Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Görev tamamlandı, Hindistan ay modülünü “uyku” moduna geçirdi.

Görev tamamlandı, Hindistan ay modülünü “uyku” moduna geçirdi.

6 Ağustos 2023’te yayınlanan bir videodan alınan bu ekran görüntüsünde, 5 Ağustos 2023’te Ay yörüngesine yerleştirme sırasında Chandrayaan-3 iniş aracı tarafından görüntülenen Ay’ın bir görünümü. ISRO/Handout via REUTERS /File Photo Lisans haklarının alınması

YENİ DELHİ, 3 Eylül (Reuters) – Uzay ajansı, Hindistan’ın iki haftalık deney yapma görevini tamamladıktan sonra ayın güney kutbuna ulaşan ilk araç olan ay sondasını park ettiğini söyledi.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), İstihdam web sitesindeki bir yayında şunları söyledi.

“Başka bir dizi görev için başarılı bir uyanış umuyoruz!” ISRO dedi. “Aksi takdirde Hindistan’ın ay elçisi olarak sonsuza kadar orada kalacak.”

Hindistan aya ayak basarak Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve eski Sovyetler Birliği’ne katıldı. Benzer bir girişimde Rus Luna 25’in düşmesinden kısa bir süre sonra, engebeli Antarktika’ya ulaşmada onları geride bıraktı.

Chandrayaan-3’ün 2019’daki başarısız girişiminin ardından yumuşak iniş yapması, dünyanın en kalabalık ülkesinde yaygın bir sevinç yarattı. İniş, medya tarafından Hindistan’ın en büyük bilimsel başarısı olarak selamlandı.

ISRO, Peregian’ın 100 metreden (330 feet) fazla yol kat ederek ayda kükürt, demir, oksijen ve diğer elementlerin varlığını doğruladığını söyledi.

Hindistan şimdi güneşi incelemek ve Dünya’da rahatsızlıklara neden olabilecek ve genellikle aurora olarak görülen güneş rüzgarlarını izlemek için Cumartesi günü başlatılan bir araştırmanın başarısını umuyor.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü Pazar günü yaptığı açıklamada, “uydunun iyi durumda olduğunu” ve 1,5 milyon kilometrelik yolculuğuna hazırlanırken Dünya yörüngesinde olduğunu söyledi.

Arpan Chaturvedi bildiriyor; Düzenleyen: William Mallard

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar
READ  Araştırma, modern insan ve Neandertallerin beyinlerindeki şaşırtıcı farklılıkları ortaya çıkardı | Neandertaller