Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güneş neredeyse yirmi yılın en büyük güneş patlamasını serbest bırakıyor

Güneş neredeyse yirmi yılın en büyük güneş patlamasını serbest bırakıyor

ABD Haberleri


CAPE CANAVERAL, Fla. — Güneş, yoğun güneş fırtınalarının Dünya’yı hırpalayıp olağandışı yerlerde göz kamaştırıcı kuzey ışıkları yaratmasından sadece birkaç gün sonra, Salı günü yaklaşık yirmi yılın en büyük parlamasını üretti.

“Henüz bitirmedim!” Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi bir güncellemeyle duyurdu.

NOAA’ya göre bu, zirveye yaklaşan 11 yıllık güneş döngüsünün en büyük patlamasıdır.

NOAA’ya göre bu, 11 yıllık güneş döngüsünün en büyük patlamasıdır.
SDO/NASA/SWNS

İyi haber şu ki, Dünya bu kez ateş hattının dışında olmalı çünkü parlama, gezegenden uzakta yörüngede bulunan Güneş’in bir kısmında patladı.

NASA’nın Güneş Dinamiği Gözlemevi, X-ışını parlamasının parlak parıltısını yakaladı. 2005’ten bu yana en güçlüsüydü ve parlama ölçeğinde X8.7 olarak derecelendirildi.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) Boulder, Colorado’daki Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi’nden Brian Brasher, bilim adamlarının diğer kaynaklardan gelen verileri birleştirdiğinde daha güçlü olabileceğini söyledi.

Bu, Dünya’daki ve yörüngedeki gücü ve iletişimi bozmakla tehdit eden yaklaşık bir hafta süren patlamaların ve kitlesel koronal plazma püskürmelerinin ardından geldi.

Kuzey ışıkları veya aurora borealis, 12 Mayıs 2024'teki jeomanyetik fırtına sırasında Grand Bend, Ontario, Kanada'da gece gökyüzünü aydınlatıyor.
Bu, yoğun güneş fırtınalarının Dünya’ya çarpmasından ve göz kamaştırıcı kuzey ışıklarının olağandışı yerlerde görünmesine neden olmasından birkaç gün sonra gerçekleşti. Getty Images aracılığıyla AFP

Brasher, analiz devam etmesine rağmen, Salı günkü parlamayla ilişkili püskürmenin gezegenimizden uzağa yönlendirilmiş gibi göründüğünü belirtti.

NASA, hafta sonu meydana gelen jeomanyetik fırtınanın, uzay havası nedeniyle irtifa azalması nedeniyle çevre uydularından birinin beklenmedik şekilde dönmesine ve güvenli mod olarak bilinen koruyucu uyku durumuna girmesine neden olduğunu söyledi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki yedi astronotun güçlü radyasyon kalkanına sahip bölgelerde kalmaları tavsiye edildi.

NASA’ya göre mürettebat hiçbir tehlike altında değildi.
Daha fazla yükle…

https://nypost.com/2024/05/15/us-news/sun-shoots-out-biggest-solar-flare-in-almost-2-decades/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL’sini kopyalayın