Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gökbilimciler şimdiye kadar kaydedilen en parlak gama ışını patlaması karşısında şaşkına döndü

9 Ekim 2022’de, Dünya ve uzay dedektörlerinden önceki tüm patlamalardan daha parlak bir gama ışını patlaması geçti. Bir ekip, radyo dalgaları üzerinde takip gözlemleri yapmak için uğraştı ve patlamanın daha önce kaydedilenlerden yaklaşık 70 kat daha parlak olduğunu doğruladı.

Astronomik ekip, 2022’deki patlamanın –O sırada Gizmodo tarafından bildirildi.— 10.000 yılda bir olaydı. Yeni araştırma, patlamanın özelliklerini detaylandırıyor yayınlanan The Astrophysical Journal Letters’da Bugün.

Patlama (resmi adı GRB 221009A’dır) muhtemelen en parlak olanı olmasa da hiç Araştırmanın ortak yazarlarından Louisiana Eyalet Üniversitesi astrofizikçisi Eric Burns, “X-ışınları ve gama-ışınları enerjilerinin insan uygarlığının başlangıcından beri meydana gelen en parlak patlaması olabilir” dedi. Sidney. . Bu ona TEKNE veya “Tüm Zamanların En Parlakı” takma adını kazandırdı.

Sidney Üniversitesi versiyonu, patlamanın o kadar parlak olduğunu ve uzaydaki çoğu gama ışını aletinin gerçek yoğunluğunu ölçemediğini belirtiyor; Kelimenin tam anlamıyla ışıktan kör oldular.

Şiddetli patlamaları düşündüğünüzde, aklınız nükleer silahlara veya yıldızların ölümüne işaret eden muhteşem süpernovalara dönebilir. Ancak evrendeki en büyük patlamalar, büyük kütleli yıldızların çarpışması veya ölmesi ve kara deliklere yol açması sonucu meydana geldiği düşünülen gama ışını patlamalarıdır.

Uzun ve kısa süreli gama ışını patlamaları vardır; Uzun patlamalar, 2 saniyeden uzun algılanan patlamalardır. Kısa olaylar genellikle yıldız birleşme süreçleri ve kara deliklerin oluşumu ile ilişkilendirilir. NASA’ya göredaha uzun patlamalar yıldız ölümüyle ilişkilendirilirken.

READ  Bilim adamları ölü örümcekleri pençeli robotlar olarak diriltiyor

Swift Gözlemevi tarafından görülen gama ışını patlamaları ve kabukları.
GIF: NASA/SWIFT/A. Beardmore (Leicester Üniversitesi)

Yıldız ölümleri bazen, oradakilere benzer şekilde, oldukça yüksek enerjili malzemeden oluşan büyük jetler ile sonuçlanır. pulsarlardan yayılan. Bu jetler doğrudan Dünya’ya yöneltildiğinde – son patlamada olduğu gibi – gama ışınlarını bizim bakış açımızdan özellikle parlak hale getiriyor.

GRB’ler kısa ömürlüdür ve gökyüzünün herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir, bu da astronomların parlak ilk patlamalarından ziyade son parlamalarını gözlemlemelerini kolaylaştırır. En son patlamanın müteakip radyo gözlemleri, Batı Avustralya’daki CSIRO ASKAP teleskopu kullanılarak yapıldı. ( ASKAP teleskopu, galaksinin merkezinden gelen garip görünümlü bir radyo sinyali tespit etti. 2021’de tekrar.)

İlk parlamadan haftalar sonra, X-ışını ışığı bize gelmek üzere Samanyolu’nda toz saçıyor. Bu, patlama yönünden dışarıya doğru genişleyen birkaç toz halkasının ortaya çıkmasına neden oldu. En yakın halka yaklaşık 1.300 ışıkyılı uzaklıkta ve en uzak halka yaklaşık 61.000 ışıkyılı uzaklıkta, Samanyolu’nun uzak tarafında.

Araştırmacılar ayrıca patlamanın ters şok dalgasının veya geriye doğru, patlamanın kaynağına doğru hareket eden madde dalgasının kesin ölçümlerini aldılar.

James Leung, Sidney Üniversitesi’nden bir astronom ve A’nın ortak yazarı tamamlayıcı sabit Şu anda arXiv’de barındırılıyor, Sidney Üniversitesi baskısında. “Bu, evrendeki bu en tehlikeli patlamaları anlamak için yeni teorik modeller geliştirmemiz ve geliştirmemiz gerektiği anlamına geliyor.”

Radyasyonun kara delik jetleri tarafından evrene nasıl püskürtüldüğünü gösteren grafik.

Radyasyonun kara delik jetleri tarafından evrene nasıl püskürtüldüğünü gösteren grafik.
grafik: NASA’nın Goddard Uçuş Araştırma Merkezi

Gama ışınları yakında, kara delik birleşmeleri gibi büyük olayların neden olduğu uzay-zamandaki dalgalanmalar olan yerçekimi dalgalarını tespit etmek için kullanılabilir. Yerçekimi dalgaları, ışığın uzak kaynaklardan bize ulaşması için geçen süreyi ince bir şekilde değiştirir; bu incelikler şu anda gözlemevleri tarafından tespit edilmektedir. LIGO ve Başak interferometreleri.

Daha yüksek hedef, yerçekimi dalgası arka planını tespit etmektir – bunu eksiksiz olarak düşünebilirsiniz. yerçekimi dalgalarının çevresi, dinamik olarak kesişirler çünkü evren boyunca karadelik ve nötron yıldızının çarpışmasından kaynaklanırlar. Bazı araştırmacılar öyle umuyor Bir zamanlama matrisi oluşturmak için gama ışını kaynakları kullanılabilirmevcut pulsar zamanlama dizilerine benzer.

Dahası: Gökbilimciler yerçekimi dalgaları tespit ettiler. Şimdi kozmik okyanusu görmek istiyorlar