Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Günlük teleskop: mavi kalpli renkli kalp

Günlük teleskop: mavi kalpli renkli kalp
Yakınlaştır / Kalp Bulutsusu.

Paul McLean

Daily Telescope’a hoş geldiniz. Bu dünyada çok az karanlık var ve yeterince ışık yok, çok az sahte bilim ve yeterince bilim yok. Diğer gönderilerin günlük burcunuzu sunmasına izin vereceğiz. Ars Technica’da yıldızlarla ve harikalarla dolu bir evrenin son derece gerçekçi görüntülerinden ilham alarak farklı bir rota izleyeceğiz.

Günaydın. Tarih 7 Aralık ve bugünkü görüntü bizi ünlü Cassiopeia takımyıldızına doğru götürüyor. Bu takımyıldızın en renkli özelliklerinden biri de Koşan Köpek Bulutsusu olarak da bilinen Kalp Bulutsusu’dur çünkü bunu kendiniz keşfetmenize izin vereceğim.

Bulutsunun kendisi Dünya’dan yaklaşık 7.500 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. Aynı zamanda oldukça büyüktür; gece gökyüzünün iki derece dışına ya da Ay’ın kapladığı alandan daha büyük bir alana kadar uzanır. Kalp Bulutsusu’nun şekli, oksijen ve iyonize kükürt tarafından üretilen mavi renklerle, çekirdeğindeki büyük yıldızlar tarafından yönlendirilmektedir.

Görüntü, işlemeden önce Indiana’daki arka bahçesinden 72 saatlik görüntüleme verilerini yakalayan Paul McLean’dan geliyor. Görüntü dört ayrı mozaiği birleştiriyor: kükürt II (koyu kırmızı), hidrojen alfa (kırmızı-turuncu), oksijen III (mavi) ve hidrojen beta (koyu mavi). Sevgiyle üretildiği çok açık.

kaynak: Paul McLean

Daily Telescope’a fotoğraf mı göndermek istiyorsunuz? Bizimle iletişime geçin ve merhaba deyin.

READ  Bilim insanları galaksimizde iki yeni gök cismi keşfetti