Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Görüş: Intel hisselerindeki düşüş, Wall Street'in yapay zeka reklamı hakkındaki dersini henüz öğrenmediğini gösteriyor

Görüş: Intel hisselerindeki düşüş, Wall Street'in yapay zeka reklamı hakkındaki dersini henüz öğrenmediğini gösteriyor

Intel'in hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek görünümü, çip üreticisinin henüz yapay zeka fırsatından yararlanmaması nedeniyle şirketin veri merkezi işinde beklenen bir başka çift haneli düşüşü de içeriyor.

Ayrıca okuyun: Intel'in kazanç beklentileri çok kısa geldi ve hisse senedi düşüşte

Veri merkezi, Nvidia Corp.'un bulunduğu yerdir.

NVDA

Yapay zeka eğitimi ve çıkarım uygulamaları için tasarlanmış grafik birimi işlemcileri (GPU'lar) kullanılarak temizlenir. Yapay zeka uygulamalarını hızlandırmak için grafik işlem birimlerine yönelik talebin devam ettiğini görmeye devam eden Nvidia'nın veri merkezi işi, mali yılının üçüncü çeyreğinde yaklaşık %280 büyüdü.

Intel'in Mali İşler Direktörü Dave Zinsner Perşembe günü analistlere yaptığı açıklamada, şirketin Nvidia ile rekabet etmesi beklenen bir çip olan Gaudi kod adlı hızlandırıcı ürün grubu için 2 milyar dolarlık bir boru hattının bulunduğunu söyledi. Bir sonraki sürüm olan Gaudi 3'ün 2024'te piyasaya sürülmesi bekleniyor, ancak CEO Pat Gelsinger zamanlama hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi.

“Veri merkezinde CPU ve hızlandırıcılar arasındaki cüzdan payında son birkaç çeyrekte bir miktar değişiklik görülmesine rağmen, CPU bilgi işlem çekirdeklerindeki büyümenin daha normal tarihsel oranlara dönmesini bekliyoruz ve ayrık hızlandırıcı portföyümüzün 2 milyar doların üzerinde olması yolda. Zinsner Perşembe günü yaptığı açıklamada, “2024'e doğru ilerlerken çekiş gücü kazanmak için” dedi.

Lopez Research'ün baş analisti Marbel Lopez, Intel'in yapay zeka hikayesinin üçüncü çeyreğe kadar başlamayacağına inandığını söyledi. “Sezgisel yöntem Intel'in gücüdür ve kazanabileceği yer burasıdır” dedi. “Bu sadece uzun vadeli bir oyun.”

Bazı analistler ise daha şüpheci. Jane Munster, Deep Water Asset Management Yönetici Ortağı Intel görüşmesinin ardından CNBC'ye yaptığı açıklamada, Intel'in yapay zekadan büyük bir destek elde edeceğini düşünmediğini söyledi. Bunu umuyor. “Silikondaki yapay zeka fırsatından yararlanmanın daha iyi yolları var” dedi.

READ  SpaceX testi üçüncü bir test uçuşu için dev Starship güçlendiricisini ve uzay gemisini fırlattı

Third Bridge analistlerinden Lucas Kee, müşterilere yazdığı bir notta, yeni Intel ürünlerinin beklenenden daha yavaş çıktığına inandığını ve yazılımın darboğazlardan biri olduğunu söyledi. Üretimin beklenenden daha yavaş yavaşlaması nedeniyle yatırımcıların hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Keh, “Bu aynı zamanda bulut oyuncularının Nvidia alternatiflerine olan iştahının, kendi özel silikon geliştirmelerinin dışında tam olarak nerede yattığı konusunda yeni bir soruyu da gündeme getiriyor” dedi.

Intel, veri merkezine ek olarak PC alanında da bir fırsata sahip; burada yapay zeka sorgularını bulut yerine cihaz üzerinde hesaplayabilen, Intel yongalarına sahip yeni yapay zekaya hazır bilgisayarların gelecek yıldan itibaren yükselişe geçeceğine inanıyor. İkinci çeyrek ve 2024 yılının ikinci yarısına kadar devam ediyor.

Ancak buradan alınacak ders, yatırımcıların Intel'in yapay zeka hikayesinde biraz öne geçmiş olmalarıdır; bu da yapay zeka konusunda hâlâ çok fazla umut bulunduğunu ancak her şirketin henüz kesin rakamlara sahip olmadığını hatırlatıyor.

MarketWatch tarafından kontrol izleme, hepimizin izlediği finans haberleriyle ve bunların ekonomiyi ve portföyünüzü nasıl etkilediğiyle ilgili haftalık bir podcast. MarketWatch'tan Jeremy Owens, piyasaları neyin hareket ettirdiğine odaklanıyor ve daha bilinçli finansal kararlar almanıza yardımcı olacak bilgiler sunuyor. Abone ol Spotify Ve elma.