Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güneş sistemini hayaletimsi bir ışık parıltısı çevreliyor ve kimse bunu açıklayamıyor: ScienceAlert

Güneş sistemini hayaletimsi bir ışık parıltısı çevreliyor ve kimse bunu açıklayamıyor: ScienceAlert

Hubble verilerinin yeni bir analizi bunu çözdü: Güneş sisteminin etrafındaki uzayda çok fazla ışık var.

Elbette fazladan ışık yok. Sadece hafif, hayaletimsi bir ışıltı, tüm ışık yayan varlıkların sayımında açıklanamayacak hafif bir fazlalık.

Güneş sistemini çevreleyen tüm yıldızlar ve galaksiler – ve zodyak ışığı, diğer adıyla güneş sistemi seviyesindeki toz – bunların hiçbiri astronomların artık “hayalet ışık” dediği şeyi açıklayamaz.

adlı bir projede 200.000 Hubble görüntüsünü analiz ettikten ve binlerce ölçüm aldıktan sonra gökyüzü sörfüuluslararası işbirliği, fazla ışığın gerçek olduğunu doğruluyor.

Üstelik bunu tam olarak açıklayamıyorlar. Olasılıklar var, ancak hiçbiri onaylanmadı. Şimdi değil.

En güçlü olasılık? Güneş sisteminde henüz doğrudan tespit edemediğimiz tozlu bir element: Bir grup kuyruklu yıldızdan gelen küçük toz ve buz parçacıkları, güneş sisteminin karanlık alanlarından iç kesimlere doğru hareket ederek güneş ışığını yansıtır ve dağınık bir küresel parıltı oluşturur.

Bu kaynak bize biraz daha yakın olacak. Yeni Ufuklar uzay sondası tarafından tespit edilen ekstra ışıkgüneş sisteminin dışında, Pluto’nun ötesindeki uzayda fazla ışık bulan.

“Analizimiz doğruysa, o zaman New Horizons’ın ölçüm yaptığı mesafe ile aramızda başka bir toz elementi var. Bu, bunun güneş sistemimizden gelen bir tür ek ışık olduğu anlamına geliyor” dedi. astronom Tim Carlton diyor Arizona Eyalet Üniversitesi’nden.

“Artık ışık ölçümümüz Yeni Ufuklar’dan daha yüksek olduğu için, bunun güneş sisteminden çok uzak olmayan yerel bir fenomen olduğuna inanıyoruz. Varsayımda bulunulan ancak henüz nicel olarak ölçülmemiş yeni bir güneş sistemi içeriği bileşeni olabilir.”

Evrenin etrafında yüzen pek çok parlak şey var: gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve hatta gaz ve toz. Ve genel olarak, parlak şeyler, bakmak istediğimiz şeylerdir. Bu nedenle, geçiş boşluklarında (gezegenler, yıldızlararası ve galaksiler arasındaki boşluk) ortam ışığını tespit etmek zordur.

READ  Einstein'ın denklemlerini çözmede uzman olan James Bardeen, 83 yaşında öldü.

Ancak baktığımızda bazen olayların beklediğimiz gibi olmadığını görürüz.

Mesela galaksinin merkezinde açıklayamadığımız bir şey üretiliyor. Yüksek güçlü ışık. Voyager, hidrojenle ilişkili parlaklıkta bir artış buldu güneş sisteminin sınırlarında. Yeni Ufuklar Keşfedin. Orada işler garip bir şekilde parlıyor.

Parıltıyı üretebilen varsayımsal bir kuyruklu yıldız toz bulutunun çizimi. (NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Andy James/STSCi)

SKYSURF’ün amacı, gökyüzünün parlaklığını tam olarak karakterize etmekti.

“Hubble arşivlerindeki görüntülerdeki fotonların yüzde 95’inden fazlası Dünya’dan 5 milyar milden daha yakın mesafelerden geliyor. Hubble’ın ilk günlerinden beri, çoğu Hubble kullanıcısı bu gökyüzü fotonlarını görmezden geldi, çünkü Hubble görüntülerinde yıldızlar ve galaksiler gibi soluk ayrık nesneler. “,” astronom ve kıdemli Hubble uzmanı Roger Windhorst diyor Arizona Eyalet Üniversitesi’nden.

“Ancak bu gökyüzü fotonları, Hubble’ın otuz yıllık ömrü boyunca yüksek hassasiyetle zayıf parlaklık seviyelerini ölçme konusundaki benzersiz yeteneği sayesinde toplanabilecek önemli bilgiler içeriyor.”

Araştırmacılar, gözden kaçırmış olabileceğimiz sönük gökadaların belirtilerini bulmak için Hubble arşivlerini üç ayrı makale aracılığıyla aradılar ve parladığı bilinen nesnelerden hangi ışığın yayıldığını belirlediler.

Gizli gökadaları arayan ekip, fazladan ışığı hesaba katmak için yeterli gökadanın kaçırılmadığını belirledi.

Ortaya çıkan fazlalık, bilim adamlarının söylediğine göre, tüm gökyüzünde 10 ateşböceğinin sürekli parlamasına eşdeğer.

Çok gibi gelmeyebilir, ama bir şeyleri kaçırdığımızı bilmek yeterli. Bu önemli. Bilim adamları giderek artan bir şekilde yıldızlar arasındaki ışığı görmenin yollarını buluyorlar. Yerel bir fazlalık varsa, bunu bilmemiz gerekir, çünkü uzaktaki hayalet parlamaları anlamamızı bozabilir.

Ve elbette, güneş sistemini ve nasıl bir araya getirildiğini anlamamız üzerinde bir etkisi olabilir.

“Gece gökyüzüne baktığımızda Dünya’nın atmosferi hakkında çok şey öğrenebiliriz. Hubble uzayda.” astronom Rosalia O’Brien diyor Arizona Eyalet Üniversitesi’nden.

“Gece gökyüzüne baktığımızda, galaksimizde ve güneş sistemimizde ve tüm evren gibi büyük ölçeklerde neler olup bittiği hakkında çok şey öğrenebiliriz.”

READ  Jurassic Puke'a Hoş Geldiniz | muhalif

Yayınlanan üç Skysurf makalesi Astronomi Dergisi Ve Astrofizik Dergi Mektuplarıve bulunabilir BuradaVe BuradaVe Burada. Dördüncü makale gönderildi Astronomi Dergisi Henüz yayınlanmayan, bulunabilir arXiv baskı öncesi sunucusunda.