlara” ve biraz daha kalın bir kuyruğa sahip olması gerekiyor. daha kısa. Onun vücudundan.

Evrimsel anlayışlar ve jeolojik önem

Zitlow, “Bu hayvanlar dev deniz canavarlarına dönüştükçe sürekli değişiklikler yapıyorlardı” dedi. “Bu çalışma bizi tüm bu farklı şekillerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamaya bir adım daha yaklaştırıyor.”

Çalışma bunu gösteriyor Jormungandr Bu bir tanıtımdı Mosasaurus Ve yaklaşık 80 milyon yıl önce yaşadı.

Kuzey Dakota Jeoloji Araştırması’ndan ortak yazar Clint Boyd, “Bu fosil, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gerçekten anlamadığımız bir jeolojik çağa ait” dedi. “Coğrafi ve zamansal zaman çizelgesini ne kadar çok doldurabilirsek, bu canlıları o kadar iyi anlayabiliriz.”

Doğu Batı Virginia Topluluğu ve Teknik Koleji’nden ortak yazar Nathan Van Vranken “Bir hikaye” diye ekledi. Jormungandr Büyüleyici bir tablo çiziyor ve İç Deniz Yolu’nun en kuzey bölgelerine, özellikle de mosasaurlara ilişkin anlayışımıza katkıda bulunmaya yardımcı oluyor ve bunun gibi keşifler bilimsel merakı tetikleyebilir.

Referans: “Jörmungandr ve Halaensis“Kuzey Dakota’nın Pierre Shale Formasyonundan (Pembina Üyesi: Orta Kampaniyen) yeni bir mosasaurin (Squamata: Mosasauroidea)”, Amelia R. Zietlow, Clint A. Boyd ve Nathan E. Van Vranken, 30 Ekim 2023, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Bülteni.
doi: 10.5531/sd.sp.60

READ  Rocket Lab, iki küçük NASA kasırga izleme sondasını yörüngeye fırlattı