Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hassas yönlendirme sensörü bir önizleme sağlar

Webb Fine Guidance Sensor Test Image

Bu hassas kılavuz sensör test görüntüsü, NIRCam’ın 2022 Mayıs’ının başında sekiz gün boyunca HD147980 yıldızını görüntülemesiyle paralel olarak elde edildi. Bu geometrik görüntü, birden fazla örtüşen Guider 2 kanal noktasında toplam 32 saatlik pozlama süresini temsil ediyor. Gözlemler, soluk nesneleri algılamak için optimize edilmemiştir, ancak yine de görüntü çok soluk nesneleri yakalar ve şu anda kızılötesi gökyüzünün en derin görüntüsüdür. Yönlendiricinin 0,6 ila 5 μm arasındaki filtrelenmemiş dalga boyu yanıtı, bu aşırı duyarlılığı sağlamaya yardımcı olur. Görüntü tek renklidir ve en parlaktan loşluğa geçişi temsil eden beyaz-sarı-turuncu-kırmızı ile sahte renklerde görüntülenir. Sağ kenardaki parlak yıldız (büyüklük 9,3) 2MASS 16235798 + 2826079’dur. Bu görüntüde yalnızca birkaç yıldız var – kırınım dalgalarıyla ayırt ediliyorlar. Geriye kalanlar, bazıları yakın evrende, ama çok daha fazlası uzak evrende olan binlerce sönük gökadadır. Kredi: NASA, CSA ve FGS ekibi.

12 Temmuz’a sadece beş gün kaldıOnuncu serbest bırakmak NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk tam renkli görüntülerFakat gözlemevi hedeflerini nasıl bulur ve kapatır? Webb’in Hassas Yönlendirme Sensörü (FGS) bu soru düşünülerek tasarlanmıştır. (Kanada Uzay Ajansı, FGS’nin yanı sıra yakın kızılötesi görüntüleyici ve çatlak spektrometresini (NIRISS) geliştirdi). Kanada Uzay Ajansı kısa süre önce, JWST bilim araçlarının önümüzdeki haftalarda, aylarda ve yıllarda neler ortaya çıkaracağına dair heyecan verici bir bakış sağlayan yıldızların ve galaksilerin bir görüntüsünü yakaladı.

FGS’nin birincil amacı doğru bilimsel ölçümler ve kesin rehberlikle görüntüleme sağlamak olsa da, her zaman görüntü yakalamayı başardı. Bu yapıldığında, görüntüler genellikle korunmaz: arasındaki bağlantıların sınırlı bant genişliği nedeniyle. L2 Ve Dünya (1,5 milyon kilometrelik bir mesafe), Webb aynı anda yalnızca en fazla iki bilimsel cihazdan veri gönderir. Bununla birlikte, Mayıs ayında bir hafta süren kararlılık testi sırasında ekip, veri aktarımı için bant genişliğine sahip oldu, böylece çektikleri görüntüleri saklayabileceklerdi.

James Webb Uzay Teleskobunun Hassas Yön Algılayıcısının Bilgi Grafikleri

James Webb Uzay Teleskobu, gelecek on yılın en önemli uzay gözlemevi olacak ve dünyanın her yerinden gökbilimcilere hizmet verecek. James Webb Uzay Teleskobu’nun iki Kanadalı bileşeninden biri olan FGS, şimdiye kadar yapılmış herhangi bir teleskopun en gelişmiş işaret sensörüdür. Web görüntülerinin netliğini korumak için derin uzayda parlak yıldızlara monte edilmiştir. Kredi bilgileri: CSA

Ortaya çıkan mühendislik testi görüntüsü (bu makalenin başında gösterilmektedir), yaklaşık bazı niteliklere sahiptir. Bilimsel bir gözlem olarak optimize edilmemiştir; Bunun yerine, veriler teleskopun hedefe ne kadar kapalı kalabileceğini test etmek için alındı, ancak teleskopun gücünü gösteriyor. Webb’in lansman sonrası hazırlıkları sırasında ürettiği bazı görüşlerin özelliklerini taşıyor. Parlak yıldızlar, altı uzun, keskin bir şekilde tanımlanmış kırınım sivri uçlarıyla öne çıkıyor – Webb’in altı taraflı aynasının segmentlerinin yarattığı bir efekt. Yıldızların arkasında, arka plandaki galaksiler neredeyse tamamını dolduruyor.

Webb bilim adamlarına göre, sonuç – 32 saat boyunca 72 pozlama kullanılarak – evrenin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntüleri arasında yer alıyor. FGS merceğinin açıklığı açıkken, diğer bilimsel araçlar gibi renk filtreleri kullanmaz – bu, bu görüntüdeki gökadaların yaşını bilimsel analiz için gerekli olan titizlikle incelemenin imkansız olduğu anlamına gelir. Ancak test sırasında planlanmamış görüntüler çekerken bile FGS, evrenin çarpıcı görünümlerini üretebilir.

bu Hassas Yönlendirme Sensörü (FGS) Webb’in yüksek kaliteli görüntüler elde edebilmesi için doğru bir şekilde işaret etmesini sağlar. FGS/NIRISS’ten gelen spektrumun yakın kızılötesi görüntüleyici ve yarık olmayan kısmı, aşağıdaki bilimsel hedefleri araştırmak için kullanılacaktır: ilk ışık algılama,[{” attribute=””>exoplanet detection and characterization, and exoplanet transit spectroscopy.

FGS/NIRISS has a wavelength range of 0.8 to 5.0 microns, and is a specialized instrument with three main modes, each of which addresses a separate wavelength range. FGS is a “guider,” which helps point the telescope.

“With the Webb telescope achieving better-than-expected image quality, early in commissioning we intentionally defocused the guiders by a small amount to help ensure they met their performance requirements. When this image was taken, I was thrilled to clearly see all the detailed structure in these faint galaxies. Given what we now know is possible with deep broad-band guider images, perhaps such images, taken in parallel with other observations where feasible, could prove scientifically useful in the future,” said Neil Rowlands, program scientist for Webb’s Fine Guidance Sensor, at Honeywell Aerospace.

Since this image was not created with a science result in mind, there are a few features that are quite different than the full-resolution images that will be released on July 12. Those images will include what will be – for a short time at least – the deepest image of the universe ever captured, as NASA Administrator Bill Nelson announced on June 29.

The FGS image is colored using the same reddish color scheme that has been applied to Webb’s other engineering images throughout commissioning. In addition, there was no “dithering” during these exposures. Dithering is when the telescope repositions slightly between each exposure. In addition, the centers of bright stars appear black because they saturate Webb’s detectors, and the pointing of the telescope didn’t change over the exposures to capture the center from different pixels within the camera’s detectors. The overlapping frames of the different exposures can also be seen at the image’s edges and corners.

In this engineering test, the purpose was to lock onto one star and to test how well Webb could control its “roll” – literally, Webb’s ability to roll to one side like an aircraft in flight. That test was performed successfully – in addition to producing an image that sparks the imagination of scientists who will be analyzing Webb’s science data, said Jane Rigby, Webb’s operations scientist at NASA’s Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland.

“The faintest blobs in this image are exactly the types of faint galaxies that Webb will study in its first year of science operations,” Rigby said.

Dört Webb enstrümanı sonunda teleskopun yeni evren görüşünü ortaya çıkaracak olsa da, hassas kılavuzluk sensörü, görev süresi boyunca her Webb gözleminde kullanılacak tek araçtır. FGS, Webb’in optiklerinin hizalanmasında zaten önemli bir rol oynamıştır. Şimdi, Haziran ayında yapılan ilk gerçek bilim gözlemleri sırasında ve Temmuz ortasında bilimsel operasyonlar başladığında, her gözlem Webb’i hedefine yönlendirecek ve Webb’in yıldızlar, ötegezegenler, galaksiler ve hatta hareketli hedefler hakkında büyüleyici keşifler üretmesi için gereken doğruluğu koruyacak. güneş sistemimizin içinde.

READ  Özel Axiom 3 misyonu uzay istasyonuna doğru yola çıktı